Hlavní navigace

Ale co vízum?

20. 7. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jedete na dovolenou? A jste si jistí, že nepotřebujete vízum nebo že nebudete projíždět zemí, kde je vízum požadované? A když už si ho musíte obstarat, na kolik vás to přijde? Nevracejte se zbytečně z dovolené domů a raději čtěte dále!

Již dávno jsou pryč doby, kdy jsme si museli žádat o vízum kvůli každé zahraniční cestě. Ovšem i v současnosti se vízová povinnost v mnoha zemích uplatňuje. A ono je potom škoda, když se při cestě na dovolenou zastavíte na hranicích, přes které vás kvůli zmíněnému kusu papíru odmítnou pustit.

Ve většině evropských zemí můžeme cestovat jako turisté bez omezení po dobu 90-ti dnů bez jakéhokoliv víza. Ovšem i zde se najdou výjimky. Následující tabulka udává stručný přehled, jak tomu je ve které zemi. Počet dnů určuje, kolik dnů se smíte pohybovat v daném státě, vlastníte-li platný cestovní pas. Pokud je vízum vyžadováno, číselný údaj chybí – v tom případě hledejte další informace v textu pod tabulkou.

Tabulka č. 83
Země Počet dnů
Albánie vízum
Belgie 90 dnů
Bělorusko vízum
Bulharsko 30 dnů
Dánsko 90 dnů
Estonsko 90 dnů
Finsko 90 dnů
Francie 90 dnů
Chorvatsko 90 dnů
Irsko 90 dnů
Itálie 90 dnů
Jugoslávie vízum
Kypr 30 dnů
Litva 90 dnů
Lotyšsko 90 dnů
Lucembursko 90 dnů
Maďarsko 90 dnů
Maroko vízum
Německo 90 dnů
Nizozemí 90 dnů
Norsko 90 dnů
Polsko 90 dnů
Portugalsko 90 dnů
Rakousko 90 dnů
Rumunsko 30 dnů
Rusko vízum
Řecko 90 dnů
Slovensko neomezeno
Slovinsko 90 dnů
Španělsko 90 dnů
Švédsko 90 dnů
Švýcarsko 90 dnů
Turecko vízum
Velká Británie 180 dnůK tabulce je vhodné přidat několik důležitých poznámek: Jedete-li do Švédska, Dánska, Finska nebo na Islandu, musíte počítat s tím, že se zmíněná devadesátidenní lhůta vztahuje na všechny tyto země dohromady za posledních 6 měsíců. Pokud jste tedy byli za posledních 6 měsíců dva měsíce ve Finsku a měsíc v Dánsku, potřebujete na další týden v kterékoliv ze zmíněných severských zemí regulérní vízum.

skoleni9_11

Víza zpravidla obdržíte na příslušných ambasádách, v některých případech i na hranicích. V Turecku se vízum vystavuje při přechodu hranice jako formalita za poplatek 10 USD. V Maroku lze, máte-li štěstí, získat vízum v přístavech (nikoliv však na letištích) za poplatek 30 USD. Cena jugoslávského víza se pohybuje od 40 DEM, stejně jako víza do Bosny a Hercegoviny.

Závěrem je třeba upozornit, že z důvodu prokázání, že nebyla překročena stanovená lhůta pobytu (zpravidla 90 dnů), je dobré požádat při přechodu hranice o vstupní razítko do pasu. Toto platí zejména pro Itálii, ale doporučuje se i v některých ostatních zemích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).