Hlavní navigace

Názor k článku Bankovní zajímavosti: Zlato v bankách nenese žádné výnosy od Richard Fuld - Ano. Zní to podivně, ale je to tak....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 8. 5. 2018 20:51

    Richard Fuld (neregistrovaný) 185.186.248.---

    Ano. Zní to podivně, ale je to tak. Když banka platí zaměstnancům mzdy, připíše je na vkladový účet zaměstnanců. Současně je zaúčtuje do mzdových nákladů. Tím dojde současně k poklesu vlastního kapitálu banky. Banka tedy platí své náklady z vlastních prostředků, avšak nikoli ze svého jakéhosi provozního účtu.

    Banky nemají žádný svůj provozní účet, na němž by měly své vlastní peníze a z něhož by platily své náklady. :-) Funguje to, jak jsem Vám to popsal. Ve finále samozřejmě banka vyplacením mezd "zchudne". V rozvaze se to projeví tak, že o částku vyplacených mezd se sníží vlastní kapitál banky. Žádné peněžní perpetuum mobile se samozřejmě nekoná.

    Doporučuji knihu Prof. Josefa Jílka Finance v globální ekonomice I. Pokud se Vám nechce číst celou knihu stačí nalistovat str. 50 a přečíst cca 3 stránky. Na str. 52 se dočtete právě o tom, že banky tvoří peníze i případech, kdy platí např. svým zaměstnancům. Na webových stránkách grada je kniha k dispozici k prolistování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).