Hlavní navigace

Bez Němců ESM spuštěno nebude

17. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německý ústavní soud poněkud zaskočil EMU, včera oznámil, že o tom, zda ESM a fiskální kompakt je v souladu s německou ústavou, rozhodne až 12. září
  • Německý ústavní soud poněkud zaskočil EMU, včera oznámil, že o tom, zda ESM a fiskální kompakt je v souladu s německou ústavou, rozhodne až 12. září. Odhady přitom mluvili o přibližně 4 týdnech. To trochu komplikuje další kroky v boji s krizí. ESM měl být původně spuštěn už od 1. července. Podmínkou pro spuštění je ratifikace v zemích, které drží nejméně 90 % kapitálu. Bez Němců to tedy nepůjde. S ESM se mimo jiné počítalo už pro záchranu španělských bank. Naštěstí zůstal v provozu EFSF, který by měl minimálně tuhle akci zvládnout. 
  • A aby toho nebylo málo, tak je nejisté, jestli projde pomoc španělským bankám v německém parlamentu. Rebelovat se totiž chystají někteří vládní poslanci. A. Merkelová věří, že Bundestag nakonec dohody ze summitu EU schválí. 
  • Inflace v EMU bez překvapení, ceny rostly a v červnu stejně jako v květnu o 2,4% meziročně. ECB se tak nemusí zpětně vyčítat cut ze začátku měsíce. Jak minulý týden připustil Draghi, další cut by mohl přijít ještě letos. • 
  • Zklamání přinesly maloobchodní tržby v USA. V červnu poklesly meziměsíčně o 0,5%, analytici přitom čekali růst o 0,2%. Jde tak o už třetí měsíc v řadě, kdy tržby klesaly. Špatná zpráva pro ekonomiku, kterou na straně poptávky tvoří z větší části právě spotřeba. Jde o odraz horších čísel z poslední doby: trh práce, příjmy atd. 
  • Mezinárodní měnový fond snížil výhled růstu světové ekonomiky pro rok 2013. Zatímco v dubu očekával růst 4,1%, dnes už jen 3,9%. Hlavními důvody jsou recese ve Španělsku a pomalejší růst v rozvíjejících se ekonomikách, zejména v Číně a Indii. • 
  • U německého konjunkturálního indexu ZEW se čeká stagnace, ale podle našeho názoru existuje poměrně vysoké riziko zklamání, což by samozřejmě trhy nepotěšilo. VE spojených státech budou zveřejněny údaje o inflaci a průmyslové výrobě. Inflace by měla potvrdit bezinflační prostředí a tedy potenciální prostor pro případné kvantitativní uvolňování. U průmyslové výroby se čeká zotavení, podobně jako u včerejších maloobchodních tržeb existuje prostor spíše pro zklamání. Všeobecné riziko negativních překvapení je dané globální slabostí. 
  • V rámci regionu budou zveřejněny polské údaje o vývoji zaměstnanosti a průměrné mzdy. Oba jsou důležité pro centrální banku. Případné příznaky slabosti by podpořily naše očekávání snížení sazeb ke konci roku. • Odpoledne přednese prezident Fedu Bernanke zprávu o stavu hospodářství a měnové politice Kongresu. Trhy to bude jistě velmi zajímat především kvůli jakékoliv zmínce o možném kvantitativním uvolňování, ale podle našeho názoru Bernanke neřekne o moc více než jsem se dozvěděli z poznámek z posledního zasedání FOMC minulý týden. • Agentura Moody’s snížila rating třinácti italským bankám. Snížení navazuje na snížení italského ratingu minulý týden. 
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).