Vlákno názorů k článku Bankovní bezpečnost: Rizika SMS od SMS - Tzv. nevýhody a nebezpečí SMS zpráv uvedené v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 10. 2006 6:34

    SMS (neregistrovaný)
    Tzv. nevýhody a nebezpečí SMS zpráv uvedené v článku jsou malicherné a autorovi dalo jistě velkou práci, aby vůbec nějaké na tomto jednoduchém systému našel.
    ceny SMS - jsou běžně zahrnuty v ceně za operaci pomocí internetbankingu
    není mobil - kolik procent či spíš promile lidí v ČR nemá (nechce mít) mobil a zároveň používá (chce používat) internetbanking?? Krom toho jdou SMS poslat i na pevnou linku.
    není signál - v praxi naleznete ve světě daleko víc civilizovaných míst, kde není připojení k internetu, než těch, kde není signál žádného z mobilních operátorů (o ČR vůbec nemluvím). Krom toho pro platby ve světě existuje vynález "embosovaná platební karta". Ale autor asi naráží na možnost používat satelitní připojení k internetu v africkém pralese apod. a mizernou hustotu pokrytí místní mobilní sítě - to každý z nás jistě využije denně: s expedicí dojdu na severní pól a vzpomenu si, že jsem nezaplatil složenku za plyn, rozhodnu se použít internetbanking :-)
    zdržení SMS - při internetbankingu jsem se v praxi setkal se "zdržením" 2 minuty. V aplikaci bývá časový limit pro vepsání kódu, takže když mi např. do 10 min nepřijde SMS, z hlediska bezpečnosti se nic neděje - operace se neprovedla a kód je po těch 10 minutách neplatný.
    Článek je jen reklamou na placené formy zabezpečení internetbankingu a snaží se přesvědčit uživatele internetbankingu, aby si koupili něco, co vlastně nepotřebují.
  • 3. 10. 2006 8:44

    Pavel F. (neregistrovaný)
    Když jsem byl na několikaměsíční stáži v Kalifornii (a Silicon Valley rozhodně za prales v Africe nepovažuji), byl jsem rád, že Ebanka má autentizační kalkulátor, protože s mobilem jsem si tam ani neškrtl. Jednak mobil nepodporoval pásmo 1900Mhz, i kdybych měl správný mobil, tak pokrytí 1900Mhz bylo jen v práci. A i v práci kolegovi většinou chodily SMS na jeho mobil s několikahodinovým zpožděním.
    A platit domácí účty jsem musel, že...
    Kdyby ČS nabízela i jinou variantu, která se nemusí na použitém počítači instalovat (jako ovladače k čtečce čipových karet), tak neřeknu ani ň, ale takhle... :-(
  • 3. 10. 2006 9:16

    krtonozka (neregistrovaný)
    No ja byl zase nekolik mesicu v Minnesote a signal (1900MHz) uplne v pohode.
    Obydlene casti, okoli silnic bez problemu.
    Jedine kde nebyl vubec zadnej signal bylo North Shore u Lake Superior, ale to je divocina :o)
    a btw nekolikahodinove zpozdeni, paradoxne mi potvrzovaci SMS chodily rychleji nez v CR
    v CR klasicky do 10sec, v MN 4-5sec
  • 3. 10. 2006 9:47

    SMS (neregistrovaný)
    A co si takhle v USA koupit mobil a založit konto? Prý to jde bez problémů a poplatky za vedení účtu jsou minimální a za zrušení žádné :-) Jen dotaz na konec - tam kde nebyl signál mobilního operátora jste bez problému měl připojení k internetu?
  • 4. 10. 2006 2:22

    Jimmy (neregistrovaný)
    GSM není v USA jediný systém mobilů, takže kde není signál toho správného operátora, tam klidně může být internet.
    V mém případě jsem na půl roku v Japonsku a najedou z ničeho nic mě přišla zpráva od komerční banky, že si do 10 dnů mám aktivovat číslo mobilu. Měl jsem z toho ohromnou radost, protože nejbližší signál je odtud pár tisíc km. A zakládat si tady účet je scifi, vzhledem k tomu, že latinkou tu píší jen občas.
  • 3. 10. 2006 9:05

    Pavel (neregistrovaný)
    No jo, ale co když vycestujete na delší dobu kousek za humna? GSM není zdaleka rozšířen po celém světě, a na AS-41 si s GSM mobilem ani neškrtnete (a navíc ne každá AS-41 síť umí SMS). Dále si vemte seznam roamingových partnerů našich mobilních operátorů a porovnejte to s mapou světa. To je bílých mist, co? A zase - bez roamingového partnera je vám váš mobil na nic. A to ještě uvažte, že třeba Indie je rozdělená mezi asi stovku mobilních operátorů, a ač naši mobilní operátoři tvrdí, že mají roaming s Indií, většinou mají smlouvu jen s jedním z nich (který pokrývá Dillí a blízké okolí). Na to jsem narazil z vlastní zkušenosti, a takových špeků asi po světě bude... Prostě autorizace přes SMS opravdu může znemožnit použití účtu zrovna v okamžiku, kdy vám to způsobí největší průšvih.
  • 3. 10. 2006 17:39

    Martin Pištora
    Až na poslední odstavec s Vámi souhlasím.
    Zavedení autorizačních SMS samozřejmě vítám, zásadně zvýší stávající zabezpečení a drtivá většina uživatelů s tím nebude mít problém.
    Chtěl jsem jen poukázat na to, že ani autorizační SMS nejsou bez rizika a některým uživatelům mohou přinést problémy.
    Také jsem se chtěl zastat autentizačních kalkulátorů, které byly de facto zrušeny.
    Nejlepší by bylo, kdyby si uživatel mohl podle uložené částky a požadavků na dostupnost a snadnost použití vybrat vhodné zabezpečení.
  • 6. 10. 2006 13:30

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Verte ze jsou i lide, kteri mobil nemaji a nechteji. Proto si take poridili internetove bankovnictvi, aby mohli ucet ovladat prostrednictvim prohlizece a pripojeni k Internetu. Kvuli par nesvepravnym lidem, kteri si udeali diru do pocitace (odhadl bych, ze nejakym priblblym P2P klientem si nasdileli cely disk vcetne souboru s certifikatem) se ted musi vetsina otravovat s mobilem.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).