Hlavní navigace

banka.seznam.cz

12. 9. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Největší český portál Seznam.cz se spojil s eBankou k realizaci první "portálové banky" na českém Internetu. Výsledkem je jakási zeštíhlená verze internetového bankovnictví eBanky. Je spojení geniálním marketingovým tahem, snahou o získání nového trhu či unikátním způsobem, jak získat maximum z nevědoucích uživatelů Internetu?

Účet v bance Banka.seznam.cz je mířen na mladé lidi, ale otevřít si ho může kdokoli starší 15 let (do 18. roku pouze se souhlasem rodičů) a horní věková hranice není omezena. Je tedy určen mladým duchem, avšak svými schopnostmi (či spíše záměrnými nedostatky) takřka vylučuje náročné uživatele bankovních aplikací.

Banka.seznam.cz nemá dle představitelů banky konkurovat eBance. Proto došlo k omezení funkčnosti aplikace. Obětovány tomuto účelu byly nejen nadstandardní služby, jako propojení s hypotečním úvěrem, životním pojištěním, penzijním připojištěním, stavebním spořením a podílovými fondy, ale též některé ze standardních operací – došlo kupříkladu k omezení trvalých příkazů pouze na vybrané účty (telefonní poplatky, Seznam a jeho partneři apod.), zrušení propojení se spořícím účtem a nejsou nabízeny žádné úvěrové produkty.

Co však má uživatele Seznamu přivést do Banky, je cenová politika.

Účet zdarma? Nechte si zdát!
Zřízení, vedení a dokonce i zrušení účtu je v Bance.seznam.cz zdarma. Ovšem, jak už to ve světě financí bývá, nic není zadarmo. A tak si eBanka za aktivaci či nahrání aplikace do mobilního telefonu, bez níž nelze účet používat, účtuje 50 Kč! (Informace z ceníku banky ověřená na infolince. Sám tomu nemohu uvěřit.) Při využití klasických programů eBanky je účtován poplatek pouze při opětovném nahrání či aktivaci aplikace.

Nulové poplatky za vedení účtu jsou vykoupeny vyššími poplatky za provedené transakce. To je pochopitelné a známé již z předplacených tarifů mobilních operátorů.

Celá řada položek obsahuje sice totožné částky jako v klasické eBance (např. vedení platebních karet, kde Banka.seznam.cz umožňuje pouze VISA Electronic v barvách portálu a EC/MC InternetCard) či vklad a výběr hotovosti, mnohé operace však stojí více. Nejvýraznější odchylky shrnuje následující tabulka.

Tabulka č. 498
  eBanka – Plus*) eBanka – Základ Banka.seznam.cz
Výběr v bankomatu eBanky 4,90 Kč 4,90 Kč 14,90 Kč
Výběr v bankomatu ČS, HVB, Euronet a ŽB 29,90 Kč 29,90 Kč 59,90 Kč
Výběr v bankomatu ostatní 24,90 Kč 24,90 Kč 54,90 Kč
1. platba mimo eBanku 4,90 Kč 8,10 Kč 12 Kč
2. a další platba mimo eBanku 4,90 Kč 8,10 Kč 20 Kč

*) Stejné ceny i program StudentZdroj: eBanka, Banka.seznam.cz, kde naleznete kompletní ceníky.

V tabulce jsou vybrány nejvýraznější odchylky od ceníku eBanky. Ostatní nejsou tak dramatické. Vezmeme-li však v potaz, že cílovou skupinou Banky.seznam.cz jsou mladí lidé, především studenti, a porovnáme-li výhody a cenu studentského účtu eBanky, zjistíme, že již při dvou výběrech z bankomatu vlastní banky (a dokonce při necelém jednom výběru z bankomatu ostatních bank) se náklady na vedení účtu „vrátí“. Vedení studentského účtu eBanky stojí 19 Kč/měsíc.

Výhody
Přestože studentský účet se zdá být výhodnější než účet u Banky.seznam.cz, zejména vzpomeneme-li vydání ISIC karty zdarma a možnost získání 1000 Kč prémie za přivedení dalšího studenta, skrývá účet na seznamu řadu slev a výhod. Navíc – ne každý mladý člověk je zároveň studentem, aby mohl čerpat z bonusů programu Student.

Nový produkt Seznamu a eBanky také přináší řadu výhod a zvýhodnění. Jsou mezi nimi slevy při platbě platební kartou Seznamu (nejen na Internetu), získávání bonusových bodů směnitelných za koruny apod. Největšího počtu slev se zatím dočkají motoristé, kompletní přehled jsem však na portálu banka.seznam.cz hledal marně a ani na infolince eBanky mně nedokázali pomoci.

Založení účtu
Založení účtu předpokládá být registrovaným uživatelem Seznamu – tedy mít e-mail na portálu Seznam.cz. Získání e-mailu je zdarma, tedy tuto podmínku může splnit každý s připojením na Internet. Na úvodní stránce Banky.seznam.cz lze najít odkaz k formuláři, na jehož základě se založení účtu usnadní – urychlení vyplňování dotazníků, sjednání schůzky apod.

Ve druhém kroku je třeba zajít na kterékoli klientské centrum eBanky s přáním založit účet na Banka.seznam.cz. Klientských center eBanky není a ani nebude tolik jako poboček České spořitelny, na stránkách banky lze získat jejich přehled.

Nakonec je třeba ještě vložit minimální vklad, jehož výše je stanovena na 500 Kč, a samozřejmě předložit nezbytné doklady, podepsat předložené formuláře, zodpovědět řadu otázek…

Zabezpečení a vstup na účet
Banka.seznam.cz je provozována na bankovním systému eBanky a všechny procesy jsou zabezpečeny stejným způsobem jako u ostatních účtů eBanky.

Pro vstup na účet Banky.seznam.cz nelze využít kalkulátor ani certifikáty, k užívání účtu je zapotřebí mobilní telefon. Od pondělí tohoto týdne není třeba měnit mobilního operátora, protože své služby již nabízejí všichni tři.

skoleni11_1

Oproti klasickým účtům eBanky klient nepotřebuje SIM kartu ani telefonní přístroj podporující SIM Toolkit. Jednou z možností zabezpečení vstupu k účtu je klasická SMS zpráva. Jedná se údajně o téměř stejně bezpečné jištění, jako je SIM toolkitové řešení, pouze neumožňuje další rozvoj v oblasti GSM bankovnictví.

Závěrem
Spojení největšího českého internetového portálu a banky s nejrozvinutějším internetovým bankovnictvím v České republice v sobě skrývá potenciál, který oba subjekty začínají využívat. Záleží ovšem na uživatelích, zda nabízenou službu využijí či nikoli – eBanka a Seznam.cz vrhly kostky a můžeme jen hádat, jaká čísla padnou.

Anketa

Zaujala vás Banka.seznam.cz?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).