Hlavní navigace

Banky lákají na nízké sazby u hypoték. Bude zlevňování pokračovat?

Gabriela Hájková

Banky se předhánějí se snižováním úrokových sazeb u hypoték, odezvy ze strany klientů jsou ale stále ještě vlažné. Propásneme šanci na levnou hypotéku, nebo se sazby udrží při zemi?

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Hypotéky moc nejdou na odbyt. Ačkoli se podle Hypoindexu snížila průměrná sazba v červenci na 4,84 %, klesl počet nově uzavřených hypoték o více než tisícovku. Za červenec jich bylo uzavřeno téměř 3800 v celkové hodnotě těsně pod částkou 6,5 miliardy Kč. Průměrně si lidé v červenci vzali hypoteční úvěr na více než 1 695 000 Kč.

Přesto, že hodnoty meziměsíčně klesají, oproti číslům z minulého roku se jedná o 4,3% růst v počtu poskytnutých úvěrů. Z hlediska objemu si banky oproti loňsku polepšily o 7 %. Podle ukazatele Hypoindex dochází ke kontinuálnímu zlevňování hypoték s fixovanou sazbou a stále oblíbenější hypoteční úvěry s variabilním úrokem v červenci podražily z průměrných 3,78 na 3,88 %. Co na to banky?

Na vývoj jsme se zeptali i samotných bank. Zástupci České spořitelny přiznávají, že první pololetí letošního roku je meziročně slabší, zejména na objem sjednaných částek. Z hlediska celkového počtu uzavřených hypoték je zájem klientů podobný jako v loňském roce, řekla serveru Měšec.cz Klára Pačesová z Tiskového centra České spořitelny. Nižší objemy uzavřených smluv zaznamenala oproti minulému měsíci také ČSOB.

První pololetí si naopak, často díky akčním nabídkám, pochvaluje UniCredit Bank, Raiffeisenbank, LBBW Bank a Komerční banka. Zhruba stejný stav oproti červnu potvrdila Volksbank a GE Money Bank.

Kdo hledá, najde nižší sazbu

Máte-li zájem o hypotéku, není momentálně problém zavadit o akční nabídku na výhodnější úrokovou sazbu. Sazbu od 4,59 % momentálně nabízí Česká spořitelna. ČSOB, Hypoteční banka a Poštovní spořitelna nabízejí slevu 0,2 % z úrokové sazby pro úvěry sjednané od 2 mil. Kč. V současnosti probíhá také kampaň Oberbank na úrokovou sazbu 4,6 % pro jednoletou fixaci. Volksbank do konce září láká na úvěry s tříletou fixací se sazbou 3,99 %.

Komerční banka akci teprve chystá. Koncem srpna představíme naši akční nabídku doplněnou řadou inovací. Informace o detailech by však byly v tuto chvíli ještě předčasné, prozradila tajemně Monika Klucová z Komerční banky.

Anketa

Máte hypotéku?

Poplatky budiž odpuštěny

Nejen na sazbách můžete ušetřit. Banky se inspirují jedna druhou, a tak je často možné narazit i na slevu v podobě odpuštěných poplatků. Česká spořitelna nabízí vyřízení hypotéky zdarma. Za zpracování úvěru nebudete platit ani u ČSOB, Hypoteční banky a Poštovní spořitelny. Za zpracování hypotečního úvěru nic nezaplatíte ani u Raiffeisenbank, která ale tento poplatek neúčtuje standardně. Volksbank zase nabízí zpracovatelský poplatek při refinancování i při sjednání standardní hypotéky za 999 Kč.

 dan_z_prijmu

Kam se sazby vydají dál?

Zlevňování nebude trvat do nekonečna. Nějaký prostor pro pokles ale jistě ještě mají. U dlouhodobých sazeb hypoték očekávám ještě spíše tlak na pokles, ale z dlouhodobého hlediska neočekávám dramatický propad. Na konci roku se mohou postupně zvedat i dlouhodobé sazby, odhadl před časem pro server Měšec.cz Petr Sklenář, analytik ze společnosti Atlantik, finanční trhy s tím, že důvodem je konkurenční boj mezi bankami a související nízký objem nových hypoték.

Pro lepší představu, na jaké úrovni se úrokové sazby u hypoték nyní nacházejí, jsme se bank zeptali, jakou úrokovou sazbu dostane zájemce o hypoteční úvěr na 70 % zástavní hodnoty nemovitosti ve výši 1 500 000 Kč. Fixaci uvažujeme na 5 let, splatnost úvěru na 20 let. Nezapomeňte, že banky rády uvádějí minimální sazby, které jsou ale často dosažitelné pouze v případě, že do banky zasíláte výplatu, máte sjednané pojištění úvěru nebo splňujete jiné podmínky. O tom, jaký nakonec dostanete úrok ale mohou rozhodovat ještě jiné individuální faktory, které banka posoudí až přímo vzhledem k situaci klienta, například jeho bonita. Nastíněné sazby proto nemusí být definitivní.

Úrokové sazby u hypoték s podmínkami jejich získání
Banka Úroková sazba (p.a) Podmínky pro získání úroku
Česká spořitelna 3,59 % aktivní Osobní účet (na účet měsíčně 1,5násobek splátky hypotéky+4odchozí platby)
ČSOB 4,69 % pojištění úvěru a majetku+zasílání platu do ČSOB
GE Money Bank 4,79 % účet Genius Aktive+pojištění úvěru
Hypoteční banka 4,69 % zasílání platu do ČSOB+pojištění úvěru a majetku
Komerční banka 4,45 % pojištění úvěru
LBBW Bank 4,59 % žádné
mBank 4,54 % životní pojištění
Oberbank 5,6 % aktivní využití účtu Žirokonto
Poštovní spořitelna 4,69 % zasílání platu na Era os. účet + pojištění úvěru a majetku
Raiffeisenbank 4,69 % klient banky (účet nebo investiční či spořicí produkty)+ životní pojištění (neklient 4,99 %)
UniCredit Bank 4,24 % osobní konto, pojištění úvěru, kreditní karta
Volksbank 4,34 % životní pojištění

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).