ad kritika jako celek - souhlasim, take se mi to jevi blaznive, ale treba jeste nekdo ukaze nejake vyhody proti soucasnemu stavu. minimalne tomu nejde myslim uprit jista bizarnost
ad to, ze antipenize nechce nikdo vlastnit - jiste, vzdyt je to dluh. "predate je dal" ne ale s pistoli, ale s penezi (v nejakem kurzu)
ad zlato a stribro - celkove souhlas. stat ale klidne muze zakazat soukrome vlastnictvi toho nebo soukrome obchody s tim, co pak budete delat s pokladem pod jabloni? (asi jako mit pod jabloni pytel drog, ma to nejakou cenu, ale...)
No stále lepší mít pod jabloní něco cenného (a čekat, až se situace nějak zlepší), než přijít o vše.
Navíc stále budete mít šanci na černém trhu - a ten zřejmě v případě takových finančních experimentů bude jen bujet.
Plus máte šanci s tím odjet někam, kde je lépe. To s domem, polem či fabrikou nepůjde ani náhodou.
Pokud očekáváte, že stát vlastnictví zlata zakáže, takže by šlo o stejně ilegální kontraband jako dnes drogy, je možná lepší mít pod jabloní dobře zabalený pytel kokainu než to zlato :-): kokain stojí za gram aspoň dvakrát tolik co zlato, a je v podobě prášku či malých krystalků, takže si můžete snadno dovážit libovolné množství, zatímco tavit nebo sekat zlatou cihlu je poměrně náročné.
Mimochodem, Patrik Chrz s oblibou dává k lepšímu příběh své babičky či prababičky, která na začátku války za všechny úspory koupila tabák a pak ho během války úspěšně směňovala za cokoli, co zrovna bylo potřeba. Tahle droga má výhodu, že je perfektně legální, ale zase je coby uchovatel hodnoty přece jen dost objemná.
Dalším zajímavým nositelem hodnoty je potom olovo v podobě pistolových nábojů :-)
No tohle jsem narozdil od spousty veci od Patrika jeste neslysel, jsme zvedavy, zda to potvrdi ci vyvrati.
No tabak zase bude mit mensi trvanlivost nez zlato, je to organicke a urcite to casem a vlhkem shnije. A zlato je samozrejme treba mit v delitelnych castech, cili idealne mince.
Tak on ten příklad taky nebyl pojat jako dlouhodobé uchování, ale jako nákup na začátku války, ne předem, kde se dá očekávat trvání maximálně v jednotkách let a po tuto dobu se dá skladovat všelicos. Faktem je, že delší války než 6 let WWII se v historii moc nenajdou, sice se píše o třicetileté či stoleté válce, ale u nich přirozeně intenzita extrémně kolísala, najdete řadu oblastí, kde se třicetiletá válka "převalila" a pak o ní 5-10 let téměř neslyšeli...
Ad zlato - on je to docela problém a zas tak moc zkušeností se zákazem jeho soukromého vlastnictví není. V USA to sice v jisté době nastalo, ale v podstatě se to nijak zvlášť nekontrolovalo ve smyslu vlastnictví, zákaz ale naopak komplikoval jeho "směnu" a pravdou je, že za dobu těchto omezení cena zlata v podstatě stagnovala a v jistém pohledu možná i klesala, nárůst nastal až po uvolnění obchodu. A kdyby stát opravdu šel i po držení, tak by byl asi pokles ceny ještě patrnější.
Naopak pokud v době krize budete mít hodnotu v něčem, co se spotřebovává a nastane nedostatek (viz právě tento příklad s tabákem), tak bude průběh přesně opačný - cena poroste (a možná i výrazně) v době krize, ale musíte počítat s tím, že po jejím skončení se dané zboží stane možná až téměř bezcenným.
Vyberte si... :-(