Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, k čemu je dobrá kreditní karta? Kde jsou výhody oproti debetní kartě? Mě i manželce přišlo už několik kreditních karet (v posledním půlroce tuším tři) od různých institucí, ale nikde mi nebyli schopní vysvětlit jejich výhodu, oproti klasické.
Díky
Je tu cast vlastniku kreditnich karet, kteri miluji hru na bezurocne obdobi a pocit, ze dostali od banky neco zadarmo.
Z pohledu bank je kreditni karta zpusob, jak zadluzit vic lidi a vydelat vic penez - proto to delaji. Celkove banky sbiraji poplatky za pouzivani karet, pripadne za vedeni karet a jako bonus jsou dluznici, kteri presvihnou bezurocne obdobi a ti jsou kvalitne dojeni o vysoke uroky + prijemne mastne pokuty za nedodrzeni (ze strany klientu) nekterych podminek.
Takze pokud nemas intenzivni potrebu se zadluzit (a nacpat tak bance vic penez, nez ji platis doted), pripadne nemilujes adrenalinovou hru na bezurocne obdobi (s teoretickym ziskem "nakupuji mesic za penize banky, zatimco moje vlastni penize mi jinde vydelavaji dalsi penize" a rizikem presvihnuti bezurocneho obdobi a naslednemu placeni mastnych uroku), tak je Ti kreditka vicemene nanic.
Například ta, že mám 5% slevu na benzín u čerpacích stanic. Dále se mi připisuje 0,5% z každé uskutečněné transakce. Navíc je to pohodlné. Prostě platím, a týden před koncem bezúročného období naleju peníze zpět. V průměru tak za měsíc získám necelých 300,-- Kč na odměnách a slevách. Nenajdete na ulici.
Díky za info.
Tady jde ale řádově o koruny, ne? Tankuju 1x měsíčně, plná nádrž za cca 1130Kč, z toho 5% je 56,50Kč. To je malá částka a počítám, že sleva platí jen u vybraných čerpacích stanic, takže jste omezen. Pokud bych kartou měsíčně provedl transakce za dejme tomu 10tisíc (a to je hódně naddimenzovaná částka) Kč, z toho je 0,5% = 50Kč. To mi přijde jako směšná částka. Dohromady je to cca 160 Kč. Navíc předpokládám, že vedení karty musí být zdarma a stejně tak i platební transakce nesmí být zpoplatněné. Jinak tyhle poplatky sníží zmíněné bonusy.
Navíc NESMÍTE zapomenout převést peníze včas, jinak se nedoplatíte. Musíte si vše zajistit dopředu, pokud by jste byl třeba na dovolené během konce bezúročného období, byl nemocný nebo prostě mimo dosah internetu.
Nevím, z mého pohledu nevidím takové výhody. Co se mi spíš pozdává je platba přes internet. Tam vlastně neplatím svými penězi a banky, v případě podvodných nebo neoprávněných plateb, to mají dobře ošetřené, zabezpečené.
Podívejte se, to že se to nevyplatí vám, neznamená, že se to nevyplatí spoustě jiných lidí.
Kreditku můžete používat tak, že s ní trvale platíte a o měsíc později to bance splatíte. Ale taky ji můžete používat tak, že ji nepoužíváte každý den. Že ji máte jako rezervu. Je úplně jedno, kolik máte na vašem účtu (nebo v jiné likvidní formě) rezervu. S kreditkou to může být o x desítek tisíc víc.
Když se vám kdekoliv cokoliv stane, co potřebuje najednou nějaké náklady, tak to hned zaplatíte kreditkou a máte měsíc na to, abyste ty peníze sehnal jinde. Například jste na dovolené, běžný účet máte vycucaný a najednou pohroma doma, musíte se rychle vrátit a ne čekat do plánovaného termínu konce pobytu. Možná bude stačit, když se vrátíte sám, možná se budete muset vracet celá rodina. Možná vás letenky zpět budou stát 10 tisíc, možná 40 tisíc. S tím jste nepočítal a na účtu to nemáte. S kreditkou ty peníze máte, a můžete se rychle vrátit domů (a třeba tam zabránit větším škodám, než kolik ty letenky stály).
Kdysi jsem měl kreditku s bezúročným obdobím u ČS. Chtěl jsem si spočítat, kolik ušetřím využitím bezúročného období. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že zisk z 40 dnů úroku navíc na běžném účtu ani nepokryje ani poplatek za převod peněz na účet ke kreditní kartě. A to mě to ještě stálo každý měsíc čas navíc, neboť nebylo možné peníze převádět automaticky.
Vám chodí výplata/výplaty na nějaký spořící účet (ING apod.)? Jak to potom máte s pravidelnými platbami? Převedete ze spořícího na běžný, kde máte zřízené SIPO, trvalé příkazy a inkasa?
I kdyby všechny převody byly zdarma, tak pořád musíte mít na paměti to, že musíte včas poslat peníze ze spořícího účtu na běžný kvůli pravidelným platbám, je to tak? Potom nesmíte zapomenout včas zaplatit dluh ma kreditní kartě, je to tak?
No, mě například opravdu chodí výplaty (moje a manželky) na spořící účet, z něj trvalým příkazem převádím "běžnou" částku na chod domácnosti na běžný účet, kde mám všechny trvalé platby a inkasa, nakupujeme kreditní kartou a jednou za měsíc stačí zkontrolovat stav na běžném účtu a poslat tam prachy, pokud výdaje byly vyšší než "běžné", a stejně tak jednou za měsíc dát příkaz k úhradě útraty z kreditních karet (přímo ze spořícího účtu). Výhoda je ta, že na běžném účtu mám jen provozní minimum, zbytek se mi jakžtakž úročí a když potřebuju koupit něco dražšího, nemusím si lámat hlavu, jestli mám zrovna teď na běžném účtu dost peněz. A pro paranoiky ještě třetí výhoda - ani jedna z těch tří bank nemá kompletní přehled o mých příjmech a útratách.
Mám to úplně stejně. Jako univerzální příjmový účet mám ING konto, těch důvodů je několik.
1) účet je dlouhodobě zdarma a vzhledem k jeho určení lze předpokládat, že tomu tak bude i nadále. Vzhledem k tomu, že má neomezenou historii (což u všech bank není standard) mám tak přehled o všech mých příjmech.
2) to, že neumí zahraniční transakce mě chrání před nějakým vtipálkem, co by mi chtěl posílat 1 centové platby. Nemusím se bát někde sdělit číslo účtu
3) k zahození není ani úrok. Není sice vždy nejlepší na trhu, ale vždy patří k nadprůměru a bez různých "pastiček"
Běžný účet dle potřeby doplňuji právě ze spořáku a případné přebytky posílám s ING konta dál (lépe úročené spořáky, termínované vklady,..).
Kreditní kartu sice využívám, ale vzhledem k minimálnímu obratu (obvykle se nedostanu přes 2000 Kč) je efekt úspory minimální. Kartu mám ale zdarma (bez nutnosti splnit nějaké podmínky), takže je mi to jedno. A když si chci něco koupit, nemusím řešit, jestli zrovna na běžném účtu mám dost peněz nebo ne (samozřejmě jde pouze o nesoulad mezi místem a časem, ne v příjmech. Vždy se držím zásady "na co nemám, to nepotřebuji".
Tam došlo k chybě už v tom "u ČS". Tam neušetříte nic, chtěj platit i za vedení kreditkym, je potřeba změnit lokál.
Nicméně odpověď i pro Lojzu je ta, že pokud si ohlídám, že mi přišla výplata, tak si stejně dobře ohlídám měsíční splácení kreditky. Tam nelze mluvit o žádném času navíc, těch 5 minut u počítače za měsíc si snad najde každý.
Tak já zase beru plnou nádrž minimálně 4x do měsíce. Se ženou tak platíme také všechny větší rodinné nákupy (Globus, ...). On se ten obrat pěkně nastřádá. Sleva na benzin je v celé síti Shell v ČR, kde jsem benzin bral už stejně předtím. 15. v měsíci zjistím zůstatek (telefon, internet) a ten tam pošlu zpátky. Jak jednoduché milý Watsone.
Kr. kartu bych prirovnal k zabavne pyrotechnice. Detem (zde ve smyslu lide s nizsi inteligenci a/nebo slabou vuli) do ruky nepatri a muze napachat mnoho skocd. Kdyz ale produktu rozumite a chovate se zodpovedne, muze prinest spoustu zabavy/uzitku. Muzete mit penize na sporicim uctu a platit penezi bankky. Muze to byt zelezna rezerva napr. pro neocekavane udalosti na dovolene v zahranici.
Proc je banky vydavaji je jasne - klienti maji vetsi sklon platit kartou, nez u debetek. No a k tomu samozrejme vysoke uroky, poplatky (jak kde) a pokuty, kdyz zadluzit se je tak snadne :-)
Podívejte, ono není zas tak výjimečné, že potřebujete něco koupit, třeba v zahraničí, na co se předem nechystáte s jistotou. S kreditkou v pohodě - třeba letos jsem v USA trochu nečekaně utratil skoro 45 tisíc, následně vše splaceno v bezúročném období po návratu. Jakákoli jiná varianta než kreditka by byla velmi výrazně složitější, často dražší a místy i neřešitelná.
A podobné situace pro mě zas tak výjimečné nejsou. Malér je, pokud si někdo plete kreditku s "normálním úvěrem" anebo obecně utrácí víc, než může splácet, ale to je problém toho dotyčného, ne kreditky...
Četl jsem o chlapovi, co měl snad sto kreditek a ročně na úrocích z půjčené částky vydělal asi 12 tisíc dolarů. Ale to by v Česku nefungovalo. V USA tehdy nabízeli kreditky s bezúročným obdobím jeden rok (jako promo akce, jen první rok) a s možností přelít peníze z kreditky na účet, bez poplatku samozřejmě. Takže vzal kreditku, peníze až do limitu poslal na spořicí účet, po roce zaplatil a vzal si od jiné firmy jinou kreditku se stejnými podmínkami. Protože měl výborné credit score, dávaly mu banky velké limity. Je to tak trochu hra s ohněm, ale kdyby to šlo tady, dělal bych to asi taky.
Uvažoval jsem kdysi o kreditce na platby za benzín, ale teď to pro mně nemá smysl a peníze získané z úroků by beztak byly 0,0 nic, akorát nervy bych si víc šponoval.
Na co kreditku? Já ji používám jako výborný univerzální platební nástroj. Mám v podstatě (kromě tahání hotovosti) 2 možnosti:
a) Mít b.ú. a k němu buď bezplatnou neembosovanou nebo placenou embosovanou debetku; až na ten případný poplatek za lepší kartu nebo nutnost mít a sledovat cashflow na neúročeném účtu žádný problém.
b) Kreditka: bez problémů platím, peníze zatím odpočívají na úročeném spořicím účtu. 1x měsíčně zkontroluju výpis a platby a zadám příkaz k úhradě. Na rozdíl od těch debetních karet se touhle kartou dalo vždycky v praxi zaplatit naprosto všechno, tj. včetně věcí, kde to debetky principiálně nebralo (některé letenky, ubytování, ...) a za embosovanou nemusím nic platit.
Takže u mě vyhrává jasně b). No a jako doplněk ke kreditce je vynikající elektronická debetka ke spořicímu účtu s dobrými kurzy, která se hodí na výběr hotovosti.
Já ji mám kvůli jediné výhodě. Pokud platíte debetní kartou, obchodník ji musí mít v ruce. Není oprávněn dělat žádné transakce, pokud nemá kartu v ruce. V případě kreditních karet jsou dané podmínky za kterých smí provádět transakce i bez toho, že má kartu v ruce. Rozdíl pochopíte až když vyrazíte do Evropy a pokusíte se zaplatit kartou za hotel. Debetní karta skoro vždy znamená platbu předem. Kreditní karta znamená, že si při příjezdu zapíší údaje o vaší kartě a při odjezdu dostanete do ruky účet. Hotel má jistotu, že neujedete bez placení, vy máte větší pohodlí, protože po hotelu pak sebou nemusíte furt tahat kartu a platit na místě, stačí číslo pokoje :-) Jinak jediná další mně známá výhoda je ta, že se dají získat kreditky s velmi zajímavými bonusy, kterým debetní karty z nějakého důvodu neumí konkurovat. Pro mně osobně to znamená ročně několik knih zdarma :-) Pokud ale necestujete nebo neprotočíte kartou ročně čtvrt milionu, pak žádnou výhodu také neznám.
Ony ty banky to pro debetníé karty většinou zakazují defaultně, pro povolení člověk musí vyvinou nějakou aktivitu. A asi většina lidí ani neví, že to povolit lze. Druhá věc je, že to jde (většinou) jen u embosovaných karet, což jsou kreditní karty skoro věšechny, naopak debetních je málo (jsou dražší, a ještě od nich bankdy většinou odrazují s kvůli bezpečnosti).
Tohle platilo před několika lety, dnes je situace úplně jiná.
1) karty jsou standardně odblokované pro platby na Internetu a to debetní i kreditní, těch, které jsou standardně zablokované je menšina
2) jediné karty, které neumožňují platit přes Internet jsou Maestro (tedy za určitých poměrně specifických podmínek to jde, ale ne karty vydávané u nás). Jinak není rozdíl mezi Visa Electron a Visa Classic, popř. Mastercard unembossed a klasickou Mastercard, atd.
3) debetní karty se vydávají jak jako neembossované, tak embossované. Embosovanou debetku má v základu (tedy zdarma) k účtu mBank (Visa Classic). Stejně tak existují neembossované kreditní katy, vydávala (možná ještě vydává) je např. Poštovní spořitelna.
Mno k tem vsem vecem je zde i zneuziti karty. Kdyz vam skopiruji debetku a pak vam vyluxuji ucet a dokonce vyluxuji i co na uctu nemate, tak po dobu reklamace mate v podste bezny ucet zablokovany. Kdyz vam to same udelaji s kreditkou tak po dobu reklamace ji nepouzivate, ale bezny ucet vam to nezablokuje.