Hlavní navigace

Názor k článku Bankovnictví za socialismu: Vrcholem techniky byly diskety a magnetické pásky od Jarmila - Pro SIPO není třeba účet. A účet v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 1. 2019 8:14

    Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

    Pro SIPO není třeba účet. A účet v bance, tedy sporožiro, opravdu moc lidí ještě v 80.letech nemělo. Ostatně taky na co? Výplatu dostávali v hotovosti, a to 2x měsíčně. 20. dne měsíce byly zálohy, ccy 10.dne následujícího měsíce byly doplatky. Pamatuju, jak účetní z podniku + ozbrojená ochranka dojeli do banky, kde dostali kufr peněz, přivezli to do podniku, účtárnu zamkli a ženské podle výčetek rozdělovaly peníze do výplatních sáčků. Ono taky v socialismu rozdělovat přes 2 mega, to byly nějaké peníze! I důchody chodily důchodcům v hotovosti, pošťačka ráno nafasovala do tašky peníze a šla po obvodu. Taky to občas zlákalo nekalé živly, tu a tam bývaly pošťačky přepadené a okradené právě o důchody, což ustalo po zavedení složenek, kdy si důchodci museli pro peníze sami dojít na poštu. Peníze ve výplatě v hotovosti byly běžné ještě v r. 1995. V tom roce jsem totiž měnila práci a u nového zaměstnavatele jsme se dohodli, že všichni budou dostávat peníze na účet, což v té době ještě nebylo běžné. A taky jsem se dohodli, že zaměstnavatel pošle výplatu a nebude za zaměstnance nic hradit. Protože v té době bylo ještě běžné, že z výplaty zaměstnavatel hradil např. půjčky nebo i nájemné. Holt pak dotyčný dostal výplatní pásku s vyčíslením, kolik za něj zaměstnavatel zaplatil, přičemž dotyčný dostal o to menší výplatu. S postupným zaváděním výplat na účet tato praktika postupně zmizela.
    Já jsem končila studia na VŠ v r.1981. Už tehdy jsem měla sporožiro, protože jsem brigádně jezdila jako průvodce Čedoku a nemohla jsem si peníze vyzvednout ve výplatní den na pokladně. Peníze jsem teda dostávala na účet. Ke sporožiru jsem měla šekovou knížku, protože platba kartou nebyla možná, stejně jako výběr peněz. Ty peníze jsem si ale mohla vyzvednout pouze na pobočce, kde jsem měla účet veden, na jiné pobočce to nešlo. Takže když jsem potřebovala peníze, protože jsem nebyla doma, ale zrovna ve Vyšných Vlkodlacích, tak jsem měla smůlu. Mohla jsem si sice koupit pohovku, na to jsem právě měla ty šeky, ale nemohla jsem si koupit dva rohlíky a 10 dkg salámu, protože tamní sámoška šeky nebrala. Řešila jsem to teda cestovní vkladní knížkou. Ty vedla pošta. Takže jsem si potřebné peníze mohla vybrat na poště, jen jsem musela zohlednit, že na všech vesnicích pošta není a že ani pošta nepracuje o víkendech, obvykle zavřela v sobotu kolem 11.hodiny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).