Názory k článku Banka nebo směnárna?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2002 10:38

    Jafi (neregistrovaný)

    Je to pořád o jednom - než něco udělám, tak se holt musí trochu přemýšlet. Všechny banky mají výběr hotovosti z karty u kohokoli zpoplatněný. Toho si může nevšimnout jen naprostý ignorant.

  • 20. 9. 2002 11:42

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    Na otázku, jaký je rozdíl mezi platbou za boty a platbou za peníze, mi nikdo neodpověděl.
    Tak na tu můžu odpovědět já. Při koupi bot obchodník musí zaplatit kolem tří procent z ceny těch bot bance. O to je navýšená cena těch bot, ale protože v podmínkách banky je uvedeno že nesmí znevýhodňovat platby kartou, tak tu vyšší cenu platí i ti, kteří platí hotově. Proto lidé podléhají mylnému dojmu, že platba kartou je zdarma
    Kdežto u těch finančních institucí to nejde, tak se to řeší tou pevnou částkou, kterou účtuje banka, která kartu vydala.
    Prostě hotovostní peníze mají vyšší hodnotu, než ty na kartě.

  • 22. 9. 2002 8:10

    Pavel (neregistrovaný)

    V podstatě souhlas, ale.... další mylný dojem je, že zpracování hotovosti je pro obchodníka také zdarma. Není a zaplatí to i ti, kteří platí kartou... Na kolik myslíte že přijde např. v hypermarketu každodenní počítání hotovosti, její zabalení, převoz do banky a následný poplatek bance za její zpracování?
    A kdo myslíte, že v konečném důsledku zaplatí např. těch 150 milionů z poslední loupeže?

    Netvrdím, že náklady na hotovost dosahují u karet běžných 3%... Narozdíl od hotovosti však příjem karet představuje určitou přidanou hodnotu, která pochopitelně stojí něco navíc. Jednak je to služba zákazníkovi - může pohodlně platit, a to penězi, které u sebe nemá. Pro obchodníka to také znamená víc zákazníků a větší obrat...

  • 22. 9. 2002 13:04

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    Zpracovávání hotovosti samozřejmě zdarma není a i to je zahrnuto v ceně. Jenže hotovost musí obchodník přijímat ze zákona tak jako tak. A náklady na přepočítání 1 milionu nebo deseti milionů nejsou zas o tolik rozdílné. Karta znamená další náklady, které jsou navíc přímo úměrné obratu (takto zaplaceného, navíc s velkým "paušálem" - pronájem zařízení nebo jeho koupě, paušální platby bance zprostředkující platby, ...; tedy pokud se pohybujeme ve stejných řádech, nepochybuji, že hypermarkety s milionovými tržbami mají individuální smlouvy), na rozdíl od hotovostního placení, kde "cena platby" s rostoucím obratem stoupá jen minimálně (celkově, průměrně na jednotku samozřejmě klesá).
    O tom, jestli platba kartou znamená pro obchodníka větší obrat by se dalo polemizovat. V turistických centrech určitě. Ale normální lidi se orientují spíše podle ceny. A jsou-li vedle sebe 2 obchody, z nichž jeden nabízí platby kartou a druhý ceny nižší o ty 3 procenta, většina jich půjde do toho levnějšího. Lidí kteří nenakoupí v obchodě jenom proto, že nenabízí platby kartou bude skutečně jenom pár.
    Já osobně když vidím, že obchod, kde jsem si vybral nějaké zboží nabízí platby kartou, tak si raději ještě jednou ověřím, jestli se dané zboží nedá koupit jinde levněji. Prostě symbol karty na dveřích vnímám jako cedulku "pozor, tady může být draho".

  • 23. 9. 2002 9:37

    Lubor Kolar (neregistrovaný)

    Ja bych si Vas dovolil "chytit" na teto vete (cituji):
    A jsou-li vedle sebe 2 obchody, z nichž jeden nabízí platby kartou a druhý ceny nižší o ty 3 procenta, většina jich půjde do toho levnějšího.

    Co tedy obchodnika motivuje (nechci rict nuti) karty prijimat? Dle mne mu evidentne zvyseny obrat diky lidem, kteri platbu kartou preferuji a vyssi hotovost u sebe nenosi (jako treba ja, turisti, clovek, ktery se rozhodne koupit drazsi vec na miste, aniz by si na to doma vzal s prastatka hotovost apod.), a tudiz zvyseny zisk, nahradi nejen ztraty zpusobene tim, ze prijimani plateb kartami neco stoji a tim, ze ostatni muzou nakoupit jinde levneji, ale jeste na tom bude lepe nez obchodnik karty neprijimajici.
    Priznam se, ze me ty 3-4% od karetni spolecnosti prijdou svinsky vysoke a hlavne _neumerne_ vzhledem k realnym nakladum, ale me setri cas i penize. Navic kdyz jedu nakoupit neco treba do Hypernovy nebo Billy, tak ty veci "v akci" mam za stejnou cenu, i kdyz platim kartou, a navic levnejsi nez ve vetsine ostatnich kramu, kde ta akce neni. Je fakt, ze si umim dobre spocitat, jake jsou kde ceny a akce typu "u nas 3+1 zdarma", kde cena 1ks je vyssi nez normalne nebo "Puvodne 28Kc, nyni 25Kc", kdyz konkurence odvedle to ma uz dva mesice za 23Kc, rozhodne nezeru.

  • 23. 9. 2002 10:49

    cassiopeya (neregistrovaný)

    Souhlas. Pokud obchodník začne brát karty, zvýší se mu obrat o 40 - 60 %, takže nějaká tři procenta pro banku se mu bohatě vrátí.

  • 23. 9. 2002 10:53

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    Když před lety Bill Gates na jakési konferenci zveřejnil svoji ideu, že by chtěl mít cent z každého obráceného dolaru (týkalo se to zamýšlených aktivit MS ohledně transferů peněz), tak to vzbudilo vlnu nevole, co že si to ten Microsoft vlastně dovoluje, jak jse strašně hamižný, atd atd.
    A tady neustále narážím na lidi, co jsou ochodni platit několikanásobek této částky a ještě to zuby nehty obhajují. Dokonce se najdou i tací, co až na vyjímy platí zásadně kartou.
    Zvláštní.

  • 23. 9. 2002 11:33

    anonymní

    To, že jsou tací, co platí zásadně kartou, je celkem normální. Téměř každý dnes má kartu a běžný účet na který chodí příjmy. Výběr hotovosti všechny banky více či méně zpoplatňují, takže platba kartou je pro _zákazníka_ levnější (na poplatcích bance) než vybírat hotovost a pak s ní platit (další důvod je to, že výběr je mezikrok navíc)

    Naopak kolikrát narážím na obchodníky, kteří staví svůj "business" na tom, že karty příjímat "teda" nebudou.

    V pátek jsem byl nakupovat ve větším papírnictví na Praze 4, měli tam na vitríně a u pokladny velké cedule "platební karty nepřijímáme!"... Potřeboval jsem rychle koupit nějakou solidní propisovačku Parker, měl jsem u sebe hotově jen 500, musel jsem tedy koupit tužku za 400, kdyby brali kartu, koupil bych za 750-1000. A o tom to taky je. Proč papírnictví, kde jsou marže od 20 do 60%, si nemůže dovolit příjímat karty?

  • 23. 9. 2002 12:13

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    všechny banky více či méně zpoplatňují
    Všechny ne. Např. Živostenská banka má neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů zdarma a dva výběry v měsíci z cizích taky zdarma.
    Také existují vkladní knížky. Např. s Poštovní lze vybírat na každé poště (což v Praze znamená Non-Stop v Hybernské)a výběry do 10.000/den jsou bez poplatku, vyšší za 10 kč.

  • 23. 9. 2002 13:19

    Lubor Kolar (neregistrovaný)

    Ackoliv na Billa nadavam prakticky denne, nechapu, jakou toto ma souvislost s tematem. Pokud je to narazka na vysi provize za karetni transakci, psal jsem, ze mi prijde vzhledem k vynalozenym nakladum sproste vysoka, takze to se asi shodneme.
    Nepochopil jsem take zminku o tom, kdo plati nekolikanasobek castky a zuby nehty to obhajuje. Psal jsem, ze pokud obchodnici karty zavadeji, pres zjevne nevyhody, ktere to ma (provize bankam, nemoznost poskytovat slevy pro platbu v hotovosti, udrzba + provoz systemu apod.), to musi mit evidentne minimalne stejne vyhod, jinak by to ti obchodnici nedelali (nepredpokladam, ze do kramu prijde banda ukrajincu s kalasnikovi a ksiltovkami s logem "MUZO" nebo "VISA" a donuti obchodnika smlouvu podepsat).

    Ano, psal jsem to, ze se snazim platit maximalne kartou. Pokud Vas to zajima (a dela Vam problemy pochopit proc), pokusim se vysvetlit:
    * prestoze mam ucet u ZB, ktera ma vybery z vlastnich bankomatu zdarma, nebudu obihat pul Prahy, abych si vybral hotovost, taktez ale nebudu 50Kc za to, abych si vybral z jineho bankomatu (kazdy treti a dalsi vyber v mesici)
    * nehodlam u sebe nosit tisice. Uz jednou mi ukradli srajtofli s hodne kKc a od te doby s sebou nosim tak do tisicovky
    * uz se mi kolikrat stalo, ze v obchode bylo neco, na co jsem momentalne nemel hotovost (souvisi s prechozim bodem) a jen diky karte jsem si to mohl koupit
    * to same s benzinem - kdyz beru plnou, je to zhruba za 1800. Vozit s sebou 2kKc jen pro pripad, ze si o vikendu budeme chtit nekam vyrazit, aby bylo na benzin? Proc?
    * pri ceste do zahranici nemusim vybirat mnoho penez, staci par drobnych pro pripad nouze (do Zimbabwe apod. nejezdim, kam jezdim, tam karty berou)


    Ano, VISA me u ZB stoji 900 na rok (rozhodne bych si nechal libit mene, nikomu prachy cpat nechci), nicmene za to, co mi to dava, je to pro mne prijatelna cena. Pravdou je, ze bratr v USA dostane embossovanou kartu uplne zadarmo (stejne jako vypisy a vedeni uctu), protoze tam nemaji banky kartelove dohody, ze :-(
    Jak jsem jiz take psal, obchody, kde vetsinou nakupuji, nemaji (*to, co si prave kupuji*) drazsi nez jine "nekaretni" obchody, tudiz tam nic netratim.
    Konkretni vyhoda zrovna ze vcerejska - pri ceste z chalupy jsme chteli jit kupovat do Hypernovy. Nakonec jsme ale vzali s sebou do Prahy sousedic holku a nikde jsme se nestavovali. Kdybych si kvuli chystanemu nakupu ty 2-3kKc vybral z bankomatu, budu je s sebou nosit cely tyden (nebo se mi budou zbytecne valet doma). Takto je mam na uctu (a uroci se mi uzasnymi snad 1.5% za rok :-))))) - nejde o ten urok, ale ze jsou u banky.

    Co je na tom zvlastniho, ze presne tohle nekomu vyhovuje? Z moralniho hlediska by mi mohlo vadit, ze diky memu pohodli (viz vyse) podporuji zlodejske obirani obchodniku o 3-5% z obratu (je pravda, ze oni nemaji na vyber, pokud karty brat chteji). To mi vsak problem rozhodne nedela, protoze nejsem presvedcen, ze by je to ruinovalo, to rozhodne ne.

  • 20. 9. 2002 20:04

    Dennis (neregistrovaný)

    Je pochopitelne,ze smenarny jsou mnohem drzsi.Ovsem i mezi bankami jsou velke rozdily.

  • 21. 9. 2002 16:40

    Lea (neregistrovaný)

    Kdyz vidim cedulku s napisem Cash advance, tak patrne zaplatim poplatek za sluzbu Cash advance. Naivita nekterych lidi me jeste stale prekvapuje.

  • 22. 9. 2002 3:15

    R. Necas (neregistrovaný)

    Mozna je zakaznik platici za boty presvedcen, ze kdyz plati stejnou cenu jako pri platbe hotove, tak banka to dela vse zdarma. Nikoliv - banka zaplati obchdnikovi az o 5 procent mene pokud vim. Tj. jen za to ze mu zasle Vase penize bere az 5 procent podle velikosti prodejce. Dobry byznis.
    Kdyz vyberete penize na prepazce a to i v jine mene banka nad ramec stejne hotovostni operace nedostane nic. A tak sve brebendy chce od majitele karty! To je onych 200 Kc.

    V normalnim obchodnim svete Vam za platbu v hotovosti daji slevu 2-5 procent coz je ten
    kyzeny obolus pro Vasi oblibenou banku.

    To je ten duvod proc banky preferuji "bezhotovostni operace" a daji vam mnohdy Vasi platebni kartu "ZDARMA".

  • 22. 9. 2002 19:05

    Petr (neregistrovaný)

    V normálním penežním styku ten, kdo prodává nějakou věc nebo poskytuje službu či dílo, musí nejprve zákazníka přesvědčit o přiměřenosti ceny, ten potom vydá požadovanou částku. U bankovních poplatků je tomu obráceně: banka spravuje Vaše peníze a sama si z nich (dle svého rozhodnutí) účtuje poplatky. Řekněme, že vznikne nějaká nestandardní situace, kterou banka musí řešit a okamžitě Vám naúčtuje poplatky. Jestli oprávněně nebo neoprávněně je mnohdy na vážkách a vzhledem k tomu, že se jedná většinou o pár stovek a hlavně peníze už jsou pryč, tak se nad tím většinou mávne rukou. Klasická dodavatelská firma si podobnou věc nikdy nedovolí. Teoreticky by si banka mohla ze dne na den zvýšit poplatek za vedení účtu na třeba 10 000 Kč, což by byl taky niminální zůstatek a všichni ti, kteří by v tu chvíli měli na účtě víc, by prostě měli smůlu, částka by byla stržena.
    Další věc je poplatek za neoprávněnou reklamaci. Stalo se mi, že mě neoprávněně z účtu odepsali několik tisíc. Vzhledem k tomu, že jsem se to dozvěděl ve výpisu až po delší době, nebyl jsem si platbou jistý. Žádal jsem o doklad na základě kterého byla částka odepsána. Asi desetkrát mě upozornili, že neoprávněná reklamace se zpoplatňuje 100 Kč, čímž mě evidentně chtěli (asi když viděli moji nejistotu) odradit.

  • 24. 9. 2002 19:55

    Jarry (neregistrovaný)

    To je najednou diskuze, jestli platit kartou nebo hotovostí. Pro ty, kteří zde zastupují obchodníky dávám příklad. Mám účet u eBanky, takže si můžu vyfiltrovat různé pohyby a platby z účtu. Nedávno jsem takhle neměl co dělat :-)) a tak jsem si vyfiltroval kromě jiných taky platby kartou. Od začátku roku to dalo přes 200 tis. V tom jsou samozřejmě i výběry z bankomatu. Vzhledem k tomu, že hotovostně platím pouze v hospodách a nákupy do 100 Kč, vyjde nám z toho výsledek, že většina šla přímo obchodníkům za nákupy. Sám nevím, za co všechno jsem to sakra utratil, ale určitě ne tam, kde karty NEBEROU!!! V tom je taky pár nákupů přes internetovou kartu v zahraničí. Ať si každý udělá úsudek sám.

  • 25. 9. 2002 15:05

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    Tak to u mě je to přesně obráceně.
    Potraviny nakupuju nejčastěji v Kauflandu (karty neberou). Měl-li bych zvolit jinou prodejnu se stejnou dostupností (a možností zaplatit kartou), zbývala by mi Delvita (dokonce je o kousek blíž), to bych se ale pořádně prohnul.
    Elektroniku a bílou techniku kupuju přes Internet se slevou kolem 13 % oproti doporučeným maloobchodním cenám - s kartou bych si také neškrtl.
    Dovolenou jsem si koupil taktéž přes Internet. Zde jsem dosáhl slevy nejvyšší. Zaplatil jsem téměř přesně polovinu ceny toho, co by stejný hotel ve stejném termínu stál u Čedoku (kde karty berou). Koupil jsem to taktéž přes Internet u německé cestovky (žádná šmudly-dudly, jedna z největších), platil jsem převodem.
    Takže kdybych tento rok platil kartou, znamenalo by to pro mě skutečně desítky tisíc vydaných navíc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).