V předešlých příspěvcích je mnoho pravdy. Málokdo si připustí, že i tyhle semináře jsou způsobem, jak vydělat opravdu solidní peníze s velmi malou investicí. Přečetl jsem všechny ty knihy, je tam opravdu dost rozporů mezi vyděláváním v USA a u nás ale to si každý skutečně musí ověřit sám. Ta kniha je skutečně o změně myšlení. Ale ta změna myšlení je tak zásadní a zdrcující, že přestože ty knihy četlo velmi mnoho lidí, jenom opravdu pár z nich něco vytěžilo. Sám jsem ji četl na několikrát, několikrát jsem jí odložil, s tím, že to takto nejde a byl jsem rozhodnut se k ní nevrátit. Ale vždycky jsem se vrátil. A zařídil jsem se podle těch rad. Něco málo jsem i vydělal. A jsem rozhodnutý se tím řídit i nadále. Minimálně v těch několika radách. A že to funguje, dokladuje i fakt, že jako učitel jsem byl vždy schopen půjčit svému kamarádovi dost slušné peníze i když pracuje v managementu banky a jeho měsíční příjem je vyšší než můj kvartální.
A na čem jste to něco málo vydělal? Na jaké činnosti a jak byla pro lidi prospěšná? Já nerýpu, vážně mě to zajímá.
Knihu bohatý táta jsem kdysi četl taky. Myšlenky zajímavé, ale žádný konkrétní návod. A taky co funguje v USA nefunguje zde. Na tento stát není spoleh, viz zpětné zdanění stavebního spoření, solární panely atd. Absolutně nejde plánovat ani na rok dopředu natož na 20 let. Nevím kolik je v USA daň z prodeje nemovitosti, u nás jsou to zatím 3 procenta. Četl jsem, že prý bude hůř. A pak si plánujte podnikání v tomto oboru, že.
Nevím, jestli to Kyiosaki ve svých knihách píše, protože jsem se ho neobtěžoval číst.
Podle mne problémy, které zmiňujete, znamenají, že
(a) Váš investiční záměr je hodně slabý, pokud ho rozhodí zvýšení daně z převodu nemovitostí z 3% na 4% (údajný záměr současné vlády) nebo na 5% (navrhoval Janota) - při uvažování o jakémkoli investičním záměru je zásadní otázkou "stress-testing", neboli, laicky řečeno, co se stane, když se změní podmínky?
nebo
(b) Váš investiční záměr je založen na chybě někoho jiného, například státu (stavební spoření, solární panely) - to ovšem považuji za morálně pochybené; kdybyste takto využíval chyby či nevědomosti fyzických osob, jedná se o trestný čin podvodu. Kdo jinému (státu) jámu kopá, sám do ní padá.
Dalo by se souhlasit s první částí odpovědi, jenom mě zaráží, že že v části za b) o stavebním spoření prohlašujete, že je založen na chybě státu. Jak tomu mám rozumět? Spíše by se zde dalo říci, že je to zcela jednoznačně podraz ze strany státu a jakkoli je to patrně právně čisté, přece jenom je to morálně závadné. Kdyby bylo možné smlouvy ukončit při změně podmínek, pak by to bylo možné nazvat chybou. Samozřejmě s tím, že mi neseberou státní podporu za spořící dobu. Na tento fakt jsem se nemohl jakkoli připravit a nepočítal jsem s ním. Je ale pravda, že mě to nijak nerozhodilo, spíše mě to pořádně nasr**** a státu už nedaruji nic. Mimochodem podnikal jsem v nemovitostech.
Já si prostě myslím, že stavební spoření v prvních dvou inkarnacích bylo tak nesmyslně výhodné, že to byla ze strany státu chyba, asi tak na úrovni toho, když mi na nedávné dovolené občas číšníci nosili pití zadarmo v domnění, že mám all-inclusive, ačkoli jsem ho neměl.
Tudíž to ze strany státu nepovažuju ani za podraz, ani za nemorální.
Aha, tak to jsem to nepochopil. Ale stejně bych k tomu měl poznámku. Bylo to sice výhodné, i když nikoli nijak bouřlivě, tehdy byly i úroky v bankách někde jinde. A ten příspěvek státu byl spíše prorůstové opatření. Myslel jsem to tak, že by to byl hřích nevyužít. Ale to, že se defacto smlouvy mění v průběhu spořicího cyklu aniž by bylo dáno nějak z toho vystoupit, to já za podraz považuji. To se prostě mezi gentlemany nedělá. Ono se to ale státu také v budoucnu nemusí vyplatit. Už teď mu nevěří většina lidí. A pakliže se třeba ještě nakonec změní vláda, potažmo styl politiky, bude z toho už úplný maglajs.
Nesmyslně výhodné? Jaké byly úroky z vkladů v době, kdy stavební spoření začínalo? Někde kolem 6%? A na stavebním spoření 3, a když člověk nečerpal úvěr, tak i 4, ba i 4,5? Že jsou ve vládě a v parlamentu hovada, která nedokážou převzít desítky let fungující věci z jiných států (konkrétně Rakousko a vázanost výše státního příspěvku na vývoj ekonomiky), za to mohou účastníci stavebního spoření?
Když SS začínalo, byly běžné úroky z vkladů přes deset procent, jedna velká banka měla dokonce vklady s výpovědní lhůtou s 18% úrokem (a později s tím měla velké problémy, protože ten úrok byl stanoven pevně ve smlouvě a nebylo možné ji ze strany banky vypovědět).
Úroky ze SS byly 4% a tenkrát tvrdili, že efektivní úrok při optimálním využití je 13,5 procenta. Úrok z úvěru pak byl 6%, když začaly překlenovací úvěry, tak byly asi za 9%, ale v té době byly hypotéky za 12 až 18%.
Tím ústavem s 18% byla KB, platilo to pro 5-ti leté vklady. A nabízela ho v roce, kdy byla inflace 56% p.a.. Pravda, v zbývajících letech úrok inflaci vyrovnal, někdy i překonal, ale i tak to byl prodělek desítek procent za dobu trvání vkladu.
Nechápu, jak lidi mohou mít tak selektivní paměť. Znehodnocení vkladů v roce 1953 si pamatují, zato na stejné znehodnocení vkladů v 90-tých letech zapomínají.
Uvedl jsem ty dvě věci jenom jako příklad, tak mě hned neberte za slovo. Jinak to za b) jsem nějak nepochopil. Jaká chyba někoho jiného? Jaký trestný čin podvodu?
Ad solární panely - nedávno bylo ve zprávách jak se změnil zákon a lidi (i důchodci) vlastnící solární panely teď musí coby podnikatelé odvádět zdravotní pojištění. S tím vůbec nepočítali, když si panely pořizovali. Upozorňuji, že i důchodci musí teď z malých důchodů platit zdravotní jenom za to, že vlastní solární panely.
Chci tím říct, že státu se nedá věřit. Jak si mám spořit na důchod nebo cokoli jiného, když pak přijde Kalousek a vymyslí 75 procent daň na produkt ten nebo onen... samozřejmě se zpětnou platností.
Prosím, můžete být konkrétní, jaké ustanovení nařizuje platit zdravotní pojištění z důchodu? Něco jiného je samozřejmě zisk z podnikatelské činnosti, kterou je přirozeně i provozování solárních panelů za účelem zisku.
Řeknu to ještě jinak: co sleduji změny prostředí v této zemi, tak vidím změny dvou druhů:
- drobné změny obecných věcí (třeba ta daň z nemovitostí)
- zásadní změny mimořádně křiklavých věcí (třeba to stavební spoření nebo solární elektrárny).
Chtít, aby bylo vše stále úplně přesně stejné, je absurdní. Třeba daňová pásma (v našem případě sleva na dani) se přirozeně přizpůsobují inflaci.
Ad (b) prostě tvrdím, že stát zcela zjevně udělal chybu, když nastavil stavební spoření v prvních dvou verzích. Na té chybě krvácel, tak ji napravil. Myslím si, že jeho postup je korektní.
Pokud se někdo splete (třeba můj bratranec si myslí, že jsem mu přinesl lahev Chateau Margaux za bratru 30 000, ale ve skutečnosti jsem mu přinesl lahev něčeho jiného za 500) a někdo jiný to zneužije (já bych mu tu lahev místo darování prodal za výše uvedenou cenu), je to trestný čin podvodu. Stát se v nastavení stavebního spoření spletl.