Znám pár lidí, kterým bohužel ze sice vysokého výdělku ale nelidského zacházení v práci ruplo v kouli.No ale to si nijak neodporuje. Furt je lepší se zbláznit z dobře placené práce, než z té špatně placené, ne? Prostě ne všichni vydrží stejné pracovní tempo.
Nabídky na dobré místo s dobrým pracovním kolektivem a dobrým finančním ohodnocením se do nabídek pracovního trhu vůbec nedostanou. Většinou se lanaří mezi známými..Na tom také není nic divného. Když jsem já odcházel ze starého místa, tak jsem také oslovil kolegu z bývalé práce, jestli by ho nechtěl. Věděl jsem co umí, že je schopen "vzít za práci", tak jsem mu to místo nabídl. Přestože nebylo špatně placené (víc než průměr v ČR), nechtěl ho. Byl spokojen s tím současným - i když po pravdě spíš neměl moc odvahu jít na nové místo. Přecejen už má ženu, dítě, ve staré práci "má své jisté". Tohle je naprosto racionální chování ze strany zaměstnavatelů. Raději vzít někoho o kom vím, co je zač, než anonymního člověka z pracáku. Ty, jako podnikatel, bys to tak neudělal? Jsou i firmy, které nenabírají lidi jinak než přes doporučení nebo přetáhnutím z jiných firem. A přestože pracovníkům musí zaplatit víc, vyplácí se jim to. Ad výběrové řízení - to je podobné jako s tím dosazováním známých Prostě je taková doba, která přeje aktivním. Pokud to někdo vzdá tak se nemůže divit, že je na tom tak, jak je. Ano, zaměstnavatelé se snaží na zaměstnancích ušetřit a platit jim co nejméně - to je princip zisku a na nás (zaměstnancích) je abychom se tomu bránili. Ovšem ne v odborech a stávkami - to nikam nevede, odbory jsou pro neschopné. Prostě vzít si ze svého zaměstnání co lze (snažit se získat maximální dovednosti a praxi) a pokusit se je nabídnout někde jinde. Dochází k paradoxní situaci - novým zaměstnancům jsou zaměstnavatelé často ochotni dát víc peněz, než těm stávajícím (potřebují získat nové lidi, které na současný plat nenalákají a současně hřeší na to, že stávající zaměstnanci "kvůli pár stovkám" nepůjdou jinam). Tak se tomu přizpůsobme - dávejme přednost lépe placeným místům a nebuďme líní změnit místo, je to jedna z mála možností jak se lze někam dopracovat. Já už jsem ve svém třetím místě a pokaždé to byl jiný obor a jsem spokojený, to ovšem neznamená, že bych nebyl ochoten jít do místa čtvrtého, pokud by se naskytla možnost.
... sepise obvykle smlouvu, kde se zavaze ze neodejde a kdyz...Taková smlouva ovšem není nijak právně závazná. No pokud zaměstnavatel "na oplátku" něco poskytne (vyšší plat, pružnější pracovní dobu nebo jiné benefity o které zaměstnanec stojí , tak proč nepodepsat). No a pokud ten plat (nebo jiné podmínky) za to stojí, není důvod takovou smlouvu vůbec podepisovat :-) Jediné, k čemu může zaměstnavatel zaměstnance uvázat je povinné setrvání na místě v případě, že mu zaplatí nějaké školení. Tento závazek však nesmí být delší než 2 roky (aspoň tak si to pamatuju z pracovního práva na vejšce, možná se to nějak upravilo), navíc i v tomto případě může odejít, jen musí dohodnutou cenu školení uhradit. No a pak je tu ještě zákaz konkurence - opět po nějakou dobu od ukončení zaměstnání, nesmí nastoupit do místa, kde by mohl zneužít (využít) informace z místa starého. I tady je nějaké zákonné omezení a tuším, že je i uvedeno, že za tuto podmínku musí zaměstnavatel poskytnout odpovídající náhradu. Když jsem odcházel ze starého místa, byl můj zaměstnavatel docela překvapen a nabídl mi před odchodem docela slušné navýšení platu, bohužel (pro něj) už jsem byl rozhodnut a navíc i když šlo o pěkných pár tisíc, na nové místo to stejně nestačilo. Ale probudil se a jak jsem se pak dozvěděl od bývalých kolegů o něco se zvedly peníze v celé firmě. Kdyby to býval udělal hned, nejspíš bych neodešel (ta práce mě fakt bavila a tak pěkně "odsejpala od ruky", byla to malá firmička, takže se tam člověk cítil jako v rodině. Teď dělám zase v obrovské firmě a to rodinné prostředí mi trochu chybí :-( ). Ale byla to moje volba a naprosto přesně jsem věděl proč na nové místo jdu - kvůli penězům a to mi splnili, tak si nemám na co stěžovat.