"nebo to, že se o bitcoinech mluví všude a kupovat je chtějí i ti, kteří dosud neinvestovali ani do podílových fondů."
Všechno už tu bylo, svět se točí v kruhu.
Slyšel jsem poučný příběh z doby velké hospodářské krize. To se prý zeptali jednoho známého boháče a burzovního spekulanta, jak věděl, že má krátce před "krachem burzy" všechny své akcie prodat. Odpověděl (něco v tom smyslu), že mu to došlo když zaslechl v hotelu, jak se baví poslíček s liftboyem o nákupu akcií. Protože když už v tom jedou všichni, i ti kdo by o tom za normálních okolností nikdy ani neuvažovali, tak je to jasná bublina ve vrcholné fázi.
Jak to mám vědět?
Jen říkám, že ve fázi, že Bitcoin nakupovali i poslíčci v hotelu (obecně lidé, kteří nemají mentálně na to pochopit princip a význam kryptoměn) to ještě není. Včera jsem například byl v hospodě a o Bitcoinu tam nepadlo ani slovo.
Pro srovnání, při nedávné akciové blubině v Číně akcie kupovaly doslova i babky na vesnici. I když neměly internet, tak jezdily za tím účelem do města do kanceláře.
Ptal ses "Jaká bude jeho hodnota za týden, za měsíc, za rok, za 10 let.". To nevím. Psal jsem pouze (v 11:18), že vím, že to není ve fázi, že by si o tom každý povídal. To vím jistě, protože si o tom lidi nepovídají. Pár článků v novinách a pod tím pár desítek diskutérů není povídání ve smyslu, jak to myslel ten bankéř.
Reagoval jsem na citát toho boháče spekulanta.
Nevím v jaké jsme fázi, ale určitě ne v té, kterou popisoval ten boháč. Protože tak jako to popisoval on to jednoduše dnes nevypadá. Většina prostých lidí stále vůbec neví, co to kryptoměny jsou, natož aby o nich diskutovali u recepce hotelu.
Ty ses toho chytil, a začal jsi požadovat predikci ceny nebo tak něco. Ale nic takového jsem ti neslíbil a nikdo ti to neslíbí. Když řeknu, ve které fázi určitě nejsme, tak z toho nevyplývá, že vím, ve které fázi jsme. Stejně jako když řeknu, že ve Sportce v neděli určitě nepadne číslo 50, tak to neznamená, že vím, co padne.
Už chápeš?
Dobrý den,
píšu jenom takovou tezi...bitcoin se těží na strojích za nemalé peníze a tyto stroje udržují měnu v chodu...tzn. pokud budu těžit se ziskem prodávám, měna funguje s nízkým poplatkem za platbu, pokud ne, poplatky za platbu se zvyšují, těžaři neprodávají, cena měny se navyšuje (poptávka dohání nabídku).
Jednoduché že?
Nyní antminer S9 stojí cca 65tis a návratnost nejspíš nebude nikdy pod 5-6měsíců...protože by se hned vyrobily další a cena znovu spadne kvůli navýšené těžbě, nebo se zvýší cena minerů a posune se práh rentability.
Nevidím rozdíl mezi obchodováním burzy, kam může vejít pouze velký hráč s "penězi" v zádech (ony ty reálné peníze bývají imaginárnější než bitcoin) nebo normální člověk co vejde na burzu a okamžikem kdy koupí první kryptoměnu navýší hodnotu marketu.
Tak já jsem byl včera v hospodě u nás na vsi. Pravda, byl jsem tam jen shánět nějakého řemeslníka, takže jsem si ani nesedl. Ale zaslechl jsem chlapy, jak se tam o bitcoinu baví. Sice přesně nevím, oč se jednalo, protože jsem zaslechl jsem několik slov jako "bitcoin", "letadlo" a pí.ovina", takže obsah rozhovoru přesně neznám. No, možná tu hospodu u nás na vsi navštěvují lidé, kteří nejsou takové trubky, jako ti, co navštěvují tu vaši.
Tak hlavně všechny ty vytisklé trilióny pro které ekonomika nemá využití někde nakonec musí skončit. Musí zůstat někdo s černým petrem. Bitcoin je jen takový balónek, do kterého se přes již popraskanou finanční bublinu přelilo nějaké to "bohatství". Moc nevěřím tomu, že "asset bubble" náhle praskne, protože už není nic, na čem bublina není, vůči čemu by se dala provést korekce.
Ve finančním světe v takovém stavu mě pak nepřekvapuje, že se objeví nějaký ten zázrak slibující cestu ven do kterého se okamžitě přelije důvěra a peníze.
Někdo psal, že celkový kapitál vložený do BTC je cca 1/20 toho celkového dle coinmarketcap.com
Což znamená že pro kapitalizaci 197 535 896 200$ stačilo 9 876 794 810$. Což znamená, že průměrné celkové zhodnocení je 2000%, čemuž by se asi i dalo věřit.
Problém nastane když by se měly vybrat zisky v objemu 1/20 tržní kapitalizace, jestli v krátkém horizontu přiteče do BTC dalších 10mld. $.
pokud by ve skutečnosti na světě existovala umělá inteligence, která by chtěla tento svět ovládnout a podrobit si ho, tak to první, co by udělala, je, že by vynalezla bitcoin.....Elon Musk sdělil, že "umělá inteligence", je jasným existenčním rizikem pro celou lidskou civilizaci. Většina obyvatel této planety, si však toto plíživé nebezpečí vůbec neuvědomuje.
Když tomu nerozumíte, tak prosím nekomentujte.
Kvantový počítač totiž nijak neurychluje hasovací funkce, tj ani SHA256, která je principem těžby. Kvantové počítače ohrožují asymetrickou šifru ECDSA, kterou jsou zabezpečené "peněženky" proti utracení neoprávněnou osobou.
Jenže pozor! Při doporučeném používání Bitcoinu (pro každou transakaci nová přijímací adresa), je i veřejný klíč zakryt pod hashovacícmi funkcemi (SHA256 a MD160) a zveřejňován až v okamžiku utracení přijatých prostředků.
Takže útočník má pouze pár desítek minut (než dojde k 1. potrvzení) na to, aby se pokusil něco vyluštit. Aby tohle bylo nebezpečí, to ještě hodně dlouho potrvá. A mezitím je dostatek času na přechod na jiný algoritmus - což není problém, nový typ BTC adresy se dá zavést i jako softfork, což není nijak kontroverzní.
Tak pak je ochrana zajištěna tím, že i BTC se neustále vyvíjí a celá síť by byla proti obě, kdyby ji nechali napospas reálným hrozbám.
tj. Buď si to uvědomí i těžaři, kteří si chtějí ochránit svou dojnou krávu, nebo jim to bude šumák a místo BTC bude jiná měna, která takovou ochranu mít bude. Určitě nelze tvrdit, že BTC tu bude navždy.
Osobně bych se u bitcoinu (a jiných kryptoměn) bál i toho, že nastane nějaký technický průšvih. Jako třeba, že najednou nebude jasné, komu která "mince" vlastně patří. Každý netriviální software (nebo design) má chyby. U bitcoinu to může v krajním případě znamenat i pád na 0.
Sorry kámo ale ty víš totální kulové ty neznáš ani základní principy celého Bitcoinu a Blockchainu takovém kdyby si nebyl blbej a v roce 2009 kdy to všechno vypuklo kdy si mohl za den vytěžit na svém počítači i pár stovek Bitcoinu mohl si být dneska milionář co by určitě nepsal sračky .Dneska už se dají taky použít hardware penezenky kterou ti žádný hacker neprolomí pokud mu to sám neumožníš .
Z jedné stránky je velmi dobře že tu je plno tuponu co neinvestují do Bitcoinu aspon jim zůstane ta závist či oči pro pláč a budou si říkat že já blb jsem nenakoupil Bitcoin aspon za 2 tisíce které stejně bud prochlastá či pro kuří za měsíc .Nikdo nikoho nenutí kupovat nic a už vůbec aby investoval do Bitcoinu ,at si klidně nechá prachy na spořícím účtu v jistotě kde mu za 100 tisíc vložených dá banka ročně 100 korun nebo kolik mají ty úroky .
Bitcoin bere většina lidí spíš jako sázku. Nedávají do toho "všechny peníze" jako do kampeliček. Takže klid.
Srovnání s kampeličkami kulhá na obě nohy. Tam selhalo to, že jste prostředky svěřil třetí osobě, navíc kriminálníkovi. U Bitcoinu naopak žádné třetí osoby, kterým by bylo třeba důvěřovat, potřeba nejsou.
Autorům bitcoinové peněženky důvěřovat nemusíte. Je k dispozici její zdrojový kód, který si můžete přečíst.
Ty zásadní operace, na kterých závisí bezpečnost vašeho privátního klíče, jsou navíc celkem jednoduché. Například generátor tzv. papírových peněženek by měl být průměrný programátor být schopný napsat asi tak za týden (za předpokladu, že použije kryptografická primitiva ECDSA, SHA256, MD160, atd. z běžně dostupných knihoven, které jsou důvěryhodné a používají se široce i mimo bitcoin).
Těžařům důvěřovat nemusíte. Není důvod, proč by si měli zrovna na vás "zasednout" a vaši transakci nepotrvdit. Všechny transkakce jsou z jejich pohledu rovnocenné, Bitcoin zcela záměrně nemá v transakcích žádná jména, přezdívky apod., to aby nebyla možná cenzura. A že by přestali potvrzovat transakce úplně? To jako proč? Byli by sami proti sobě (BTC je jejich jediný příjem). Navíc "těžaři" není jeden subjekt. Jsou to tisíce lidí. Těžařem se může stát každý, stejně jako provozovatem full nodu.
Shrnuto, bitcoin je trustless systém. Nemusíte věřit nikomu, abyste ho mohl používat. Je to jedna ze základních myšlenek Satoshiho Bitcoin paperu ( https://bitcoin.org/bitcoin.pdf ) Četl jste ho?
Sorry jako, ale nejdřív si o Bitcoinu něco zjistěte, než se budete zapojovat do diskuze s odborníky.
Za prvé - pokud se minérovi těžba přestane vyplácet, tak se jednoduše odpojí a těžit přestane. Tím ale klesne obtížnost a síť funguje jako předtím, jen s nižším počtem minérů. Těmto zbylým minérům se navíc profitabilita zvýší, což působí jako motivace proti jejich dalšímu odchodu. Je to samoregulační mechanismus se zápornou zpětnou vazbou. Na počtu minérů tolik nezáleží, když to přeženu, tak i kdyby těžil pouze jediný minér na svém notebooku, tak to bude fungovat. Takto to ostatně vypadalo zcela v počátcích Bitcoinu. Při pohledu na začátek blockchainu ( https://blockchain.info/blocks/1231568858200 ) je to vidět. Těžil pravděpodobně pouze Satoshi a když svůj počítač na půl dne vypnul, tak holt žádný blok nalezen nebyl. Přesto to Bitcoin přežil.
Za druhé - že se naprostá většina BTC těží na dedikovaném HW, je všeobecně známo. Těžba na CPU based botnetu je v případě Bitcoinu již tak neefektivní, ani kdybyste ovládal počítačů stamiliony, nebude to mít skoro žádný vliv. Na botnetech se dnes dá těžit tak leda Monero, či Primecoin apod., pro které nebyl vyvinut ASIC.
Tak pro všechny lofasy u Bitecoinu se potvrzují transakce těžbou za kterou mají těžaři odměnu v podobě vašeho poplatku za odeslání transakce .Tak že sračky tipu že vám musí potvrdit či nemusí potvrdit transakci jsou nesmysli ,Aby vám nepotvrdili transakci řečeno laicky muselo by se definitivně přestat těžit vůbec Bitcoin což je nereálná možnost protože zisky společnostem rostou do 100 milionu dolarů ročně jen za těžbu .Jeden jouda tu psal že Bitcoin může být vytěžený dřív což je další nesmysl ,poslední Bitcoin kdy bude vůbec vytěžený bude v roce 20140 ,každé 4 roky se snižuje počet vytěžených Bitcoinu o polovinu .Celkově už bylo vytěženo 80 procent Bitcoinu a do roku 20140 jich zbývá už vytěžit jen 20 procent což značí že Bitcoin bude čím dál dražší je jich jen 21 milionu a nebude jich víc , takže pouze v uvozovkách 21 milionů lidí může vlastnit jeden Bitcoin což je hodně málo procent obyvatel .Bitcoin jde dělit osmi nuly což je něco jako u eura centy akorát u Bitcoinu se to nazývá Satoshi tak že kecy že cena jednoho Bitcoinu je přemrštěná jsou nesmysli protože jeden Bitcoin může znamenat v českým překladu taky jeden milion a Bitcoinové Satoshi takzveně centy či koruny to je fuk .Co se stane až se Bitcoin vytěží úplně v roce 20140 kdo bude potvrzovat transkace za odeslání Bitcoin když nebudou těžaři mít proč těžit ? no nic pojede se dál těžaři budou místo těžení Bitcoinu dostávat poplatky za zprostředkování transakce .
Já jsem hlavně reagoval na to, že podle Krocana, ti kteří neinvestuji do bitcoinu alespoň 2.000 Kč měsíčně jsou tupouni a blbi. Obecně si myslím, že by nám prospělo, kdybychom se méně starali o druhé a jejich peníze. A kdyby se něco stalo s bitcoinem, tak se najde dost takových, kteří budou obviňovat např. stát, že bitcoin dávno nezakázal, jako dnes je dost takových, kteří lamentují: proč jste mě nechali zadlužit?
No tak ono už to "investovat" je nesmysl. Ona by to byla vysoce riziková spekulace, ne investice.
Mimochodem, další ukazatel: na potvrzení jedné transakce je aktuálně potřeba 2.000 (tisíce!) kWh elektřiny. To také ukazuje, co je to celé zač.
A hádám, že v jedné věci krocanovi křivdíš. On se pravděpodobně stará o své peníze: zkouší (poněkud naivně a nervózně) touto cestou sehnat nové "cestující".
Řeknu to asi tak češi jsou hodně závistiví nepřejícní lidi .Jak stál Bitcoin 100 dolarů každý tvrdil že to je bublina co praskne jak stál Bitcoin 1000 dolarů každý tvrdil že to je bublina co už musí prasknout (přeci není normální aby neznámí Bitcoin co pro lidi nic neznamená stál 1000 dolarů to určitě praskne a napakují se ti co koupili Bitcoin za dolar).Uběhlo pár měsíců Bitcoin vyskočil na 5000 tisíc dolarů a takzvaní experti na bubliny řekli k.u.r.v.a. to není možný už je to tak nafouklé že to musí jít vidět z vesmírné stanice ISS .Bitcoin stojí 12 tisíc a opět ty stejné závistivé sračky typu co nemá já ať nemá radši nikdo a modlím se ať je to ta největší bublina co má co nejdřív prasknout ať všichni prodělají baráky a své trencle jinak bych se kopal dořiťi že jsem ten Bitcoin nekoupil taky .
Herní platforma Steam ukončuje možnost platby za obsah v Bitcoinech. Tuto službu zavedl Steam v dubnu minulého roku. Společnost Valve, která za platformou stojí, odůvodňuje toto rozhodnutí rostoucími poplatky za transakce a vysokou volatilitou Bitcoinu. Právě neustále rostoucí cena Bitcoinu totiž nakonec stojí zákazníky více peněz.
Při každé transakci musí kupující uhradit také poplatek za provedení, což má samozřejmě dopad na konečnou cenu. Pokud tedy zákazník zaplatil zhruba 0,20 dolaru za transakci na počátku této služby na Steamu, dnes je to třeba i 20 dolarů. A Valve nad tím nemá žádnou kontrolu, jelikož částku si strhává Bitcoinová síť.
A protože volatilita Bitcoinu je v poslední době opravdu vysoká, mohl by na takovém nákupu hry prodělat jak zákazník, tak i Steam. Jelikož si dnes Bitcoin udrží stabilní cenu jen chvíli, není vyloučeno, že se mezi vytvořením objednávky a jejím dokončením nezmění výsledná hodnota.
Zákazník pak buď musí hodnotu doplatit nebo může požadovat vrácení peněz - Bitcoinů. Jenže v tu chvíli, ať už platí zákazník Valve či naopak, se k transakci opět přidají poplatky. Takže Steam raději pozastavil možnost platit Bitcoinem, alespoň dokud se Bitcoin trochu neusadí.
Trochu zavádějící. Takže pád z 1M USD na 100k USD se také počítá? V tom případě nám to může být aktuálně úplně fuk a stále můžeme kupovat jako o život. Kurz Bitcoinu roste exponenciálně viz. https://investplus.cz/kurzy/aktualni-kurz-bitcoin-online-graf-kde-koupit-tezba-kryptomeny-cena-hodnota/ což znamená jediné - aktuálně si kryptoměna hledá svou cenu a ten růst jen tak nepoleví, protože o nic stále velké masy lidí neví. Problém nastane ve chvíli, kdy právě tito začnou prodávat či zastavovat své majetky s jediným cílem - kupovat Bitcoin. Pak to padne.
Problém nastane ve chvíli, kdy právě tito začnou prodávat či zastavovat své majetky s jediným cílem - kupovat Bitcoin. Pak to padne.
Jenže to už se děje. V US si lidé berou na nákup BC hypotéky.
Tak nakoniec sa predpoveď analytičky ČSOB naplnila, pretože od nového roku kurz bitcoinu padol až k cene 6 500 USD. Tento pád predstavuje 65% pokles ceny bitcoinu. Stále si však myslím, že technológia Bitcoinu a kryptomien má obrovský potenciál. Môžeme sa len domnievať či bitcoin budeme naozaj reálne využívať v budúcnosti.
Už pomaličky strácam nádej, že Bitcoin prekoná svoje all time high z decembra 2017. Keď sa pozriem na aktuálny kurz: https://bitcoinkurz.sk/bitcoin-kurz-btc-cena-graf-vyvoj/ , už viac ako šesť mesiacov len klesáme a každý rast ceny Bitcoinu je ihneď negovaný silným predajom.
Pěkně všechno krypto v tomto roce kleslo. Jak osobně si myslím, že některé kryptoměny ještě porostou, jenže tento rok je velmi kritický pro všechny kryptoměny. Dokonce i když se podívám na kurz Bitcoinu tak je vidět, že od nového roku klesl o více než 50%. Uvidíme jak se to vyvine do konce roku.