Vlákno názorů k článku Antipeníze prý mohou odvracet finanční krize od czhunter - Já to nějak nechápu, hlavně tuto část: "Nyní by...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 5. 2014 12:20

    czhunter (neregistrovaný)

    Já to nějak nechápu, hlavně tuto část:

    "Nyní by dlužník dostal současně peníze i antipeníze, ty druhé by opět měly nějaké časové razítko. Dlužník by pak přímo nemusel nic vracet bance, ale antipeníze (a peníze) by ve stanoveném čase poslal dál."

    Beru to tak, že "antipeníze", je něco, co v zásadě nechcete vlastnit.
    Kam "dál" ho pošlete, když to nikdo nechce vlastnit?
    Jedině někomu vnutit s pistolí u hlavy.

    Když někomu dám své antipeníze, tak je vlastně on [můj] dlužník (tak jako já jsem byl dlužník banky). Jelikož antipeníze se generují prakticky neomezeně, ale peníze omezené jsou, hodnota "antipeněz" na trhu pořád klesá.

    Ale pořád je tu možnost, že to nechápu.
    Takže i kdyby si to někdo vzal na spekulaci ... proč by to dělal, když je to téměř jistý prodělek?

  • 14. 5. 2014 13:58

    Jan Slanina

    Poslat dál "antipeníze" (dluh) můžete jednoduše tak, že současně s nimi někomu dáte něco, o co stojí, a co pro něj bude mít příslušnou hodnotu. Jako třeba když někomu prodáváte dům zatížený 100% hypotékou: on získá dům, ale vezme na sebe dluh.

    Problém je akumulace dluhů u určitých dlužníků (opak akumulace kapitálu v případě pozitivních peněz): kapitalista, který naakumuluje hodně velký kapitál, má dříve či později motivaci si ho začít užívat a tím ho pouštět zpátky do ekonomiky. Dlužník, který naakumuluje hodně velké dluhy, ale těžko bude mít motivaci je splácet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).