Hlavní navigace

Akcie NWR to dnes budou mít těžké. Proč?

15. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

NWR oznámilo pravidelné informace o prodejních cenách a objemech prodejů uhlí a koksu. Prodejní ceny byly sice mírně nižší, akcie ale může negativně ovlivnit jiný faktor.

Hlavní události

NWR dnes ráno oznámilo pravidelné čtvrtletní informace o prodejních cenách a objemech prodejů; prodejní ceny koksovatelného uhlí pro 4. čtvrtletí oproti Q3 12 klesnou o 20 %

Evropské akcie by dnes měly otevřít poklesem

Dnes budou z makroekonomických ukazatelů důležité údaje z USA o maloobchodních tržbách za září

Výsledková sezóna v USA bude dnes odpoledne pokračovat výsledky banky Citigroup

Analytici Société Générale v pátek snížili své doporučení pro akcie průmyslového koncernu Siemens

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy v pátek mírně oslabily, když jim nepomohly údaje o spotřebitelské důvěře michiganské univerzity, který výrazně překonal tržní konsensus, ani lepší než očekávané čtvrtletní výsledky banky JPMorgan.

Asijské trhy v noční obchodování kolísaly mezi zisky a ztrátami. Dobrou zprávou byly informace o nečekaně silném růstu čínských vývozů. Tamní indexy ale nakonec klesly, posílily naopak japonské akcie.

NWR

NWR dnes ráno oznámilo pravidelné čtvrtletní informace o prodejních cenách a objemech prodejů uhlí a koksu. Dosažené prodejní ceny za třetí čtvrtletí byly mírně nižší než firma dříve odhadovala, a to jak v případě koksovatelného uhlí (nakonec 126 EUR/t), tak koksu (286 EUR/t). NWR navíc v Q3 prodalo menší objem energetického uhlí i koksu než jsme očekávali. Celoroční cíle objemu prodejů ovšem nedoznaly velkých změn; NWR jen nepatrně snížilo odhad prodejů uhlí z 10,3–10,4 mil. tun na 10,2–10,3 mil. tun. Dražší koksovatelné uhlí by navíc mělo mít v prodejním mixu lehce větší váhu (50 %), než se doposud čekalo (48 %).

skoleni_13_10

Nejdůležitější informací jsou ale prodejní ceny koksovatelného uhlí pro 4. čtvrtletí, které by měly oproti Q3 12 klesnout o 20 % na 102 EUR/t, což je nejnižší prodejní cena od Q1 10. Důvodem je propad globální ceny koksovatelného uhlí v posledních měsících; Société Générale odhadovala referenční cenu pro Q4 12 na zhruba 180 USD/t oproti 225 USD/t pro Q3 12. Významně klesnou také prodejní ceny koksu (o 8 % qoq na 264 EUR/t).

Celkově lze zveřejněné informace hodnotit negativně. Pokles cen koksovatelného uhlí se sice alespoň částečně dal čekal, přesto dnes očekáváme negativní reakci ceny akcií NWR. Kompletní výsledky hospodaření za Q3 12 NWR oznámí 14. listopadu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).