Nevím, jak je to přesně s kontrolou kotlů. Máme doma kotel jak na plyn, tak na tuhá paliva.
- Ten na tuhá paliva měl první povinnou kontrolu až letos, předtím nebyly povinné (a ani nutné). Kotel máme cca 10 let, ten předtím nebyl kontrolován nikdy. Spíš mám dojem, že kontroly byly nařízeny proto, aby stát zjistil, jaké kotle jsou vůbec kde v provozu, než nám je teda za několik let zakážou úplně.
- Povinná kontrola spalinových cest platí několik let. 1x ročně
- kontrola plynového kotle je povinná, 1x ročně. Ono nejde jen o kontrolu, ale kotel je třeba také vyčistit. Přece jen plyn je při zanedbání údržby nebezpečná věc, kdy nemá smysl riskovat případný únik (já jsem plyn cítila dokonce i na ulici u sousedů, byla tam netěsnost před měřičem. Naštěstí byl kontrolor pečlivý a s měřákem chodil i do vzdálenosti několika metrů od měřiče, než na to přišel).
Píšete, že máte kotel cca 10let. Já ho kupoval před sedmi lety a loni při povinné revizi jsem se dozvěděl, že po roce 2020 (i přes různá ujištění od výrobce) nebudu smět tento kotel používat. Údajně budou povolené pouze kotle s automatickým přikládáním. Na tyto kotle nemám prostor ve sklepě ani nikde jinde v domě, takže zbývá jediné: osadím dům klasickými kamny do 10kw, budu pálit veškerý odpad (jako Vietnamci odvedle) a nikdo na mne nemůže. Berte to jako ironii, ale takhle to ve skutečnosti opravdu funguje.
Já vím, brala bych to jako špatný vtip, kdyby to nebyla pravda. Nevím, koho ta pitomost napadla, už jsem to psala několikrát. Když porazím Strom na zahradě a topím s ním, jsem vysoce neekologická a musím si koupit nový kotel, protože čudím a počkozuju životní prostředí. Když někdo jiný porazí strom, semele ho a piliny, ty slisuje na peletky, tak je vysoce ekologický a je třeba ho podpořit. prostě polena nejdou automaticky přiložit, no. A největší legrace je v tom, že my máme údajně kotel s třídou účinnosti 1, tedy ten nejméně ekologický. Revizák (na co musím mít letos povinnou revizi, když kotel musím za 4 roky vyhodit?) mi řekl, že oni na kotle vyrábějí jakési nástavce, když to na kotel osadím, prý se tím zvýší třída účinnosti a budu to moci používat dál. Nevím, kolik ta legrace stojí, ale koukala jsem na to jako jelen. Asi jsem ve škole nechodila na fyziku, nebo co. Takže chci zpálit, co se spálit dá, a pak asi přejdeme na tepelné čerpadlo, přičemž snad využijeme kotlíkové dotace. S tím je taky prča. Jeden odborník řekne, že TP mít nemůžeme, že jedině dvě do kaskády, že to jinak dům nevytopí. Druhý řekne, že můžeme mít jedno a všechno vytopí v pohodě. Co člověk, to názor, a ty si, spotřebiteli, vyber. Akorát bych se nechtěla dožít situace, kdy nám TP nevytopí dům a my na dodatkové elektřině protopíme majlant. To by byla drahá legrace, štvalo by mne, že je to navíc nařízené shora.
Nám dochází živostnost i plynového kotle, ten taky musíme za 4 roky vyměnit, ale to už bude 19 let starý, to bude možná tak akorát.
Ono je to naopak. Stát tady nikomu nic negarantuje. Voda, plyn, elektřina, kanalizace, to vše je PŘIROZENÝ monopol. Pokud nechápeš, co je to přirozený monopol, tak nemá cenu, aby jsi četl dál.
Neštěstí je, když do toho vstoupí ideologie, jako se stalo u nás v 90-tých letech. Kdy pravicově-liberální soudruzi prohlásili, že neviditelná ruka trhu, že stát nemá vůbec zasahovat. No a výsledek je 100x vyšší cena vody, po odečtení inflace "jen" asi 13x vyšší, nežli v dobách kdy stát zasahoval. (Ve skutečnosti je to ještě horší, protože sítě co dříve platily vodárny dnes z části staví na své náklady zákazník, a odliv zisků do zahraničí má devastující účinek na celou ekonomiku.)
Problém nebyl ani tak s dotacemi jako se značným zanedbáváním rozvoje a údržby sítí. V tomto směru bylo určité zdražení nutné a v jistém smyslu pozitivní.
Háček je spíš v rozsahu, kdy právě u vodáren nastal nárůst opravdu extrémní, který už se výdaji zdůvodnit nedá. Z mého pohledu je právě vodárenství obor, kde výdaje po roce 1989 narostly jasně nejvíce, nenapadá mě nic jiného, kde by byl nárůst stejný či dokonce větší.
Ano, přesně tak zní legenda. Legenda obratně využitá pro "nutnost" privatizace. Například ztrátovost v síti sice klesla o cca 15% (procentních bodů, ať je to správně), ale odpovídá tomuto výsledku 13-ti násobné zdražení? Naprosto ne.
Další věc je, že zprivatizovány byly lukrativní činnosti, ale to nejnákladnější, starost o potrubí v zemi, zůstalo většinou na krku městům.
Souhlas s článkem.
Kdo šetří ma za tři....třeba raději si zajedu pro výhodnější sýry, pečivo a šunku do hypermarketu v akci , než bych to kupoval na předražených FARMÁŘSKÝCH TRZÍCH nebo když jedu tramvají tam je zbytečné si kupovat lístek, taky nechápu lidi kteří když platí v restauraci tak místo kupř. 94 Kč., nechají tam stovku, nebo na fotbal se mohu podívat doma v TV a nemusím chodit za 2 stovky na stadion, koupat se víc než 1 týdně je též nehospodárné.......to se pak penízky kutálejí...se nemožno pak divit, že skoro milion lidí je v exekuci.
MHD - jízdenky bývají předražené, proto má hodně lidí měsíční předplacenku, někdo má čtvrtletní nebo roční, jsou levnější a můžu jezdit, kolikrát chci
Pečivo - svého času byla móda domácích pekáren, je hodně lidí, co si chleba nebo jiné pečivo pečou doma za zlomek krámské ceny. Navíc mám jistotu, že vím, co v tom je. Tolik času to taky nezabere. Nebyla to ale až tak reakce na drahé pečivo, jako na to svinstvo, co pekárny za pečivo vydávaly. Pokud byly pekárny schopné do várky chleba rozmočit taky 25% tvrdého chleba, promíchat a upéct znovu, sice ušetřily drahou potravinu, ale nedalo se to s prominutím žrát (a označené to taky nebylo).
Úsporné žárovky - je třeba dodat, že sice málo žerou, ale taky o dost méně svítí. Když jsem měla snahu je doma vyměnit, narazila jsem na to, že to zas taková hitparáda není. Nedal se nahradit např. ekvivalent 60W žárovky, pro normální světelnou pohodu to chtělo aspoň ekvivalent 100W žárovky a pak ten rozdíl nebyl moc velký. Lepší jsou LEDky, ale jsou zatím dost drahé.
No, a tak by se dalo pokračovat.
LEDky jsou drahe? Nahrada sedesatky ma cca 10 Wattu a stoji do stovky. I kdyby byla normalni zarovka zadarmo, tak se ta LEDka za 600 hodin sviceni zacne vyplacet. Pri sviceni 4 hodiny denne se zaplati za pul roku. A navic podstatne dyl vydrzi(to pro me byl hlavni tahak... ja potrebuju na vymenu vetsiny zarovek stafle). Mam vyhradne LEDky uz nejakych 5-6 let a za tu dobu mi odesla jedina.
Domácí pekárnu jsem si před časem pořídil také...Dožrala mne slova jakéhosi pekařského odborníka na iHnoji, že kilo chleba se pod 50,- Kč nedá pořídit...
Takže pekárna 1690,- Kč a výrobní náklady směšné... Míchám mouky, cena na 900 g bochník do desetikačky, v Kauflandu se nechá koupit směs na domácí chleba za 14,70 Kč, k tomu droždí za bůra (stačí na 4 chleby), občas nějaká semínka... A jsem rozmařilý, nezadělávám vodou, ale pivem... A do té padesátikoruny mně pořád hodně schází,
To je přesně ono. Ja se kdysi bláhově domnívala, že velkovýroba vzniká proto, aby se produkty zlevnily, protože u malovýrobce to prodražujer vyššé podíl ruční práce. Když teda pořídíme mašinu, vyplivne xx výrobků a koncový výrobek by měl být levnější. Bohužel opak je pravdou. Tuhle jsem se dívala v supermarketu na pečivo: koblihy jsou zmrazené a přivezené z Francie a z Polska, v Čechách rozmrazené a nahoře bohatě pocukrované. Housky zmrazené, dovezené z Francie, v Čechách dopečené. Cena astronomická. My už neumíme upéct chutnou čerstvou housku nebo usmažit koblihu, obojí za rozumnou cenu? To si to fakt musíme dělat doma na koleně?
Rohlíky a housky ano, koblihy mi víc chutnají kupované. Buchty, koláče a ostatní pečivo peču v úplně jiné kvalitě a za zlomek ceny. kdysi jsem si dala práci s počítáním: domácí pekárna za cca 1.000,- Kč se nám zaplatila za necelý měsíc. Není to ale nutný spotřebič, pokud mám robota s hnětacími metlami, pekárnu de facto nepotřebuju. Celý plech řezů s tvarohovou náplní a politých čokoládou mne stojí cca 120,- Kč (já bych to nepočítala, ale měli jsme návštěvu a když jsme jen tak klábosili o blbostech, zeptala se mne paní na to, na kolik takový plech řezů vyjde. Tak jsem si pro zajímavost vzala recept a podle toho jsem to spočítala). V supermarketu, kde navíc kvalita není taková (protože já dám máslo, ale SM použije margarín a chuťově jsme fakt někde jinde), by mne to vyšlo minimálně 5x dráž.
Je ale smutné, že v 21.století musíme dělat spoustu věcí doma na koleně a být člověk tisíce řemesel jako za socialismu, protože nás samovýroba a) vyjde levněji a za b) má podstatně vyšší kvalitu.
A tak on se chleba pod 50 Kč/kg pořídit dá. Ale ne dobrý chleba. Anebo jinak, píšeš že 50 Kč, nepíšeš hmotnost. No to se potom dá pořídit i dobrý chleba. Ale malý.
To co doma upečeš může být dobré, ale je to jiný sport a jiné hřiště. Počínaje kváskem, to co má dobrá pekárna anprosto nelze srovnávat s tím tvým droždím za bůra.
Zajímavé je, že znám majitele poměrně známé pekárny poblíž Prahy, kteří mají slušné nové baráky, slušná nová auta a pomocný dělník vytahující chleba z pece má u nich 19 kKč čistého + chleba zdarma - a to jejich chléb stojí dost pod 50,- Kč za kg. Takže ten pekař blábolící o tom, že za 50,- Kč za kg se nedá slušný chléb udělat, patrně potřebuje svoji pekárnu řídit z Havaje a jednou týdně se na ni zaletět podívat vlastním tryskáčem.
Nemáme televizi,video,hi-fi,DVD,B-ray a podobné věci...jen ten PC máme - rádi koukáme na filmy večer. Žena peče domácí chleba v troubě,z věcí co rostou na zahradě ,loukách a lesích děláme sirupy,marmošky,čalamády,atd...slepice dávají vejce,záhony zeleninu,les houby. Vyměnili jsme žárovky úsporné za LED - svítivost skvělá a dle odhadu budeme na třetině nákladů.Pokud je venku mírný chlad na podzim, tak se doma přioblíkneme, jinak si pak přitopíme v krbu.
Barák vytápíme dřevem. Sprchujeme se každé dva dny a do vany se naložíme ta 1-2 za 14 dní.Myjeme v myčce. Všechny spotřebiče máme minimálně A+.Máme tři děti tak pereme jednou týdně velké prádlo.Voda je ze studny (i na pití) - chytat dešťovku plánujeme na přesrok. Neustále se maká,aby ta samostatnost a šetrnost byla vylepšována. Domácí chemii nakupujeme v akcích a vezmeme toho třebas i na rok -- ušetříme tak polovinu nákladů.Trvanlivé potraviny - konzervy,paštiky,nebo věci co se dají zmrazit také kupujeme v akci ve velkém a jde to do mrazáku nebo do spíše. Opravdu to hodně ušetří,ale je potřeba mít to kam dát. Náklady na energie měsičně cca 5000 Kč (elektřina,voda,dřevo).
Nerozumějte mi prosím zle, ale píšu to hlavně proto, že úspora není jen o žárovkách a A+ spotřebičích, ale také to musí být součást životního stylu a hromady fyzické práce.Protože největší úspora je nebýt závislý na marketech,Čezech a podobných předražených organizacích co nám dopřávají do života trochu toho luxusu.
2700 elektřina + 1800 vodné-stočné měsíčně.
A to nemám studnu, mám tři děti a v domě standardní teplotu 24 (topím elektřinou).
Myjeme se denně, pereme 8 praček za týden a myčka na nádobí jede denně.
K tomu domácí server a další spotřebiče.
Šetřit jsem ještě nezačal
Takže se začněte chlubit až začnete skutečně šetřit - třeba tak, že za elektřinu dáte 1500 za měsíc a celkové náklady měsíčně vyjdou na 2500.
Tedy, tohle je teorie. Prakticky se najdou i případy, kdy si z bytu udělají lidi tropický skleník, topí na 27, perou, vaří, spousta kytek, v místnosti suší prádlo, nevětrají... takže vlhkost téměř stále blízká 100%... takže na stěnách plísně. (Viděl jsem týdenní záznam vlhkoměru a teploměru. Tohle byl stálý režim, kromě výkyvů v 9:00 a 22:00, kdy evidentně na chvíli vyvětrali když vstávali a když šli spát. Řešilo se, kde se tam ta plíseň bere.)
A neni to té modrozelené kouli tak trochu jedno? Za pouhých nějakých dvacet milijard roků slunce dohoří, rozepne se do rudého obra, a pohltí celou nám známou sluneční soustavu. Následně se zhroutí do černé díry. A co vy tady o krajině a o potomcích? Už za nejakých jen pět miliard roků sálající slunce odpaří všechnu vodu. Přestane existovat atmosféra, a povrch zeměkoule se promění v dýmající poušť. A kde pak vezmete to eko-polínko?
Tak spadám mezi tich 84% domácností i když se mě nikdo na nic neptal, doma na nejfrekventovanějších místech máme ledky i staré spotřebiče průběžně obměňujeme když už některému dojde kapacita fungovat. Největší úspory se nám však zatím podařilo docílit změnou dodavatele, původně jsme mysleli, že jen necháme změnit tarif, ale nakonec jsme udělali rapidní krok a přešli obojím k bohemia en. Protože se takováto změna nedělá každý rok, tak jsme to dlouho zvažovali ale co počítám, tak se nám to vyplatilo udělat.
Lidi jsou akorát z tich štítků A++ zblbnutý, nemyslím si že je velký rozdíl mezi + a +++, jo vlastně je.. v ceně. Už léta bydlíme ve 4pokojovém bytě, kde máme 2 počítače, klasické domácí spotřebiče, podlahové vytápění a dalo by se ještě pokračovat a měsíčně už 3 roky platíme za elektřinu 940korun, možná je to tím, že smlouvu máme u levnější comfort energy, ale co si pamatuju, tak ani jeden ze spotřebičů nemá 3 plus a spotřeba je naprosto běžná za 4 člennou rodinu, takže si nemyslím, že by nám nějak závratně rostla..