Hlavní navigace

Banky mění bonusové programy ke kreditním kartám (přehled)

7. 3. 2016
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dostat peněžní bonus za používání karty už nebude běžné. Snížením mezibankovních poplatků se vydavatelům karet snížil prostor pro vyplácení finančních výhod.

Klienti bank a nebankovních společností, kteří se radovali ze snížení mezibankovních poplatků, si nejspíš neuvědomovali, že na to snížení do jisté míry doplatí sami. Jde zvláště o držitele kreditních karet, kteří využívali jejich bonusové programy. Ty často byly velmi velkorysé a umožňovaly příjemnou úsporu k rodinnému rozpočtu. To se mění a banky věrnostní programy začínají razantně omezovat.

Je to logický krok. Vyšší mezibankovní poplatky, zvláště u kreditních karet typu MasterCard World a Gold, umožňovaly vydavatelům nabízet peněžní bonusy za používání karty. Snížením mezibankovních poplatků pro kreditní karty na 0,30 % z bezhotovostní transakce se výrazně zúžil prostor pro finanční odměny. A kdo je stále nabízí, musí je platit ze svého, samotná karta na ně nevydělá.

BNP Paribas (Cetelem)

BNP Paribas Bank vydává Kreditní kartu Cetelem. Ta stále nabízí atraktivní bonusy. Volitelně si vybíráte jednu ze čtyř odměn:

  • Bezplatné výběry ze všech bankomatů nad 1000 Kč, resp. v ekvivalentu v cizí měně bez poplatku (ne bez úroku), nebo
  • 2 %, max. 400 Kč měsíčně za všechny nákupy v ČR i v zahraničí (ne na internetu), nebo
  • 3 %, max. 600 Kč za nákupy na internetu, nebo
  • 4 %, max. 800 Kč za nákupy pohonných hmot v ČR a v zahraničí.

Bonusy neměníme a stále je zachováváme tak, jak jsou, potvrdila Měšci Barbora Minksová, tisková mluvčí BNP Paribas.

Citibank – dobíhající kreditky

Pro původní klienty Citibank a jí vydané kreditní karty se prozatím nic nemění. Do konce roku 2016 by měly být zachovány stávající podmínky a bonusy ke kartám, ale je asi všem jasné, že dlouhodobě jsou stávající parametry karet neudržitelné a lze očekávat, že je Raiffeisenbank, coby nový majitel, dříve nebo později změní. Jakým směrem se budou bonusy ubírat, mohou napovědět stávající kreditní karty Raiffeisenbank (viz níže).

Došlo i k přejmenování karet, kde se nově nepoužívá název „Citi“. Z kreditky Citi Life je tak „RB Life“ a podobně. Karty původní Citibank se už nevydávají.

CONSUMER FINANCE HOLDING

Novinkou na trhu je Tankovací kreditní karta České pojišťovny od společnosti CONSUMER FINANCE HOLDING. Tu vydává pražská pobočka slovenské Všeobecné úverové banky.

Kreditka nabízí 3% bonus na všech čerpacích stanicích kdekoli na světě (za pohonné hmoty i za zboží a služby). Maximální roční strop vyplaceného bonusu je 5500 Kč. Kreditka je vydávána bez poplatků a má max. 45denní bezúročné období.

Česká spořitelna

Kreditní karta Odměna od České spořitelny dává bonus 1 %, max. 350 Kč měsíčně. Kreditní karta World má bonus 1 % pro platby v ČR a na internetu, 2 % pro platby v zahraničí, se souhrnným limitem max. 1000 Kč měsíčně. U této druhé karty tak jde stále o vysoký finanční bonus, který podle názoru Měšce nebude dlouho udržitelný.

Mohu vám potvrdit, že o zrušení bonusů u kreditních karet uvažujeme. Jelikož je to nyní ale zatím opravdu jen ve fázi úvah, víc podrobností k tomu teď dávat nebudeme. Klienty a veřejnost budeme o případných změnách včas informovat, řekla na dotaz Měšce Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny.

Československá obchodní banka

Kreditní karta World od ČSOB prozatím stále nabízí bonus 1 %, max. 1000 Kč zpět na kartový účet u bezhotovostních plateb. Z bonusu jsou ale vyloučeny výběry hotovosti, cash advance, cashback, transakce provedené u sázkových společností a v kasínech, převod prostředků na běžný platební účet nebo dobíjitelnou platební kartu či placení kartou za služby na přepážkách České pošty. V tuto chvíli neplánujeme žádnou změnu u odměny 1 % zpět z každé platby při platbě kreditní kartou, potvrdila Měšci Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Diners Club

Společnost Diners Club, která ve spolupráci s Měšcem vydává i kreditní kartu Diners Club Pure+ Měšec, snížila počet bodů připisovaných za zúčtovací období. Do listopadu 2015 bylo možné získat 1000 bodů a nyní je to max. 600 bodů za měsíc. Došlo i ke zvýšení spodní hranice transakce pro získání prémiových bodů, a to ze 125 Kč/bod na 135 Kč/bod. Po překročení útraty v objemu 13 500 Kč se poté opět zvyšuje spodní hranice, a to z 200 Kč/bod na 215 Kč bod. Více: Věrnostní program Club Rewards od Diners Club má nově přísnější parametry

Porovnání věrnostního programu Club Rewards a Premium Rewards

Typ programu
Způsob přidělení bodů Max. obrat za zúčt. období, za který obdržíte body Max. počet bodů za zúčt. období Max. počet bodů za 1 rok (výpočet) Max. počet bodů za 2 roky (výpočet) Doba platnosti bodů
Club Rewards 1 bod za každých 400 Kč 80 000 Kč 200 bodů 2400 bodů 4800 bodů 24 měsíců
Club Premium Rewards 1 bod za každých 135 Kč do 13 500 Kč měsíčního objemu transakcí, poté 1 bod za každých 215 Kč 121 000 Kč 600 bodů 7200 bodů 14 400 bodů 24 měsíců

GE Money Bank

Kreditka MoneyCard Plus už o svůj bonus přišla bezprostředně před změnou regulace mezibankovních poplatků. Od 1. prosince 2015 jsou kreditky GE Money Bank bez 1% bonusu za platby u obchodníků. Více: GE Money Bank omezuje výhody a bonusy u kreditních karet

Slevy za platbu kartou zůstávají v rámci stávající sítě obchodníků věrnostního programu bene+. Například stále bude v hypermarketech Globus sleva 2 % z transakce, totéž v síti obchodů Datart nebo třeba 10% sleva v multikinech Cinestar.

Změna se týkala těchto kreditních karet:

Home Credit

Pro klienty společnosti Home Credit máme dobrou zprávu. Pro naše klienty se nic nemění a žádné omezení bonusů teď nechystáme, řekla na dotaz Měšce Zuzana Bienvenu, tisková mluvčí Home Credit.

Srovnávač kreditních karet

Všechny kreditní karty na jedné stránce.

Komerční banka

Kreditní karty Lady karta a A karta od Komerční banky mají od ledna 2016 nižší strop maximálního bonusu. Nadále zůstává 1 %, ale max. 500 Kč z původních max. 1000 Kč. Bonus se připisuje na účet penzijního spoření u KB Penzijní společnosti.

U kreditních karet Lady karta a A karta získají klienti z každé platby 1 % na spoření u KB Penzijní společnosti. Změny tohoto bonusu v tuto chvíli neplánujeme, napsal do Měšce Michal Teubner z oddělení komunikace Komerční banky.

mBank

mBank, která se profiluje jako nízkonákladová banka, šla naopak přesně proti proudu a v prosinci 2016 na svých kreditních kartách plošně spustila bonusový program, po kterém její klienti tak dlouho volali.

První novinkou je mKreditka e-Shop. Ta nabízí 2 %, max. 500 Kč při platbách na internetu. Součástí karty je i její pojištění proti zneužití. Pokud kreditku nebudete používat, vyjde vás ročně na 468 Kč. Stačí ale utratit 1000 Kč měsíčně a máte ji bez poplatku.

Druhou novinkou je mKreditka Plus. Jde o kreditní kartu typu MasterCard World, takže s ní lze mj. získat výhody v rámci věrnostního programu MasterCard Elite. Samotná karta nabízí 1 % při platbě v ČR a 2 % při platbě v zahraničí, max. 500 Kč měsíčně. Součástí karty je pojištění nákupu zboží a pojištění asistenčních služeb pro domácnost s ročním limitem 20 000 Kč.

Novou nabídku kreditních karet jsme spustili v prosinci 2015, tedy v době, kdy jsme velmi dobře věděli, co se chystá za změny v oblasti regulace platebních karet. Nemám indikace, že bychom tyto nové bonusy měli měnit. Naše dvě mKreditky jsou proto připravené tak, aby pro daný klientský segment šlo doslova o top produkty, vysvětluje Měšci Pavel Vlček, tiskový mluvčí mBank.

Raiffeisenbank

Největší pokles bonusů zaznamenaly kreditní karty Raiffeisenbank. STYLE karta měla bonus max. 500 Kč měsíčně, od 21. března 2016 to  je max. 129 Kč. Bonus klesl i u kreditky DE LUXE, a to z max. 1000 Kč na max. 250 Kč měsíčně. Jde o maximální bonusy pro celý kartový účet, takže pokud máte třeba dodatkové karty a utratíte tisíce korun, dostanete za všechny karty max. 129, resp. 250 Kč.

Nově se do bonusových transakcí počítají i transakce kartou na internetu, do té doby je Rajfka neodměňovala.

skoleni_4_3

UniCredit Bank

UniCredit Bank od ledna 2016 snížila výši bonusu u kreditní karty Visa AXA CLUB, a to z 1 % na 0,5 % při platbě za zboží a služby. Nadále zůstal neomezený strop a slevu můžete stále získat při platbě u partnerů AXA klubu. Bonus je připisován na účet AXA klubu a můžete jej použít na další produkty v rámci skupiny AXA.

Porovnání finančních bonusů všech kreditních karet

Kreditní karta Vydavatel Aktuální bonus Maximální strop Původní bonus Poznámka
Kreditní karta Cetelem BNP Paribas 2–4 % 800 Kč měsíčně beze změny
Tankovací karta České pojišťovny CONSUMER FINANCE 3 % 5500 Kč ročně netýká se
Kreditní karta Odměna Česká spořitelna 1 % 350 Kč měsíčně beze změny
Kreditní karta World Česká spořitelna 1 % 1000 Kč měsíčně beze změny
Kreditní karta World ČSOB 1 % 1000 Kč měsíčně beze změny
Diners Club Pure+ Měšec Diners Club 600 bodů měsíčně do programu Premium Reward max. 1000 bodů za účetní období do programu Premium Reward
MoneyCard Gold GE Money Bank 0–30 % u vybraných partnerů v ČR neomezeně 1 % kdekoli, až 30 % u vybraných partnerů v ČR, neomezeně
MoneyCard Plus GE Money Bank 0–30 % u vybraných partnerů v ČR neomezeně 1 % kdekoli, až 30 % u vybraných partnerů v ČR, neomezeně
Clubcard kreditní karta Premium Home Credit 1–10 % neomezeně beze změny na účet Clubcard bodů Tesco
Premia Karta Home Credit Home Credit 1–10 % neomezeně beze změny
mKreditka e-Shop mBank 2 % 500 Kč měsíčně nebyl na spořicí účet
mKreditka Plus mBank 1–2 % 500 Kč měsíčně nebyl na spořicí účet
A karta Komerční banka 1 % 500 Kč měsíčně 1 %, max. 1000 Kč na účet penzijního spoření u KB
Lady karta Komerční banka 1 % 500 Kč měsíčně 1 %, max. 1000 Kč na účet penzijního spoření u KB
STYLE karta Raiffeisenbank 1 % 129 Kč měsíčně 1 %, max. 500 Kč
DE LUXE karta Raiffeisenbank 1 % 250 Kč měsíčně 2 %, max. 1000 Kč
RB Life (bývalá Citi Life) Raiffeisenbank 2 % 1000 Kč měsíčně (do konce roku 2016) beze změny už se nevydává
Shell MasterCard Raiffeisenbank 5 % 500 Kč měsíčně beze změny už se nevydává
BILLA kreditní karta Raiffeisenbank 1–3 % 500 Kč měsíčně beze změny už se nevydává
Visa AXA CLUB UniCredit Bank 0,5–10,5 % neomezeně 1–17%, neomezeně na účet produktů AXA
Visa Generali UniCredit Bank 1 % neomezeně beze změny na účet mimořádného pojistného IŽP Generali

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).