Hlavní navigace

Banky začínají omezovat bonusy za platbu kreditní kartou

22. 11. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Příliš aktivní klienti dokážou zahýbat se ziskovostí produktu. K tomu přidejte hrozící regulaci mezibankovních poplatků a výsledkem jsou menší výhody pro držitele karet.

S kreditní kartou není radno si pohrávat, pokud tomuto produktu příliš nerozumíte. Pak na vás banka může výrazně vydělávat za drahý úvěr, který nejste schopni splatit v rámci bezúročného období. Je ale i pár kreditních karet, které bystrým a zvídavým klientům bank nabízí možnost, jak si půjčit bez úroku a ještě si tím „vydělat“. 

Jde zvláště o kreditní karty, které držitelům vrací určité procento z uskutečněných transakcí. Ty se pak mohou stát dobrou příležitostí, jak bance vzít nějaké peníze zpět. 

Až příliš štědré bonusy

Pokud navíc vydavateli karty přibývají uvědomělí klienti, kteří vědí, jak kreditní karty používat a snaží se cíleným chováním maximalizovat možné výhody, přestávají se najednou nabízené benefity bance vyplácet a začíná na nich prodělávat.

Do této situace se dostala Citibank, která bude měnit podmínky u svých kreditních karet od 1. 1. 2014. V oblasti poskytovaných benefitů ke kreditním kartám na českém trhu tato banka bezpochyby kraluje. Jako jediná společně s Raiffeisenbank vrací 2 % z provedených transakcí a patří mezi bonusově nejštědřejší banky. To se částečně změní.

Například limit pro získání měsíčního bonusu z transakcí má Citibank u kreditní karty typu Citi Life nastavený na 2000 Kč, od Nového roku sníží ale na 1000 Kč. Ačkoli je to zkrácení o celou polovinu, pořád to bude jeden z nejštědřejších limitů, které na trhu najdete. Dále totiž 1000 Kč měsíčně můžete uspořit už jen s kreditní kartou De Luxe od Raiffeisenbank. Zde je ale cesta k bonusu krkolomnější, protože banka vám vrátí 2 % z provedených transakcí pouze v případě, že váš obrat přesáhne částku 10 000 Kč (stejně jako u kreditní karty Style, která vám ale měsíčně „vrátí“ maximálně 500 Kč).

Kromě toho, že Citibank jako jedna z mála umí například stáhnout inkasem 100 % dlužné částky na kreditní kartě, čímž držitelům dost usnadňuje dodržování bezúročného období, akceptuje jako transakci, za níž vrací 2 %, i platby provedené přes SIPO.

(Inkasovat 100 % splátku z kreditky umí například i Raiffeisenbank. Pokud jste ale tuto platbu aktivovali až od října, zaplatíte za ni nově každý měsíc 25 Kč za kartu. Klienti, kteří tuto službu využívali i dříve, ji mají i nadále bez poplatku.)

Raiffeisenbank a Citibank započítávají do transakcí, za které získáváte odměny, i platby na internetu. Raiffeisenbank ale bude nově podle svých Všeobecných obchodních podmínek, pravděpodobně s platností od Nového roku, vyjímat internetové platby z transakcí, za které bonus přičítá. Raiffeisenbank tímto krokem vynulovala riziko, při kterém by její držitelé karet používali karty pro různé elektronické platební systémy a portály a následně si přes ně převáděli peníze na účet za účelem čerpání benefitů.

(Ne)výhodné SIPO

Právě SIPO se ale pro Citibank stalo pomyslným kamenem úrazu. Někteří klienti si totiž kromě obvyklých plateb, jako je nájem nebo zálohy za energie či telefon nastavovali přes SIPO úmyslně vysoké částky tak, aby snadno touto cestou získali celý měsíční bonus najednou. Stačil k tomu malý fígl.

Transakce pro transakci

Jednoduchou cestou, jak získat měsíční bonus snadno a rychle, byly platby například na Zlatý účet Raiffeisen stavební spořitelny. To je obdoba spořicího účtu převlečeného za stavební spoření. Ačkoli je Zlatý účet pod hlavičkou stavební spořitelny, nezískáte s ním státní podporu a své prostředky máte okamžitě k dispozici.

Někteří jedinci začali využívat Zlatý účet RSTS pro platby SIPO, které měli navedené na kreditní kartu Citibank. Peníze, které se jim pak připsaly na Zlatý účet, mohli hned odeslat zase na jiný účet a mít je opět k dispozici, případně obratem poslat zpět na kreditku.Tímto způsobem posílali peníze na Zlatý účet jen proto, aby vytvořili přes své SIPO požadovanou transakci a získali od Citibank měsíční bonus ve výši 2000 Kč. Náklady na transakci byly přitom nulové. Na postup ukázali klienti Citibank v mFóru mBank,

Citibank tento způsob využívání (či spíše zneužívání) kreditní karty odhalila a vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2014 vstupuje v platnost nový občanský zákoník, musela stejně vytvořit nové obchodní podmínky, do kterých již zahrnula i nečekaný fenomén využívání kreditky.

Nově proto Citibank zavádí limit pro platbu SIPO z kreditní karty, který uvádí v nových VOP, konkrétně v bodě 4.7:

Platby SIPO mohou být účtovány na vrub Kartového účtu pouze do výše stanoveného měsíčního limitu karty pro tento typ plateb (dále jen „SIPO limit“). Není-li dohodnuto jinak, činí výše SIPO limitu nižší z těchto částek: 25 000 Kč nebo výše Kreditního limitu. Platební příkaz (inkaso), jehož provedením by úhrn plateb SIPO v jednom zúčtovacím období převýšil SIPO limit, není Banka povinna provést.

To znamená, že od 1. 1. 2014 bude pro platby SIPO z kreditek Citibank stanovený horní limit ve výši 25 000 Kč (ledaže byste měli kreditku s nižším limitem, pak by platil nižší limit kreditní karty) a bude-li jej výše inkasa překračovat, banka platbu neprovede a Česká pošta vám automaticky pošle papírový náhradní doklad.

V rámci novoročních změn Citibank zavádí i přirážku 3 % ke stávajícímu kurzu u platby v jiné měně. Pro klienty to není veselá zpráva, na druhé straně ale stávající 2% finanční benefit tento krok zmírňuje. Dlužno dodat, že kurzový příplatek za platbu v cizí měně je všude na světě běžný, čeští vydavatelé karet jsou neúčtováním poplatku ojedinělí. (To ale neznamená, že poplatek je správné účtován.) Kurzům platebních karet se průběžně věnujeme a toto téma popíšeme v jiném článku.

Regulace EU: další rána pro benefity?

Kromě toho, že by si banky mohly začít hlídat vyplácené bonusy kvůli přespříliš transakčně aktivním klientům, je možné, že je ohrozí i plánovaná regulace z EU, která má za cíl omezit mezibankovní poplatky. Podrobněji jsme vás o ní informovali v článku Další regulace z EU nám má šetřit kapsu. Možná si nakonec spíš připlatíme

skoleni9_11

Nechte si vrátit za nákupy

Kromě Citi Life od Citibank a De Luxe a Style od Raiffeisenbank už nenajdete kartu, která může z nákupu vrátit i 2 %. Řada kreditních karet ale nabízí zpět 1 % (s různě omezenou výší vyplaceného bonusu za měsíc) nebo v případě karty od Cetelem pak 1,5 %. 

Chcete zjistit, které kreditní karty vrací z nákupů? Podívejte se na srovnání kreditních karet na serveru Měšec.cz a jako jeden ze sledovaných parametrů zvolte „Minimální sleva z každé bezhotovostní platby“. 

Měsíční maximum vypláceného bonusu z transakcí ale často bývá nastaveno tak nízko, že si maximálně můžete zlevnit nebo vyrušit měsíční poplatek za kartu a navíc nezískáte nic. Tedy kromě možnosti půjčit si od banky peníze bez úroku. A to také není k zahození.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).