Hlavní navigace

Americký volič potvrdil status quo: krátkodobě hrozí fiskální útes, střednědobě holubičí Fed

7. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Soudě podle výsledků amerických voleb se zdá, že voliči usoudili, že tentokrát není zapotřebí žádných změn. Důležité změny se ale budou dít i u nás a v Řecku.

Prezident Obama obhájil svůj post stejně jako Republikáni ve Sněmovně reprezentantů a Demokraté v Senátu. Na americké politické scéně tedy dochází k zachování status quo, což si finanční trhy mohou vyložit dvojím způsobem.

Za prvé, vzhledem k protisměrnému rozložení sil hrozí, že do konce tohoto roku nebude schopen se Kongres dohodnout na tom, aby došlo ke zmírnění či kompletnímu přepsání utažení fiskální politiky, které bylo vepsáno do americké legislativy před rokem a má se spustit od 1. ledna. Reálně tedy bude hrozit to, čemu se finančních trzích přezdívá fiskální útes, neboli utažení rozpočtové politiky v řádu 3–4 % HDP. Je jasné, že takováto hrozba nemusí být rizikovým aktivům po chuti.

skoleni_13_10

Za druhé, ze střednědobého pohledu může staronové rozložení sil na americké politické scéně přinést velmi podobnou makroekonomickou politiku, jakou jsme pozorovali dosud. Neschopnost rozpolceného Kongresu přinést smysluplnou rozpočtovou strategii bude kompenzována velmi uvolněnou měnovou politikou, kterou bude razit Fed, jehož politika se ocitne zcela v režii Obamou najmenovaných holubic.

Ačkoliv výsledky amerických voleb budou dnes vrhat velký mediální stín na všechny ostatní události, neměli bychom zapomenout na to, že také na české a řecké politické scéně se budou dít důležité věci. Jednak si česká vláda půjde do sněmovny pro důvěru (spojenou s hlasováním o daňových změnách) a jednak řecký parlament začne hlasovat o dalších úsporách. Dodejme, že zatímco první hlasování bude zřejmě již formální záležitostí, pak v Řecku půjde o další napínavý akt.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).