Vlákno názorů k článku Spotřeba domácností neustále roste. Na čem jsme ochotní ušetřit? A má to efekt? od Jarmila - Nevím, jak je to přesně s kontrolou kotlů....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 10. 2017 9:04

    Jarmila (neregistrovaný)

    Nevím, jak je to přesně s kontrolou kotlů. Máme doma kotel jak na plyn, tak na tuhá paliva.
    - Ten na tuhá paliva měl první povinnou kontrolu až letos, předtím nebyly povinné (a ani nutné). Kotel máme cca 10 let, ten předtím nebyl kontrolován nikdy. Spíš mám dojem, že kontroly byly nařízeny proto, aby stát zjistil, jaké kotle jsou vůbec kde v provozu, než nám je teda za několik let zakážou úplně.
    - Povinná kontrola spalinových cest platí několik let. 1x ročně
    - kontrola plynového kotle je povinná, 1x ročně. Ono nejde jen o kontrolu, ale kotel je třeba také vyčistit. Přece jen plyn je při zanedbání údržby nebezpečná věc, kdy nemá smysl riskovat případný únik (já jsem plyn cítila dokonce i na ulici u sousedů, byla tam netěsnost před měřičem. Naštěstí byl kontrolor pečlivý a s měřákem chodil i do vzdálenosti několika metrů od měřiče, než na to přišel).

  • 21. 10. 2017 12:27

    banesto (neregistrovaný)

    Píšete, že máte kotel cca 10let. Já ho kupoval před sedmi lety a loni při povinné revizi jsem se dozvěděl, že po roce 2020 (i přes různá ujištění od výrobce) nebudu smět tento kotel používat. Údajně budou povolené pouze kotle s automatickým přikládáním. Na tyto kotle nemám prostor ve sklepě ani nikde jinde v domě, takže zbývá jediné: osadím dům klasickými kamny do 10kw, budu pálit veškerý odpad (jako Vietnamci odvedle) a nikdo na mne nemůže. Berte to jako ironii, ale takhle to ve skutečnosti opravdu funguje.

  • 21. 10. 2017 14:45

    Jarmila (neregistrovaný)

    Já vím, brala bych to jako špatný vtip, kdyby to nebyla pravda. Nevím, koho ta pitomost napadla, už jsem to psala několikrát. Když porazím Strom na zahradě a topím s ním, jsem vysoce neekologická a musím si koupit nový kotel, protože čudím a počkozuju životní prostředí. Když někdo jiný porazí strom, semele ho a piliny, ty slisuje na peletky, tak je vysoce ekologický a je třeba ho podpořit. prostě polena nejdou automaticky přiložit, no. A největší legrace je v tom, že my máme údajně kotel s třídou účinnosti 1, tedy ten nejméně ekologický. Revizák (na co musím mít letos povinnou revizi, když kotel musím za 4 roky vyhodit?) mi řekl, že oni na kotle vyrábějí jakési nástavce, když to na kotel osadím, prý se tím zvýší třída účinnosti a budu to moci používat dál. Nevím, kolik ta legrace stojí, ale koukala jsem na to jako jelen. Asi jsem ve škole nechodila na fyziku, nebo co. Takže chci zpálit, co se spálit dá, a pak asi přejdeme na tepelné čerpadlo, přičemž snad využijeme kotlíkové dotace. S tím je taky prča. Jeden odborník řekne, že TP mít nemůžeme, že jedině dvě do kaskády, že to jinak dům nevytopí. Druhý řekne, že můžeme mít jedno a všechno vytopí v pohodě. Co člověk, to názor, a ty si, spotřebiteli, vyber. Akorát bych se nechtěla dožít situace, kdy nám TP nevytopí dům a my na dodatkové elektřině protopíme majlant. To by byla drahá legrace, štvalo by mne, že je to navíc nařízené shora.
    Nám dochází živostnost i plynového kotle, ten taky musíme za 4 roky vyměnit, ale to už bude 19 let starý, to bude možná tak akorát.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).