Hlavní navigace

Banky lákají na nízké sazby u hypoték. Bude zlevňování pokračovat?

23. 8. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Banky se předhánějí se snižováním úrokových sazeb u hypoték, odezvy ze strany klientů jsou ale stále ještě vlažné. Propásneme šanci na levnou hypotéku, nebo se sazby udrží při zemi?

Hypotéky moc nejdou na odbyt. Ačkoli se podle Hypoindexu snížila průměrná sazba v červenci na 4,84 %, klesl počet nově uzavřených hypoték o více než tisícovku. Za červenec jich bylo uzavřeno téměř 3800 v celkové hodnotě těsně pod částkou 6,5 miliardy Kč. Průměrně si lidé v červenci vzali hypoteční úvěr na více než 1 695 000 Kč.

Přesto, že hodnoty meziměsíčně klesají, oproti číslům z minulého roku se jedná o 4,3% růst v počtu poskytnutých úvěrů. Z hlediska objemu si banky oproti loňsku polepšily o 7 %. Podle ukazatele Hypoindex dochází ke kontinuálnímu zlevňování hypoték s fixovanou sazbou a stále oblíbenější hypoteční úvěry s variabilním úrokem v červenci podražily z průměrných 3,78 na 3,88 %. Co na to banky?

Na vývoj jsme se zeptali i samotných bank. Zástupci České spořitelny přiznávají, že první pololetí letošního roku je meziročně slabší, zejména na objem sjednaných částek. Z hlediska celkového počtu uzavřených hypoték je zájem klientů podobný jako v loňském roce, řekla serveru Měšec.cz Klára Pačesová z Tiskového centra České spořitelny. Nižší objemy uzavřených smluv zaznamenala oproti minulému měsíci také ČSOB.

První pololetí si naopak, často díky akčním nabídkám, pochvaluje UniCredit Bank, Raiffeisenbank, LBBW Bank a Komerční banka. Zhruba stejný stav oproti červnu potvrdila Volksbank a GE Money Bank.

Kdo hledá, najde nižší sazbu

Máte-li zájem o hypotéku, není momentálně problém zavadit o akční nabídku na výhodnější úrokovou sazbu. Sazbu od 4,59 % momentálně nabízí Česká spořitelna. ČSOB, Hypoteční banka a Poštovní spořitelna nabízejí slevu 0,2 % z úrokové sazby pro úvěry sjednané od 2 mil. Kč. V současnosti probíhá také kampaň Oberbank na úrokovou sazbu 4,6 % pro jednoletou fixaci. Volksbank do konce září láká na úvěry s tříletou fixací se sazbou 3,99 %.

Komerční banka akci teprve chystá. Koncem srpna představíme naši akční nabídku doplněnou řadou inovací. Informace o detailech by však byly v tuto chvíli ještě předčasné, prozradila tajemně Monika Klucová z Komerční banky.

Anketa

Máte hypotéku?

Poplatky budiž odpuštěny

Nejen na sazbách můžete ušetřit. Banky se inspirují jedna druhou, a tak je často možné narazit i na slevu v podobě odpuštěných poplatků. Česká spořitelna nabízí vyřízení hypotéky zdarma. Za zpracování úvěru nebudete platit ani u ČSOB, Hypoteční banky a Poštovní spořitelny. Za zpracování hypotečního úvěru nic nezaplatíte ani u Raiffeisenbank, která ale tento poplatek neúčtuje standardně. Volksbank zase nabízí zpracovatelský poplatek při refinancování i při sjednání standardní hypotéky za 999 Kč.

FIN21

Kam se sazby vydají dál?

Zlevňování nebude trvat do nekonečna. Nějaký prostor pro pokles ale jistě ještě mají. U dlouhodobých sazeb hypoték očekávám ještě spíše tlak na pokles, ale z dlouhodobého hlediska neočekávám dramatický propad. Na konci roku se mohou postupně zvedat i dlouhodobé sazby, odhadl před časem pro server Měšec.cz Petr Sklenář, analytik ze společnosti Atlantik, finanční trhy s tím, že důvodem je konkurenční boj mezi bankami a související nízký objem nových hypoték.

Pro lepší představu, na jaké úrovni se úrokové sazby u hypoték nyní nacházejí, jsme se bank zeptali, jakou úrokovou sazbu dostane zájemce o hypoteční úvěr na 70 % zástavní hodnoty nemovitosti ve výši 1 500 000 Kč. Fixaci uvažujeme na 5 let, splatnost úvěru na 20 let. Nezapomeňte, že banky rády uvádějí minimální sazby, které jsou ale často dosažitelné pouze v případě, že do banky zasíláte výplatu, máte sjednané pojištění úvěru nebo splňujete jiné podmínky. O tom, jaký nakonec dostanete úrok ale mohou rozhodovat ještě jiné individuální faktory, které banka posoudí až přímo vzhledem k situaci klienta, například jeho bonita. Nastíněné sazby proto nemusí být definitivní.

Úrokové sazby u hypoték s podmínkami jejich získání
Banka Úroková sazba (p.a) Podmínky pro získání úroku
Česká spořitelna 3,59 % aktivní Osobní účet (na účet měsíčně 1,5násobek splátky hypotéky+4odchozí platby)
ČSOB 4,69 % pojištění úvěru a majetku+zasílání platu do ČSOB
GE Money Bank 4,79 % účet Genius Aktive+pojištění úvěru
Hypoteční banka 4,69 % zasílání platu do ČSOB+pojištění úvěru a majetku
Komerční banka 4,45 % pojištění úvěru
LBBW Bank 4,59 % žádné
mBank 4,54 % životní pojištění
Oberbank 5,6 % aktivní využití účtu Žirokonto
Poštovní spořitelna 4,69 % zasílání platu na Era os. účet + pojištění úvěru a majetku
Raiffeisenbank 4,69 % klient banky (účet nebo investiční či spořicí produkty)+ životní pojištění (neklient 4,99 %)
UniCredit Bank 4,24 % osobní konto, pojištění úvěru, kreditní karta
Volksbank 4,34 % životní pojištění
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).