Vlákno názorů k článku Bojíte se, aby vás zaměstnavatel neodvolal z dovolené? Nezvedejte telefony od davideček - tak a co když dělám 5 let v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 7. 2018 14:23

    davideček (neregistrovaný)

    tak a co když dělám 5 let v kuse bez dovolený a zaměstnavatel mi ji nepropatil. To mám nyní 100 dnů dovolené nebo ne?

  • 9. 7. 2018 14:56

    Jarka (neregistrovaný)

    Zaměstnavatel vám samozřejmě dovolenou proplatit NESMÍ (leda v případě ukončení prac. poměru). Pokud vám dovolenou nenařídil, tak tu loňskou (předloňskou...) můžete po 1. červenci čerpat dle svého, viz dřívější příspěvek. Nárok na dovolenou nezaniká, takže se vám za ty roky opravdu nasčítává.

  • 9. 7. 2018 16:56

    Karel (neregistrovaný)

    Je to složitější. Nárok sice nezaniká, ale také se obecně nic nenasčítává. Zákon totiž přikazuje tu dovolenou vyčerpat do konce následujícího roku. Dovolenou můžete dál než jeden rok převést jen z přesně stanovených důvodů, což je pracovní neschopnost, mateřská a rodičovská.

    Převod dál než do dalšího roku je tak prakticky bez výjimky jen slib zaměstnavatele, že vám příští rok tu dovolenou dá. A vy mu tím naopak slibujete, že ho nenabonzujete za to, že jste dovolenou nevyčerpal. Zákoník práce sice říká, že nárok nepropadá, ale také přesně vymezuje situace, za kterých se převádět smí.

    Slovy naší mzdové účetní: pokud pán opravdu na té dovolené nebyl a zaměstnavatel nemá důkazy o tom, že byl (viz výplatní pásky), pak je v jeho nejlepším zájmu pána okamžitě poslat na čtyři měsíce dovolené, protože je v obrovském průseru. Porušil totiž skoro jistě zákoník práce, který takový převod (z jiných než vyjmenovaných důvodů) nedovoluje. A problém je to o to větší, že ho nemusí žalovat zaměstnanec. Na obrovský flastr stačí, kdyby na to přišla kontrola z inspekce práce. Klíčové je právě to, že zaměstnanec nemá právo udělit zaměstnavateli souhlas s převodem dovolené. Zákon to ani jedné ze stran nedovoluje.

    http://www.suip.cz/otazky-a-odpovedi/pracovnepravni-vztahy/dovolena/prevadeni-dovolene-do-nasledujiciho-roku/

    V praxi se to obchází jinak. Zaměstnavatel a zaměstnanec udělají ústní dohodu, že zaměstnanec oficiálně půjde na týden na dovolenou, ale ve skutečnosti bude fyzicky v práci a pracovat. Do evidence i na výplatní pásku se napíše, že zaměstnanec byl na dovolené. Zaměstnavatel pak buď vyplatí zaměstnanci nějaký předem dohodnutý bonus ke mzdě, nebo se do nějaké tajné evidence zapíše, že zaměstnavatel dá o to více dovolené v příštím roce. Oficiálně tedy k čerpání došlo a není co převádět. Firma ale riskuje, že o tom bude mít zaměstnanec důkaz, zaměstnanec naopak riskuje, že mu firma nakonec nic nedá.

  • 11. 7. 2018 11:40

    cecilie (neregistrovaný)

    To asi zaměstnavatel ZP porušil,ale on si s jeho dodržováním stejně "hlavu neláme"....a Inspektoráty práce jsou moc "malý pán",protože kdyby se ho zaměstnavatelé báli...taky jeho sankcí za porušení ZP-tak by nic takového neprováděli....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).