Z jedné stránky je velmi dobře že tu je plno tuponu co neinvestují do Bitcoinu aspon jim zůstane ta závist či oči pro pláč a budou si říkat že já blb jsem nenakoupil Bitcoin aspon za 2 tisíce které stejně bud prochlastá či pro kuří za měsíc .Nikdo nikoho nenutí kupovat nic a už vůbec aby investoval do Bitcoinu ,at si klidně nechá prachy na spořícím účtu v jistotě kde mu za 100 tisíc vložených dá banka ročně 100 korun nebo kolik mají ty úroky .
Bitcoin bere většina lidí spíš jako sázku. Nedávají do toho "všechny peníze" jako do kampeliček. Takže klid.
Srovnání s kampeličkami kulhá na obě nohy. Tam selhalo to, že jste prostředky svěřil třetí osobě, navíc kriminálníkovi. U Bitcoinu naopak žádné třetí osoby, kterým by bylo třeba důvěřovat, potřeba nejsou.
Autorům bitcoinové peněženky důvěřovat nemusíte. Je k dispozici její zdrojový kód, který si můžete přečíst.
Ty zásadní operace, na kterých závisí bezpečnost vašeho privátního klíče, jsou navíc celkem jednoduché. Například generátor tzv. papírových peněženek by měl být průměrný programátor být schopný napsat asi tak za týden (za předpokladu, že použije kryptografická primitiva ECDSA, SHA256, MD160, atd. z běžně dostupných knihoven, které jsou důvěryhodné a používají se široce i mimo bitcoin).
Těžařům důvěřovat nemusíte. Není důvod, proč by si měli zrovna na vás "zasednout" a vaši transakci nepotrvdit. Všechny transkakce jsou z jejich pohledu rovnocenné, Bitcoin zcela záměrně nemá v transakcích žádná jména, přezdívky apod., to aby nebyla možná cenzura. A že by přestali potvrzovat transakce úplně? To jako proč? Byli by sami proti sobě (BTC je jejich jediný příjem). Navíc "těžaři" není jeden subjekt. Jsou to tisíce lidí. Těžařem se může stát každý, stejně jako provozovatem full nodu.
Shrnuto, bitcoin je trustless systém. Nemusíte věřit nikomu, abyste ho mohl používat. Je to jedna ze základních myšlenek Satoshiho Bitcoin paperu ( https://bitcoin.org/bitcoin.pdf ) Četl jste ho?
Sorry jako, ale nejdřív si o Bitcoinu něco zjistěte, než se budete zapojovat do diskuze s odborníky.
Za prvé - pokud se minérovi těžba přestane vyplácet, tak se jednoduše odpojí a těžit přestane. Tím ale klesne obtížnost a síť funguje jako předtím, jen s nižším počtem minérů. Těmto zbylým minérům se navíc profitabilita zvýší, což působí jako motivace proti jejich dalšímu odchodu. Je to samoregulační mechanismus se zápornou zpětnou vazbou. Na počtu minérů tolik nezáleží, když to přeženu, tak i kdyby těžil pouze jediný minér na svém notebooku, tak to bude fungovat. Takto to ostatně vypadalo zcela v počátcích Bitcoinu. Při pohledu na začátek blockchainu ( https://blockchain.info/blocks/1231568858200 ) je to vidět. Těžil pravděpodobně pouze Satoshi a když svůj počítač na půl dne vypnul, tak holt žádný blok nalezen nebyl. Přesto to Bitcoin přežil.
Za druhé - že se naprostá většina BTC těží na dedikovaném HW, je všeobecně známo. Těžba na CPU based botnetu je v případě Bitcoinu již tak neefektivní, ani kdybyste ovládal počítačů stamiliony, nebude to mít skoro žádný vliv. Na botnetech se dnes dá těžit tak leda Monero, či Primecoin apod., pro které nebyl vyvinut ASIC.
Tak pro všechny lofasy u Bitecoinu se potvrzují transakce těžbou za kterou mají těžaři odměnu v podobě vašeho poplatku za odeslání transakce .Tak že sračky tipu že vám musí potvrdit či nemusí potvrdit transakci jsou nesmysli ,Aby vám nepotvrdili transakci řečeno laicky muselo by se definitivně přestat těžit vůbec Bitcoin což je nereálná možnost protože zisky společnostem rostou do 100 milionu dolarů ročně jen za těžbu .Jeden jouda tu psal že Bitcoin může být vytěžený dřív což je další nesmysl ,poslední Bitcoin kdy bude vůbec vytěžený bude v roce 20140 ,každé 4 roky se snižuje počet vytěžených Bitcoinu o polovinu .Celkově už bylo vytěženo 80 procent Bitcoinu a do roku 20140 jich zbývá už vytěžit jen 20 procent což značí že Bitcoin bude čím dál dražší je jich jen 21 milionu a nebude jich víc , takže pouze v uvozovkách 21 milionů lidí může vlastnit jeden Bitcoin což je hodně málo procent obyvatel .Bitcoin jde dělit osmi nuly což je něco jako u eura centy akorát u Bitcoinu se to nazývá Satoshi tak že kecy že cena jednoho Bitcoinu je přemrštěná jsou nesmysli protože jeden Bitcoin může znamenat v českým překladu taky jeden milion a Bitcoinové Satoshi takzveně centy či koruny to je fuk .Co se stane až se Bitcoin vytěží úplně v roce 20140 kdo bude potvrzovat transkace za odeslání Bitcoin když nebudou těžaři mít proč těžit ? no nic pojede se dál těžaři budou místo těžení Bitcoinu dostávat poplatky za zprostředkování transakce .
Já jsem hlavně reagoval na to, že podle Krocana, ti kteří neinvestuji do bitcoinu alespoň 2.000 Kč měsíčně jsou tupouni a blbi. Obecně si myslím, že by nám prospělo, kdybychom se méně starali o druhé a jejich peníze. A kdyby se něco stalo s bitcoinem, tak se najde dost takových, kteří budou obviňovat např. stát, že bitcoin dávno nezakázal, jako dnes je dost takových, kteří lamentují: proč jste mě nechali zadlužit?
No tak ono už to "investovat" je nesmysl. Ona by to byla vysoce riziková spekulace, ne investice.
Mimochodem, další ukazatel: na potvrzení jedné transakce je aktuálně potřeba 2.000 (tisíce!) kWh elektřiny. To také ukazuje, co je to celé zač.
A hádám, že v jedné věci krocanovi křivdíš. On se pravděpodobně stará o své peníze: zkouší (poněkud naivně a nervózně) touto cestou sehnat nové "cestující".