Hlavní navigace

Bude válka se Sýrií?

11. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

USA zdá se pro tuto chvílí ustoupí od svého úmyslu zahájit útok na syrský režim
  • USA zdá se pro tuto chvílí ustoupí od svého úmyslu zahájit útok na syrský režim. Výměnou je ústupek syrské vlády dojednaný Ruskem, že předají zbraně hromadného ničení pod kontrolu mezinárodního společenství. Trhy na to reagovaly uklidněním, ropa včera klesla ze 116 USD ke 111 USD za barel. Situace však zůstává hodně napjatá, Obama je skeptický a nadále přiopravený k ozbrojenému zásahu (přestože nemá podporu veřejnosti ani Kongresu). Navíc jsou stále živá další ohniska napětí v regionu (Egypt, Irák, Libye). Riziková prémie u ropy by tak nadále měla zůstat zvýšená (cena brentu by neměla v blízké budoucnosti klesnout pod 108 USD/brl) a kdykoliv může dojít ke skoku ceny nahoru. 
  • V Maďarsku dále houstne situace okolo hypoték denominovaných v cizí měně (zejména CHF). Vláda hledá cestu, jak snížit lidem náklady na jejich splátky a to tak, že je banky převedou na forinty za výhodnější podmínek než jaké představuje prosté přepočítání aktuálním kurzem (buď se zvolí výhodnější kurz, nebo se nějakým způsobem odpustí část splátek). Původně mluvila vláda o tom, že ztráty ponesou jak komerční banky, tak banka centrální i vláda. Minulý týden ale přišla s výhružkou, že pokud banky dostatečně neustoupí a neponesou většinu ztrát, zasáhne vláda a převede tyto hypotéky na forinty vlastním rozhodnutím. Na to včera zareagovala asociace komerčních bank prohlášením, že takový krok by díky zvýšené poptávce po CHF vedl k destabilizaci měny. Dnes na toto téma povede tiskovku šéf centrální banky Maltocsy. 
  • A živo je také v Itálii okolo Berlusconiho. Senátoři tam rozhodují o tom, zda ho mají vyloučit ze svých řad. Před včerejším pokračování zasedání senátní komise dále vystupňovali Berlusconiho přívrženci hrozbu rozpadu koalice a pádu vlády, pokud nebude jednání odloženo. Nakonec se tak stalo, takže napětí na italské politické scéně alespoň na chvíli poleví. Italské státní dluhopisy však přesto trvající nejistotou a slabostí vlády trpí, včera se poprvé po 18 měsících dostaly jejich výnosy nad španělské.
  • Dnes ráno ještě vyšla finální inflace v Německu. Spotřebitelské ceny tam v srpnu rostly o 1,5% r/r, což potvrzuje, že inflace momentálně nepředstavuje pro ECB problém.
  • Dnes budeme sledovat sadu dat v regionu. U nás a v Polsku půjde o běžný účet platební bilance, Maďaři zveřejní inflaci a Slováci vývoj průměrných mezd. Regionálním měnám pomohlo snížení napětí kolem Sýrie. Zlotý k euru posílil na 4,25, forint lehce pod 300. Jen koruna se drží beze změny poblíž 25,80
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).