Hlavní navigace

Americké trhy přerušily růstovou sérii

Marek Hatlapatka

Americké akciové trhy přerušily sérii, v níž několik týdnů střídaly růstové a poklesové týdny.

Doba čtení: 2 minuty

Minulý týden byl poklesový podruhé v řadě, což dokazuje, že sentiment investorů se od prezidentských voleb zhoršil. Jedním z hlavních důvodů je dosud prakticky nulový pokrok v oblasti řešení fiskálního útesu. V tomto směru se nicméně v pátek po jednání prezidenta Obamy s Kongresmany objevily první náznaky pozitivních změn. Údajně bylo jednání konstruktivní a podle ministra financí Gaithnera by vše mohlo být vyřešeno v horizontu týdnů. Jednání budou pokračovat po Díkůvzdání, podle nás se jedná o klíčový faktor, který rozhodne o tom, zda i letos uvidíme prosincovou a lednovou rally na akciových trzích či nikoliv.

Asijské trhy začaly týden pozitivně, což platí především pro japonský akciový trh, kde byly k vidění více než procentní nárůsty. Evropské trhy začínají obchodní den také růstem, DAX +1,0%.

dan_z_prijmu

Společnost ČEZ oznámila, že na základě sobotního rozhodnutí soudu v Tiraně začala opět připojovat některé státní firmy (vodárny) do sítě, i když s rozhodnutím soudu nesouhlasí. Firma se chce vyhnout opětovným pokutám, nicméně zvažuje další kroky, včetně arbitráže. O tom, že se situace v Albánii vyostřila, jsme již několikrát na tomto místě informovali, stále jsme toho názoru, že ČEZ nakonec ze země odejde, otázkou je pouze forma odchodu a jeho konkrétní finanční dopad.

Společnost JSW, polský těžař uhlí, podle polského tisku zvažuje emisi dluhopisů v objemu až 1 mld. PLN (6,1 mld. CZK). Tato emise by podle spekulací deníku Rzeczpospolita mohla souviset s plánovanou akvizicí LW Bogdanka. Právě o možné akvizici tohoto těžaře energetického uhlí se v posledních dnech v Polsku spekulovalo. Polská vláda, která v JSW ovládá dvoutřetinový podíl, nicméně údajně je proti vydání dluhopisů, protože se obává snížení prostoru pro výplatu dividend jako důležitého příjmu státní kasy. V minulém týdnu jsme psali o spekulacích o možném spojení JSW a LWB, indicií toho, že se na polském uhelném trhu něco skutečně děje, přibývá. Na druhou stranu stále platí, že LWB je v rukou soukromých investorů a hodnota majoritního balíku společnosti je podle nás kolem 5 mld. PLN. Tento krok by znamenal navýšení podílu státu v uhelném sektoru, tedy opak toho, o co polská vláda v posledních letech snaží.

Dnes očekáváme:

  • V Evropě je na programu pouze stavební výroba v EZ (11:00), v USA potom prodeje existujících domů za říjen (16:00).
Našli jste v článku chybu?