Hlavní navigace

Americký trh práce nepřesvědčil

Miroslav Frayer

S více jak dvoutýdenním zpožděním byly v úterý zveřejněny údaje z amerického trhu práce. Dlouho očekávaná statistika přinesla zklamání, které však pozitivně ovlivnilo riziková aktiva.

Doba čtení: 1 minuta

S více jak dvoutýdenním zpožděním byly v úterý zveřejněny údaje z amerického trhu práce. Dlouho očekávaná statistika přinesla zklamání, které však pozitivně ovlivnilo riziková aktiva. Zní to jako paradox, ale trhy v současné době na americká data obvykle takto reagují. Vysvětlení je jednoduché. Horší údaje odkládají konec pumpování peněz do ekonomiky.

dan_z_prijmu

Zářijová tvorba nových pracovních míst v ekonomice nenaplnila očekávání, když důvodem byl především nižší zájem o nové zaměstnance ve sféře soukromých služeb. Pokles míry nezaměstnanosti na 7,2 %, což představuje nejnižší úroveň od listopadu 2008, byl jen slabou záplatou. Americká centrální banka na svém předprázdninovém zasedání uvedla, že jedním z vodítek pro ukončení nákupů cenných papírů bude míra nezaměstnanosti na 7 %. Jaké překvapení nám pak připravil Ben Bernanke, když na zářijovém zasedání Fed nerozhodl o jeho postupném omezování s tím, že zlepšování na trhu práce během první poloviny roku nepovažuje ještě za zcela udržitelné. A poslední data mu dávají alespoň částečně za pravdu.

Pravděpodobnost, že by ještě letos centrální banka přistoupila k redukci objemu nakupovaných aktiv, se snížila prakticky na nulu. Přestože míra nezaměstnanosti zřejmě dosáhne 7% mety na přelomu letošního a příštího roku, je evidentní, že Fed bude přeci jen klást větší důraz na celkovou situaci v ekonomice. Z tohoto pohledu tak zřejmě k očekávanému kroku nedojde ani těsně po Novém roce. Formulující se očekávání investorů nyní míří až na březnové zasedání. Příběh rostoucích výnosů a sazeb a posilujícího dolaru se tak s největší pravděpodobností odkládá až na rok 2014. 

Našli jste v článku chybu?