Názory k článku Auto zdarma a sekretářku k němu jako vstupní benefit k nové práci

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 2. 2008 7:26

    sartori (neregistrovaný)
    Co to je za kravinu? Jake maji studenti pravo nezacit na nizsi pozici a vypracovat se? A proc by mel mit student nejtezsiho gymnazia v CR (prazske VSE) mit narok na neco lepsiho nez kdokoli jiny?
    On ten hlad po darmozroutech jednou prejde, uz ted je tezke sehnat schopneho programatora, zato ekonomu a pravniku je na kazdem prste 10.
  • 12. 2. 2008 9:34

    Patrik Chrz (neregistrovaný)
    Škola má jednu zvláštní vlastnost. Její absolvování se kromě příslušného "papíru" nedá jednoznačně prokázat. Zatímco např. jazykové znalosti se dají zjistit během několikaminutového pohovoru, škola je něco jiného. Firmy obvykle nemají kapacity ani trpělivost na to, aby prověřovaly schopnosti potenciálních uchazečů a tak často berou právě vysokoškoláky - řeknou si (a přiznejmě si, že oprávněně), že přecejenom, když tu školu udělali, tak nebudou úplně blbí. Některé firmy si to už začínají uvědomovat, ale to se týká spíš menších společností. Velké kolosy zatím jedou ve vyjetých kolejích - proto jsou rájem pro vysokoškoláky třeba banky a pojišťovny.
    Můžeme na VŠE nadávat, ale bohužel stále je příslušný papír jakousi vstupenkou k vyššímu platu. Ano, jde to i bez toho (jsem jeden z příkladů - i bez onoho papíru mám vysoce nadprůměrný plat), ale s ním je to mnohem jednodušší.
    Také jsem VŠE studoval, bohužel neúspěšně. Do bakaláře mi chyběly 2 zkoušky a vyletěl jsem z němčiny, kterou se dnes živím :-). Přitom odborné předměty byly hračkou, zkoušky jsem dělal ze znalostí, které jsem si pamatoval ze střední školy (Obchodní akademie), dokonce mi někdy přišly i jednodušší - teda kromě matematiky, ta se tam bohužel dostala všude. Nemuseli jste znát rozdíl mezi vydanou a přijatou fakturou, ale museli jste umět spočítat budoucí výnosy firmy :-)
  • 12. 2. 2008 9:18

    Patrik Chrz (neregistrovaný)
    Pane bože, tohle je teda slátanina. Jak je vidět z ankety pod článkem, stále (zcela logicky) rozhoduje mzda.

    Ono je to jednoduché, když jdete do nového místa, víte o vnitřním fungování firmy houby s octem. Nikdo vám u pohovoru neřekne, že šéf je arogantní zvířátko, popřípadě, že atmosféra ve firmě se jen stěží dá nazvat přátelskou. Stejně tak vágní "příslib" postupu nic nezaručuje. Naopak plat, který je uveden ve smlouvě je jedinou jistotou, na kterou se můžete jakž - takž spolehnout. Pořád je lepší mít blbou práci a dobře placenou, než blbou práci a k tomu ještě špatně placenou.

    Vyjímka je, pokud vás do firmy přetáhne známý. Ano, tady se může vyplatit jít i za mírně nižší plat, než je na trhu obvyklé, protože víte, že budete pracovat v klidu, v příjemném kolektivu, že šance na nějaký postup je opravdu reálná a ne jen plané sliby. Eventuelně víte, co se ve firmě můžete naučit a za pár let zhodnotit někde jinde.

    Já jsem si vždycky místo našel sám a výše mzdy byla pro mě vždy určující. Shodou štastných náhod i pracovní prostředí bylo dobré, tak si nemám na co stěžovat. Ono to totiž dost často souvisí, pokud vám zaměstnavatel hodně platí, tak si vás váží a pokud si vás váží, bude se snažit připravit vám co nejpříjemnější pracovní prostředí abyste podali co nejvyšší výkon a "zaplatili se".
    Doporučuji všem, kteří nejsou spokojeni se současným platem. Řekněte si sumu, která by vám vyhovovala. Pak obesílejte firmy, které vás zaujmou svými nabídkami a do motivačního dopisu pišter rovnou minimální požadavek na plat. Někdy to trochu trvá, odpovědí bývá méně, ale vyplatí se to. Lze tak získat místo za výrazně nadprůměrný plat.

    Ještě jedné zajímavé věci jsem si všiml. Čím vyšší máte plat, tím snadněji se shání jiné zaměstnání. Potenciální zaměstnavatel se vás totiž skoro vždy zeptá, kolik jste měli v minulém zaměstnání a pokud to byl plat nadprůměrný, řekne si, že asi něco umíte, když si vás minulý zaměstnavatel tolik cenil - máte tedy vyšší šanci místo vůbec získat a když ho získáte tak vám s velkou pravděpodobností nabídnou i vyšší plat.
  • 12. 2. 2008 10:11

    anonymní
    Znám pár lidí, kterým bohužel ze sice vysokého výdělku ale nelidského zacházení v práci ruplo v kouli.

    Nabídky na dobré místo s dobrým pracovním kolektivem a dobrým finančním ohodnocením se do nabídek pracovního trhu vůbec nedostanou. Většinou se lanaří mezi známými.

    V případě výběrových řízení bývá rozhodnuto již před vlastním konkurzem, na základě předem dodaných kádrových materiálů a referencí známých. Naučená přetvářka, jak odpovídat na otázky personalistům, nezajistí dobrý pracovní výkon. Praktik může pohořet na teorii a teoretik se bude v praxi plácat.

    V nabídkách pracovního trhu se většinou objevují práce, které nikdo za nabízený peníz nechce z pochopitelných důvodů dělat.

    Třeba pracáku nevadí, že někteří zaměstnavatelé mají na pracáku neustále požadavek na některá místa, a pracáky jim tam lifrují lidi a vůbec jim není divné, že pracovníci odcházejí brzy jinam. Přitom celé město ví, že pán podnikatel nechce platit, platí opožděně, neplatí sociální a zdravotní, ačkoliv je zaměstnancům strhne, uplatňuje nelidské zacházení, zákoník práce je pro něj jen cárem komunistického blábolu ... Doporučoval bych s. Nečasovi a jiným přívržencům modré totality, aby k takovýmto "zaměstnavatelům" šli na půl roku za špatných pracovních podmínek pracovat, a viděli bychom, jak by se pak stavěli k "liberizaci" zákoníku práce, všem různým možným novým poplatkům a jak by vyšli třeba s průměrnou mzdou, bez dopravy do práce limuzínou a bez chlebíčků a kávičky na pracovním ponku zdarma.

    Bohužel, většina lidí /asi kromě Pražáků/ je ráda, že nějakou práci vůbec má a nemůže si vyskakovat, že by chtěli jinou pracovní dobu, lepší plat, či dokonce stravenky, auto či telefon. Pokud někdo není vyloženě odborník v branži, těžko si může říkat o přidání - nadřízený s ním vyrazí dveře s tím, že na flek se tu třese hafo dalších ochotných jít dělat stejnou práci za ještě nižší peníz.
  • 12. 2. 2008 11:26

    anonymní
    Někdy je asi lepší být chudý a hloupý, než bohatý a chytrý. Jsou to dva extrémy, bohužel tahle vláda chce jakési průměry snad všude odbourat, i když zlatá střední cesta bývá to nejlepší, co může být ...
    Za socíku mezilidské vztahy nebyly úplně nejlepší, ale kam to dohnali ODéeSesáci, to je k zblití!
  • 12. 2. 2008 11:44

    anonymní
    Znám pár lidí, kterým bohužel ze sice vysokého výdělku ale nelidského zacházení v práci ruplo v kouli.
    No ale to si nijak neodporuje. Furt je lepší se zbláznit z dobře placené práce, než z té špatně placené, ne? Prostě ne všichni vydrží stejné pracovní tempo.
    Nabídky na dobré místo s dobrým pracovním kolektivem a dobrým finančním ohodnocením se do nabídek pracovního trhu vůbec nedostanou. Většinou se lanaří mezi známými..
    Na tom také není nic divného. Když jsem já odcházel ze starého místa, tak jsem také oslovil kolegu z bývalé práce, jestli by ho nechtěl. Věděl jsem co umí, že je schopen "vzít za práci", tak jsem mu to místo nabídl. Přestože nebylo špatně placené (víc než průměr v ČR), nechtěl ho. Byl spokojen s tím současným - i když po pravdě spíš neměl moc odvahu jít na nové místo. Přecejen už má ženu, dítě, ve staré práci "má své jisté". Tohle je naprosto racionální chování ze strany zaměstnavatelů. Raději vzít někoho o kom vím, co je zač, než anonymního člověka z pracáku. Ty, jako podnikatel, bys to tak neudělal? Jsou i firmy, které nenabírají lidi jinak než přes doporučení nebo přetáhnutím z jiných firem. A přestože pracovníkům musí zaplatit víc, vyplácí se jim to. Ad výběrové řízení - to je podobné jako s tím dosazováním známých Prostě je taková doba, která přeje aktivním. Pokud to někdo vzdá tak se nemůže divit, že je na tom tak, jak je. Ano, zaměstnavatelé se snaží na zaměstnancích ušetřit a platit jim co nejméně - to je princip zisku a na nás (zaměstnancích) je abychom se tomu bránili. Ovšem ne v odborech a stávkami - to nikam nevede, odbory jsou pro neschopné. Prostě vzít si ze svého zaměstnání co lze (snažit se získat maximální dovednosti a praxi) a pokusit se je nabídnout někde jinde. Dochází k paradoxní situaci - novým zaměstnancům jsou zaměstnavatelé často ochotni dát víc peněz, než těm stávajícím (potřebují získat nové lidi, které na současný plat nenalákají a současně hřeší na to, že stávající zaměstnanci "kvůli pár stovkám" nepůjdou jinam). Tak se tomu přizpůsobme - dávejme přednost lépe placeným místům a nebuďme líní změnit místo, je to jedna z mála možností jak se lze někam dopracovat. Já už jsem ve svém třetím místě a pokaždé to byl jiný obor a jsem spokojený, to ovšem neznamená, že bych nebyl ochoten jít do místa čtvrtého, pokud by se naskytla možnost.
  • 12. 2. 2008 15:20

    anonymní
    Zbláznit se je na prd jak ze špatně placené práce, tak z dobře placené. Nejsme přece v Japonsku a neudáváme světu takt v technice. Úměrně k úrovni Čechů a jejich montovnám (výjimky se samozřejmě najdou v ČR i v Japonsku) tady musí fungovat pracovní tempo. Protože pokud se tady každý pátý z práce zcvokne, tak nebude mít kdo dál montovat.
  • 13. 2. 2008 0:48

    Tomas (neregistrovaný)
    Pekne :) osobne jsem mel na zamestnani stesti. Jsem celkem dobre placen, kolektiv nemuze byt lepsi a prace me bavi natolik, ze neuvazuju o jinem i treba jeste lepe placenem miste. Vzhledem k vysoke odbornosti (praxe, ne skola), trva docela dlouho zauceni noveho cloveka, takze po dvou letech, kdyz se ukaze, ze si ten clovek na sebe zacina vydelavat, sepise obvykle smlouvu, kde se zavaze ze neodejde a kdyz, tak za sebe musi najit ekvivalentni nahradu a tu zaucit na vsechny sve ukony, ktere ve firme dela :) Tolik k pretahovani znamymi. Jako uplne nova sila jsem praci nasel v inzeratu v novinach :)
  • 13. 2. 2008 6:34

    Patrik Chrz
    ... sepise obvykle smlouvu, kde se zavaze ze neodejde a kdyz...
    Taková smlouva ovšem není nijak právně závazná. No pokud zaměstnavatel "na oplátku" něco poskytne (vyšší plat, pružnější pracovní dobu nebo jiné benefity o které zaměstnanec stojí , tak proč nepodepsat). No a pokud ten plat (nebo jiné podmínky) za to stojí, není důvod takovou smlouvu vůbec podepisovat :-) Jediné, k čemu může zaměstnavatel zaměstnance uvázat je povinné setrvání na místě v případě, že mu zaplatí nějaké školení. Tento závazek však nesmí být delší než 2 roky (aspoň tak si to pamatuju z pracovního práva na vejšce, možná se to nějak upravilo), navíc i v tomto případě může odejít, jen musí dohodnutou cenu školení uhradit. No a pak je tu ještě zákaz konkurence - opět po nějakou dobu od ukončení zaměstnání, nesmí nastoupit do místa, kde by mohl zneužít (využít) informace z místa starého. I tady je nějaké zákonné omezení a tuším, že je i uvedeno, že za tuto podmínku musí zaměstnavatel poskytnout odpovídající náhradu. Když jsem odcházel ze starého místa, byl můj zaměstnavatel docela překvapen a nabídl mi před odchodem docela slušné navýšení platu, bohužel (pro něj) už jsem byl rozhodnut a navíc i když šlo o pěkných pár tisíc, na nové místo to stejně nestačilo. Ale probudil se a jak jsem se pak dozvěděl od bývalých kolegů o něco se zvedly peníze v celé firmě. Kdyby to býval udělal hned, nejspíš bych neodešel (ta práce mě fakt bavila a tak pěkně "odsejpala od ruky", byla to malá firmička, takže se tam člověk cítil jako v rodině. Teď dělám zase v obrovské firmě a to rodinné prostředí mi trochu chybí :-( ). Ale byla to moje volba a naprosto přesně jsem věděl proč na nové místo jdu - kvůli penězům a to mi splnili, tak si nemám na co stěžovat.
  • 13. 2. 2008 1:07

    Tomas (neregistrovaný)
    to ne, ale píšou ho takoví co jen nedržkujou, obvykle mají vysoký rating a umí se na trhu práce bez problému prodat :)

    Ale ono taky tak jednoduché není. Peníze pro mě mají daleko menší váhu než práce co mě baví s dobrými lidmi ve firmě. Abych šel dělat něco co bych nenáviděl, nebo pracoval pro šéfa, kterého si nevážím, to by musel zaplatit tak moc, že to by mi určitě nedal. A spokojený zaměstnanec (prosím neplést s "ten, který má své jisté") pracuje lépe.

    Ale pozor. Toto se zřejmě týká jen malé skupiny lidí, kteří si jsou vědomi, že si mohou vybrat. Že když se jim někde nebude líbit, tak můžou říct, "jdu jinam" a práci najdou během příětích 14 dnů novou. A v tomto kontextu je psán celý článek. Nezohledňuje příliš fakt, že 60% lidí nejsou odborníci. Že třebaže mají vzdělání, školu dělali ne proto, aby se něco naučili, ale aby ji prostě odchodili. Anebo v těch méně případech prostě nemají dispozice. A s takovým člověkem, kterých je tu docela dost, se dá zametat, protože zaměstnavatel si je skutečně vědom, že je nahraditelný a zaměstnanec ví že novou práci by najít nemusel.

    A řešení není v tom "že podnikatel je sketa", to je kapitalistický axiom, ale v tom umět prodat sám sebe. Snažit se dodatečně studovat další a další směry, které ze mě udělají cennější materiál. Držkovat na ostatní, že každý kdo má peníze nutně okradl mě, protože já je nemám prostě dneska už nestačí. Ale i tak KAŽDÝ má šanci na to, aby s tím něco udělal.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).