Hlavní navigace

Boj o Bílý dům zůstává otevřený a tak převis fiskálního útesu přibližuje

23. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Trhy se tváří, jako by je prezidentské volby v USA nevzrušovaly. Pokud z nich ale nevzejde jasný vítěz, čekají Ameriku nelehká jednání jak zabránit pádu z fiskálního útesu.

Třetí a tedy poslední debatu kandidátů na úřad amerického prezidenta máme za sebou a do amerických prezidentských a parlamentních voleb zbývají nyní přibližně dva týdny. Globální finanční trhy přitom jakoby se tvářily, že je tato událost až tolik nevzrušuje. Jde přitom o hodně, neboť nevzejde-li z voleb ze dvou soupeřících stran jasný vítěz, jež si přisvojí jak prezidentský úřad, tak většinu v Kongresu, čekají Ameriku nelehká jednání o tom, kterak zabránit pádu ekonomiky z fiskálního útesu. Ten pro americkou ekonomiku představuje před rokem učiněný politický kompromis mezi Republikány a Demokraty, který oddálil nezbytné utažení rozpočtové politiky za horizont voleb – tedy na rok 2013.

školení účto Kučerová

Den zúčtování v podobě utažení fiskální politiky v řádu několika procent HDP (v extrémním případě až 4 %) a tedy odpovídajícím zpomalení hospodářského růstu (o 1–2 procentní body) se nebezpečně blíží. Předvolební průzkumy jsou až příliš vyrovnané na to, aby bylo jasné, zdali po volbě 5. listopadu bude mít Amerika jasného vítěze, který by rychle nadefinoval a schválil novou rozpočtovou politiku.

A tak možná, že právě teď, kdy již víme, že Fed ekonomiku novými penězi nespasí a zisky firem produkují spíše zklamání, přichází čas pro medvědy, aby hrozbu prudkého sešlápnutí rozpočtové brzdy v USA na rizikových trzích naplno rozehráli. Všichni sice víme, že američtí politici nakonec vždy dokáží rozpočtový kompromis upéct, na druhou stranu loňská zkušenost se snížením ratingu USA nám říká, že těch posledních pár minut do dvanácté může být pěkně krušných.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).