Hlavní navigace

Názor k článku Bankovní zajímavosti: Zlato v bankách nenese žádné výnosy od Richard Fuld - Vklady (přesněji bezhotovostní peníze) vznikají v bankách, když...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 7. 5. 2018 10:49

  Richard Fuld (neregistrovaný) ---.static01.73.interlogic.cz

  Vklady (přesněji bezhotovostní peníze) vznikají v bankách, když si od nich klienti (dlužníci) půjčují peníze. Banka v takovém případě připíše půjčenou částku na klientův vkladový účet, aniž by ji odepsala z účtu jiného klienta. Pokud tedy píšete o vyzvednutí vkladů NAZPĚT, jde o zavádějící myšlenku. Ve skutečnosti, teprve když někdo VKLÁDÁ peníze do banky, tak je vkládá NAZPĚT(!) tam, kde vznikly, tedy do banky. Když někdo hotovost z banky vybírá, pak ji netransportuje NAZPĚT do prostředí z něhož ta hotovost vzešla.

  Celý ten zmatek v časové posloupnosti je dán používáním nešťastných pojmů jako je např. právě pojem "vklad", který byl namístě v době zlatého standardu ale v dnešním peněžním systému způsobuje mylné představy, že vklady v bankách vznikají tak, že někdo přinese peníze v hotovosti do banky. Když někdo přinese hotovostní peníze do banky, pak do banky vrací již dříve v bance vzniklý vklad, ale žádný nový vklad tím nevytváří.

  Správně by se tedy měly spíše než pojmy "vklad" a "výběr" hotovosti používat pojmy přeměna peněz z hotovostních na bezhotovostní a naopak.

  Jinak řečeno. Nejprve vždy musí vzniknout v obchodní bance bezhotovostní peníze připsáním na vkladový účet dlužníka (takto vzniká vklad) a teprve poté je možné bezhotovostní peníze převést na hotovost (vybrat peníze v vkladového účtu v hotovosti). Pokud někdo zanese vklad zpět do banky, žádný vklad tím nevytvoří. Pouze dříve vytvořené bezhotovostní peníze (vklad) se vrací zpět do banky (přemění se zpět na bezhotovostní).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).