Hlavní navigace

Budou trhy panikařit?

7. 10. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Trhy budou patrně nadále sledovat především situaci kolem amerického rozpočtu. Zatím se vůči této situaci staví poměrně zdrženlivě a nepanikaří.

Makro data:

Trhy budou patrně nadále sledovat především situaci kolem amerického rozpočtu. Zatím se vůči této situaci staví poměrně zdrženlivě a nepanikaří. Přituhovat může začít, až se bude blížit 17. říjen a s ním hrozba defaultu, pokud nedojde k navýšení stropu zadlužení. Podle našeho názoru je pravděpodobné opět řešení na poslední chvíli a řešení, které připraví půdu pro další podobnou krizi v relativně blízké budoucnosti. Nejčistším řešením by bylo strop zadlužení zrušit, protože jeho význam je čistě formální a prakticky slouží jen jako páka při vyjednávání. V USA se dále odkládá zveřejňování dat. Ta aktuálně nejklíčovější z trhu práce, která měla být už v pátek vyjdou nejdříve zítra. Trh je už teď nastavený tak, že kvůli politickým nejistotám počítá s tím, že ani na říjnovém zasedání nedojde k zahájení ukončování kvantitativního uvolňování. Slabší data by tento názor jen upevnila. Aby se názor změnil, musel by být údaj výrazně lepší, což není pravděpodobné, trh tedy patrně nadále nebude počítat s brzkým začátkem konce kvantitativního uvolňování.

Další data

Z USA budou sice zajímavá (obzvlášť maloobchodní tržby), ale patrně poněkud zapadnou. V Evropě budou nejdůležitější data z německého průmyslu: objednávky a produkce. Důležité je, aby si alespoň Německo udrželo pozitivní dynamiku. Fed zveřejní zápisky z posledního zasedání FOMC, trh tedy bude mít opět příležitost posoudit, kdy asi tak Fed začne utahovat měnovou politiku a jak jsou rozloženy názory mezi členy FOMC.

FX a FI: Problémy v USA by nadále měly působit proti dolaru, podporovat státní dluhopisy (poněkud paradoxně včetně amerických, přestože jsou teoreticky ohroženy defaultem). U rizikových aktiv je stále zvýšená pravděpodobnost výprodeje.

legislativni_zmeny_21

CEE region

Makro data: V ČR a celém regionu vyjde tento týden sice spousta dat, převážně ale nižší důležitosti. Už dnes to načne česká
obchodní bilance a průmyslová produkce. U té druhé, která bude tento týden asi nejzajímavější, se čeká pokles především díky
nižšímu počtu pracovních dní.

FI a FX: Na chudá data by „chudě“ měly reagovat i trhy, tedy více méně vůbec. Koruna můžou vychýlit komentáře členů ČNB
k možnosti intervencí, po v pátek zveřejněném zápise z posledního měnového zasedání ale nelze nějaký výrazný obrat čekat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).