Hlavní navigace

7 věcí, které jste o důchodové reformě nevěděli

25. 6. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Víte, že 30. červnem se druhý pilíř pro starší 35 let vlastně neuzavírá? Kdo má více času? Komu se nebude snižovat důchod a kterým podnikatelům se vyplatí se reformy zúčastnit?

Konec období, kdy mohou lidé starší 35 let vstoupit do druhého pilíře, se neúprosně blíží. Ačkoli se objevují zprávy, že ministr financí Miroslav Kalousek plánuje tuto lhůtu prodloužit, nedá se na to příliš spoléhat. I když návrh schválí sněmovna, není pravděpodobné, že ho podpoří senát, kde má většinu ČSSD.

Snaha lhůtu prodloužit má zjevný důvod. Je jím chabý zájem o to, se reformy zúčastnit. Čtěte více: Druhý pilíř láká na nízké nebo nulové poplatky. Fondy tak nakoupíte levně

Vstoupit můžete ještě 1. července

V souvislosti s uzavřením druhého pilíře pro pojištěnce, kterým je více než 35 let, se neustále zmiňuje datum 30. června. To však není přesné. Podíváte-li se do kalendáře, zjistíte, že 30. červen přichází na neděli. Posledním dnem pro vstup do druhého pilíře tedy bude pondělí 1. července.

Kromě toho je třeba upozornit i na to, že tento den je poslední možností pro ty, kteří dosáhli 35. roku života v loňském roce nebo ještě dříve. V případě, že letos 35. narozeniny teprve oslavíte, můžete si vstup do druhého pilíře rozmýšlet až do konce letošního roku.

Komu se uzavře druhý pilíř později?

Hranice 35 let neplatí ani pro ty, kteří oslaví své pětatřicátiny jako pracující v zahraničí, nezaměstnaní nebo na mateřské či rodičovské dovolené. Ti se totiž musí pro vstup do druhého pilíře rozhodnout do půl roku od okamžiku, kdy se vrátili zpět do práce, a to i v případě, že už je jim více než 35 let.

Pokud se tedy narodilo v roce 2012 dítě například mamince, které v té době bylo 34 let, a bude se do práce vracet po třech letech až v roce 2015, může se o vstupu rozhodnout do šesti měsíců od nástupu do práce i přes to, že už jí v té době bude 37 let.

Při ztrátě zaměstnání příspěvky platit nemusíte

To, že ke třem procentům, které se vám budou do druhého pilíře vyvádět z toho prvního, musíte přidat ještě svá dvě, už je notoricky známý fakt. Co ale v případě, že ztratíte práci? 

V případě, že ztratíte zaměstnání, nejste povinni pojistné odvádět. Platba do druhého pilíře je totiž vázaná na výdělečnou činnost, pokud ji tedy nemáte, povinnost platby se automaticky přeruší. Až získáte opět zaměstnání (nebo začnete podnikat), opět se obnoví. 

Stejné pravidlo platí i u mateřské a rodičovské dovolené. Povinnost odvádět platby do druhého pilíře se obnoví až po opětovném započetí výdělečné činnosti.

Vyplatí se vám druhý pilíř? Spočítejte si to v naší kalkulačce.

Druhý pilíř a podnikatelé

Stejně jako zaměstnanci mohou se reformy zúčastnit i OSVČ. Platí pro ně totožná pravidla, tedy 3 % z odvodů, 2 % ze svého. Na rozdíl od zaměstnanců si ale podnikatelé musí zařídit všechny odvody sami.

Pokud se OSVČ zúčastní reformy, bude odvádět na pojistném 31,2 % (tedy 26,2 + 5 %). Povinné pojistné ve výši 26,2 % bude podnikatel standardně odvádět příslušné správě sociálního zabezpečení a zbylých 5 % pak finanční správě, tedy finančnímu úřadu.

Do konce roku nemusí OSVČ ale správci daně platit nic. Až při odevzdání daňového přiznání za letošní rok provede i zúčtování pojistného, a to pro druhý pilíř pak doplatí najednou.

Pokud si nepřejete, aby se vám platby pojistného kumulovaly a vy jste je museli platit najednou, můžete posílat odvody i pro druhý pilíř už během letošního roku před splatností. Na důchodové spoření bude ale převedeno nejvýše 100 000 Kč a konečnou výši pojistného se stejně dozvíte právě až na základě pojistného přiznání za letošní rok. Pokud vám vyjde přeplatek, bude použit na úhradu budoucích plateb, peníze se nevrací.

Kterým podnikatelům se vstup do druhého pilíře vyplatí? Podívejte se na modelové výpočty, které přinesl sesterský server Podnikatel.cz v článku Vyplatí se OSVČ vstup do druhého pilíře? Spočítali jsme za vás

Ne všem se sníží vstupem do druhého pilíře důchod

Neochotně sdělovaným faktem v souvislosti s reformou je, že po vstupu do druhého pilíře se vám sníží důchod z toho průběžného (prvního). Výše základní výměry zůstane stejná pro všechny pojištěnce, ke změně dojde v případě procentní výměry. Zjednodušeně lze říci, že její výše je závislá na výši příjmů a době důchodového pojištění (vašich odpracovaných letech). 

Procentní výměra se účastníkům druhého pilíře zkrátí. Maximálně se sníží o 15 %. Toto číslo bude platit pro ty, kteří vstoupí do druhého pilíře velice brzy (například kolem 20 let). V čím pozdějším věku se reformy zúčastníte, tím méně by se vám procentní výměra měla krátit.

Příjemcům invalidních, vdovských a pozůstalostních důchodů by penze naopak měla být zachována stejně, jako pojištěncům, kteří se reformy neúčastní. 

Do kdy si můžete vstup rozmyslet po podpisu smlouvy?

Ačkoli opoziční ČSSD se nechala slyšet, že plánuje zavést možnost ze druhého pilíře opět vystoupit (respektive přestoupit do třetího pilíře), není radno zatím na tyto sliby spoléhat.

Zatím platí, že výstup ze druhého pilíře není možný. Pokud byste tedy podepsali smlouvu a za dveřmi pobočky se vaše přesvědčení obrátilo o 180 stupňů, musíte podstoupit honbu za svou smlouvou. Svůj souhlas s účastí v reformě si totiž můžete rozmyslet pouze do té doby, než bude smlouva registrována v Centrálním registru smluv. Doba, která do tohoto okamžiku uplyne od podpisu smlouvy, se nedá odhadovat, záleží na rychlosti zprocesování u penzijní společnosti i v samotném registru.

Úspory se dědí, důchod z prvního pilíře ne

Ačkoli veřejnost má jisté povědomí o tom, že v určitých případech je možné zdědit úspory ze druhého pilíře, jedná se většinou jen o povrchní informace.

Peníze ze druhého pilíře dědíte v případě, že se rozhodnete pro 20letou výplatu penze. Pokud zemřete dříve, než ji stihnete celou vyčerpat, stane se zbytek předmětem dědického řízení.

Na své blízké můžete vzpomenout i tak, že si vyberete doživotní výplatu ze druhého pilíře s 3letou pozůstalostní penzí. Po vaší smrti tedy bude ještě 3 roky pobírat důchod ve stejné výši také osoba, kterou určíte ve smlouvě o pojištění důchodu. Výběr pozůstalého, kterému chcete nechat penzi vyplácet, můžete měnit.

dan_z_prijmu

Třetí variantou je doživotní výplata důchodu. Zde číhá nebezpečí v situaci, kdy byste zemřeli brzy poté, co jste dosáhli důchodového věku. V tomto případě se totiž důchod nedědí. Pokud ale zemře pojištěnec před dosažením důchodového věku, dosáhne na úspory dědic. Pokud ten ještě nebude v té době plnoletý, může pět let čerpat úspory ve formě sirotčího důchodu. V případě, že již dosáhl 18 let a také se účastní druhého pilíře, budou mu převedeny úspory na jeho vlastní účet důchodového spoření. Pokud ale dědic není účastníkem druhého pilíře, vyplatí penzijní společnost podíl přímo jemu. Pro výplatu je nutné odeslat penzijní společnosti písemnou žádost.

V tomto případě tedy pilíř nabízí šanci, jak naspořené prostředky smysluplně využít v případě, že vám tato šance dána nebude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).