Hlavní navigace

Benefity zdravotních pojišťoven: přehled, limity, čerpání

13. 4. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Slevy a výhody za zdravý životní styl, úspory pro děti a příspěvky na preventivní programy. Máme pro vás přehled všech preventivních programů zdravotních pojišťoven.

Jakou zdravotní pojišťovnu si vybrat? Zatímco pro některé pojištěnce je to zbytečná otázka a jsou stále u jedné a té samé pojišťovny, někteří naopak zdravotní pojišťovnu změnili kvůli špatným zkušenostem. Kdo má ten dar, že moc nechuraví a pojišťovně posílá více pojistného, než aby od ní čerpal, bude kromě jiného sledovat i různé preventivní, věrnostní a bonusové programy.

Zdravotním pojišťovnám se tyto programy vyplatí, mají totiž dvojí účinek. Tím prvním je skutečná prevence, zdravý člověk nebo člověk dbající o prevenci zpravidla ze zdravotního systému čerpá méně peněz. Druhým účinkem je věrnost pojišťovně. Pokud je klient zdravotní pojišťovny s věrnostními a jiným programy spokojený, nemá důvod ji měnit, vyjma nějaké negativní zkušenosti při plnění za zdravotní péči, což je samozřejmě to nejzásadnější.

V Česku působí 7 zdravotních pojišťoven (číslo na konci je kód pojišťovny)

Každá z pojišťoven nabízí svým klientům různé výhody či benefity, případně příspěvky na sportovní aktivity atd. Příspěvky se však každoročně mění, a to včetně jejich výše. Pojišťovny benefity většinou dělí na výhody pro ženy, muže, děti a mládež a pro dárce krve.

Strop na peníze

Kromě omezení výše proplácení jednotlivých benefitů pojišťovny uplatňují i stropy na benefity obecně. V praxi to pak vypadá tak, že pojišťovna vám ráda přispěje (až) 1000 Kč na nějaký benefit. Ta předložka „až“ znamená, že když pojišťovně předložíte např. účet na očkování ve výši 700 Kč, ale pojišťovna hradí jen 600 Kč, proplatí vám jen 600 Kč. Těch 400 Kč vám zůstane na čerpání jiných benefitů.

To znamená, že limity benefitů se vůbec nemusejí sčítat, některé pojišťovny je společně nabízejí i v tzv. balíčcích.

S proplacením neotálejte

Pokud máte účet či účty, které vám zdravotní pojišťovna proplatí z bonusových programů, nečekejte na konec roku, ale nechte si je proplatit co nejdříve. Pojišťovny je proplácejí ze zvláštního rozpočtového balíku, a pokud se předčasně vyčerpá, nedostanete už nic.

Podrobná analýza všech preventivních, věrnostních a bonusových programů zdravotních pojišťoven by byla pro čtenáře málo srozumitelná. Proto jsme porovnali hlavní preventivní programy zaměřené na ženy, děti a muže. Z kapacitních důvodů jsme naopak vynechali benefity pro dárce krve a kostní dřeně.

Nezapomeňte prosím na to, že nejde o limity absolutní, ale že limity uvedené v tabulce jsou velmi často jen sublimitem nějakého balíčku. Částky uvedené v tabulce proto nelze sčítat a slouží hlavně pro představu a snadné porovnání.

Ozdravné pobyty pro děti

Pro rodiče může být rozhodujícím faktorem k výběru zdravotní pojišťovny možnost zvýhodněného ozdravného pobytu pro děti. Pouze ZP Škoda ozdravné pobyty pro děti nepořádá, ale nabízí na ně příspěvek 1000 Kč.

Kromě výše spoluúčasti si také všímejte maximálního věku dítěte. Pouze VoZP a VZP umožní ozdravný pobyt i 17letým mládežníkům.

  Věk dítěte Délka Spoluúčast rodičů Místo
ČPZP 8–15 let 14 dnů 2500–6000 Kč Černá Hora (Čanj), Tatranská Lomnica
OZP 7–15 let 14+2 dny 8250–15 000 Kč Chorvatsko (Dugi Otok)
RBP 8–14 let 14 dnů 3000–8500 Kč Černá Hora (Ulcinj), Tatranské Matliare
VoZP 7–17 let 14 dnů 3200–7100 Kč Černá Hora (Ulcinj), Ostravice
VoZP 6–12let 21 dnů 0 Kč Lázně Jeseník
VZP 6–17 let 21 dnů 7000–13 500 Kč Řecko (Neos Marmaras)
ZP Škoda        
ZMPV 7–15 let 14 dnů 4500–8000 Kč Řecko (Neos Marmaras), Štrbské Pleso

Klientské programy zdravotních pojišťoven

Zdravotní pojišťovny mají kromě vlastních preventivních programů další bonusové, věrnostní či slevové programy. Kompletní přehled najdete v této tabulce, která zároveň slouží i jako rozcestník přímo na web pojišťovny a daného programu.

Kterou si vybrat? 

Nelze jednoznačně doporučit, která zdravotní pojišťovna je nejlepší. Každá má své výhody i nevýhody. A následující tipy jsou sice dobrou radou pro rok 2016, jenže zdravotní pojišťovnu v době publikace článku můžete změnit až k 1. 1. 2017, a to bude každá startovat s novými preventivními programy. Proto naše tipy vnímejte ne jako absolutní, ale jako vodítko, jak se orientovat v nabídkách třeba pro další roky a co u své zdravotní pojišťovny sledovat.

Změna zdravotní pojišťovny

Pojišťovnu je možné změnit 1× za 12 měsíců vždy ke kalendářnímu pololetí

Podepsaná přihláška k nové zdravotní pojišťovně musí být podána v průběhu kalendářního pololetí bezprostředně předcházejícího tomu, ve kterém má ke změně pojišťovny dojít, nejpozději však 3 měsíce před požadovaným termínem změny.

Příklad: Pokud se chcete stát klienty nové zdravotní pojišťovny k 1. 1. 2017, musíte jí přihlášku doručit do 30. 9. 2016.

Pokud byste chtěli být klienty již od 1. 7. 2016, přihlášku by musela obdržet do 31. 3. 2016.

Děti a mladí do 26 let s celiakií by neměli zůstávat ve stávajících pojišťovnách, ale měli by přejít do VZP nebo ZP Škoda. Oproti stokorunové almužně u jiných pojišťoven obdrží až 4000–6000 Kč ročně.

Řešíte zubní rovnátka? Nejvyšší příspěvky vám dá VoZP (2400 Kč) a ZP Škoda (1600 Kč). Od ostatních dostanete jen pársetkorunovou almužnu, a to ještě ze sdíleného limitu.

Ženy léčené na rakovinu uvítají po ozáření paruku. Přispěje jim OZP a ZP Škoda (3000 Kč)

Na odvykání kouření vám nejvíce přispěje OZP (4000 Kč), VZP (2500 Kč) a ZP Škoda (1000 Kč).

Těhotné ženy mohou čerpat nejvíce výhod u ZP Škoda, souhrnně 3900 Kč. Ostatní pojišťovny mají limity do 1000 Kč, často sdílené. OZP má limit 1300 Kč, pokud je u ní pojištěný i otec dítěte, jinak 1000 Kč.

Profesionální řidiči uvítají příspěvek na psychotesty, pouze VoZP jim dá 1500 Kč.

Lidé pracující na rizikovém pracovišti se mají dobře u VoZP, mají nárok na průběžná preventivní vyšetření podle typu rizika, ve kterém se pohybují.

Rodiny s dětmi se budou mí nejlépe u ZP Škoda co do čerpání finančních výhod. Pokud děti budou potřebovat ozdravné pobyty, měli by rodiče vybírat mezi VZP a VoZP s ohledem na maximální věk zařazení dítěte do programu.

Nejméně garantovaných finanční výhod nabízí OZP. Umí jich v praxi sice více, ale musíte se registrovat do elektronického bonusového systému Vitakonto a splnit různá kritéria pro připisování bonusů. Ty pak můžete měnit za další výhody. Pokud vás baví hrát si s pojišťovnou na sbírání bodíků a všechno řešit online, bude pro vás ta pravá. A můžete využít i její asistenční službu.

Nejvíce garantovaných výhod nabízí ZP Škoda. Má toho v nabídce opravdu dost, ale její nevýhodou je lokální zaměření. Lidé ze Středních, Severních a Východních Čech a z Prahy na tom budou v pohodě, ale mimo tyto kraje si pečlivě zjistěte, zda vaši lékaři mají se ZP Škoda smlouvu. Jinak by přestup k ní mohl i přes benefity vyjít docela draze vlivem dojíždění ke smluvnímu lékaři nebo do smluvního zařízení.

FIN21

Zlatou střední cestu nabízejí pojišťovny VZP a VoZP. Někomu se vyplatí, jinému ne, je potřeba individuálně prozkoumat, čím vás oslní nebo jak vám jsou sympatické. Obě mají v rukávu esa mířená na konkrétní cílové skupiny. A zajímavost, pokud máte rádi jógu nebo tai-či, VZP vám na obojí přispěje. Stejně tak přispěje starším 65 let na tréning paměti.

Nebude pršet, ale něco kápne. ČPZP a RBP mají kořeny na Ostravsku, a přestože některé preventivní programy má jejich konkurence výrazně lepší, máte u nich jistotu, že z pojišťoven dostanete při trošce snahy alespoň 1000 Kč. Pak narazíte na strop, a navíc i ta tisícovka se dělí na další limity. Ale pořád to jsou peníze. ČPZP vám aspoň pošle SMS upozornění na blížící se termín preventivní prohlídky u praktického lékaře, stomatologa, gynekologa či urologa. ZPMV je na tom podobně s tím, že její strop je 600 Kč. Když se ale budete snažit a trošku vám to vyjde, dostanete až 1200 Kč. S většími příspěvky moc nepočítejte.

Anketa

U koho jste zdravotně pojištěni?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).