Tak běž půjčovat a dostaneš taky velký peníze. Ale to se bojíš že by ti je nevrátili a zas bys naříkal. A nehledě na to že už oddlužujou i občany(dřív jen firmy) a tak by ti nějakej soud prostě řekl že ti dlužník nic nedá a hotovo. Stačí když nemá žádnej majetek, viz třeba Pomeje kterej se tak zbavil snadno dluhů. To že jezdí v novým autě a bydlí v luxusním bytě je vedlejší, má to půjčený, sám už majetek neměl(prý).
No a pokud ti rozumní navíc nejsou socky, tak neřeší, že jim na běžném účtu jako rezerva leží 20 tisíc, které by na spořícím účtu vydělaly celých 35 korun na úrocích za měsíc a namísto hlídání kontokorentu či kreditek si prostě dopřejí komfort toho, že na nic nemusí myslet, protože tu rezervu mají k dispozici.
No ti ještě rozumnější, co navíc nejsou socky mohou mít 20 tisíc na běžném účtu jako jednu rezervu a pak třeba 30 tisíc sjednaný kontokorent jako druhou rezervu. Takže mají dohromady o dost větší rezervu, která jim pokryje mnohem víc.
A k tomu něco na spořícím účtu a něco na dalších (ale méně likvidních) spořících nebo investičních produktech.
Předpokládám, že rezerva, kterou jsem odhadl na 20 tisíc, bez problémů pokryje nutnost likvidních peněz v případě problému. Pokud někomu ta rezerva připadá a potřebuje být zajištěn padesáti tisíci, tak potom asi tuplem nebude socka a nechá si na účtě těch 50 tisíc, než aby kvůli uspořených 90 korunám řešil nějaké kontokorenty.
A jakého problému? Prostě čím větší rezerva tím větší počet (obecně málo pravděpodobných, ale nepříjemných) problémů vám pokryje.
To je individuální filozofie každého. Někdo zase neřeší nějakých 50 korun, nebo kolik za rezervaci zdrojů. A má kontokorent, díky kterému má větší rezervu, než kolik si může mít na běžném účtě.
No, není ono jedno jestli si hlídáte 20 000 nebo nulu? Obojí musíte hlídat, na obojí musíte myslet. A je lepší hlídat „měkkou“ nulu, kterou můžu podlézt o 60 000, než „tvrdých“ 20 000, kde podlezení o „pouhých“ 20 000 má mnohem horší následky.
Navíc, spořící účty, tak jak jsou dnes, tu nejsou odjakživa (jenom tři nebo čtyři roky), předtím likvidní hotovost jinde než na běžném účtu být nemohla. A já si na kontokorent za těch 15 let už zvyknul.
Problém je v tom, že ten kontokorent není zdarma a to i v případě nevyužívání. Buď je účtován zvláštním paušálním poplatkem, nebo poplatkem za rezervaci prostředků nebo je zahrnut v ceně účtu. A když už se využije, tak při úrokové sazbě kolem 20 % je i pár dní docela drahých. Peníze ze spořícího účtu jsou většinou k dispozici hned následující den, takže bych v tom neviděl problém.
Ale pokud to někomu vyhovuje, proč ne. Aktuálně mají banky přebytek financí a nemají je komu půjčovat. Takže lidi využívejte kreditky a kontokorent, my „spořílci“ budeme mít aspoň vyšší úroky z vkladů :D
Můžu se zeptat na typ účtu? V ceníku vidím
C. Úvěr IQkredit – kontokorentní úvěr
Vedení účtu pro úvěr IQkredit – měsíčně 15,–
Docela by mě překvapil bezplatný účet na trhu, který má i bezplatný kontokorent, kromě privátního bankovnictví (má i LBBW), ale takoví klienti přinášejí bance tolik peněz, že jim klidně může poskytnout i ten kontokorent.
Je to ještě ke starýmu IQ kontu, v sazebníku D a mám k němu kontokorent zdarma. Papírový výpisy zdarma, ale 20 měsíčně za kartu. Ale už se nenabízí, možná pro to nový IQ konto zdarma už je za 15 měsíčně.
http://www.lbbw.cz/cs/nasi-klienti/osobni-bankovnictvi/sazebnik/index.shtml
A možná maj zmatek v ceníku :) Já totiž během několika let několikrát vybíral na pokladně a vždy za 30 kč a v ceníku už maj několik let :
osobní výběr na pobočce – měsíčně pro každý účet 50,–
A je to vůbec zajímavá banka, nejdřív to byla interbanka, pak se změnila na bawag a pak na lbbw :)
Kontokorent a bezúročné období? To slyším prvně. Snad jen v rámci privátního bankovnictví mají klienti nějaký malý kontokorent zdarma (např. měla HSBC), ale jinak se u kontokorentu platí poplatek za každý den.
To si pleteš s kreditní kartou, kde je bezúročné období – ovšem stačí přešvihnout o 1 den a musí se platit úrok i za toto období.
Ne, ono to není jedno. Dejme tomu, že mám měsíční výdaje třeba 15 tisíc a na účtě mám počátkem každého měsíce 35 tisíc, tak se logicky nehlídám vůbec. Vím, že pokud přijde nenadálý výdaj, který bude potřeba řešit hned, například takové ty běžné situace, že jsem v obchodě, kde mají v akci Mercedes S500, co normálně stojí 3,5 milionu a já mám PRÁVĚ TEĎ možnost ho koupit za 30 tisíc, tudíž nemám možnost si převést peníze ze spořícího účtu, jelikož zítra bude pozdě, tak já těch 30 tisíc účtě mám. V ostatních případech se není třeba hlídat, protože vyjma zmíněných nenadálých výdajů měsíční výdaje nepřekračují 15 tisíc a „podlezení“ není možné. Řeknu „tak já ten Mercedes za 30 tisíc teda beru“, prodavač si vezme kartu a řekne „sorry, transakce nebyla autorizována“. Tečka. Žádné hlídání, žádné „horší následky“. Prostě vždy platím ze svého a nehlídám, zda nemusím někomu vracet.
Ne, pán není trol, pán akorát nemá uvažování ani chování socky. Prostě přesně jak padlo výše – udělejte si rezervy a nebudete muset brečet, že vám o procento zvedli úrok na kontokorentu. Pokud se vás to netýká, protože kontokorent máte a platíte, ale nikdy nepoužíváte, tak na tu část diskuze prostě nereagujte, protože se vás netýká.