„Podpůrčí doba, která činí 28 týdnů u jednoho dítěte a 37 týdnů u dvou a více narozených dětí, ale začne běžet nástupem na peněžitou pomoc v mateřství“ To je v rozporu s § 195 (3) 1. ZP Nastoupí-li žena (úmyslně, což je tento případ) na mateřskou dovolenou později než 6 týdnů před termínem porodu, končí ji MD 22 týdnů po porodu.
To je ze zákoníku práce. Taky jsem to zkoumala. Přemýšlím, že asi dopadnu tak, že budu mít jinou dobu vyplácení peněžité podpory v mateřství a jinou dobu mateřské dovolené vůči zaměstnavateli. Jestli teda něco takového jde. Ještě jsem nerodila, ale 6 týdnů před porodem už uběhlo a stále chodím do práce.
Zákoník práce (ZP) Abyste nemusela hledat: Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
Máte odkaz na nějaký zákon nebo něco, z čeho plyne, že vyplácení mateřské a mateřská dovolená se musí shodovat v čase? Já mám totiž potvrzené datovkou ze sociálky, že mi budou vyplácet mateřskou od nástupu na mateřskou (dle mé volby, v krajním případě od porodu) do 28 týdnů od 6 týdnů před termínem porodu.
Tak jsem to nemyslela. Pokud ještě chodím do práce, tak nepobírám PPM, i když mám méně než 6 týdnů do porodu, to je mi jasné. Otázka je, když nastoupím na mateřskou třeba 3 týdny před termínem porodu, sociálka tvrdí, že budu dostávat PPM 28-3=25 týdnů. Podle zákoníku práce mám ale nárok na mateřskou dovolenou jen 22 týdnů. Podle zákoníku práce bych se chozením do práce 5 týdnů před termínem porodu dost tvrdě připravovala o peníze, protože třeba za jeden týden chození do práce navíc by mi sebrali 6 týdnů PPM.
Dobrý den, v roce 2008 jsme učinili poznatek, že se vyplatí nastupovat na MD k 1. dni měsíce. Je otázka, zda ta situace může dnes ještě nastat. Naše situace byla: Manželka nastoupila na MD cca 20. dne. Poté, co jí MD skončila, přecházela samozřejmě plynule na rodičovský příspěvek. Ten nám však nebyl za měsíc, kdy docházelo k přechodu z MD na rodičák vyplacen (očekával bych podíl za zbylých 10 dní) s poukazem na to, že manželka na mateřské v daném měsíci pobrala "už dost" a že na rodičák (což je dávka) v daném měsíci nemá nárok. Rodičák jsme začali pobírat až od 1. následujícího měsíce. Rodičovská pak samozřejmě skončila po 2 letech, těch 10 dní už jsme nikdy nedostali. Nemám důvod si stěžovat - 2008 byla ještě zlatá léta: porodné na všechny děti.
Zde se vám spletly dohromady pojmy rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená. Pokud v jednom měsíci dobíráte mateřskou, a ta dávka je větší než vámi zvolený měsíční rodičovský příspěvek, vážně se žádá až od prvního dne v dalším měsíci. Rodičovská dovolená může běžet hned po skončení mateřské, ale příspěvek čerpáte až od dalšího měsíce. Protože ale čerpáte 220000 tisíc jako celek, tak se vám ty peníze nikam neztratí (pokud nezačnete v budoucnu čerpat zase mateřskou, čímž byste se připravili o zbytek rod. příspěvku...) nebo pokud byste měli rodičák nastaven tak, že byste ho do čtyř let věku dítěte nestihli vyčerpat celý...(více v dalším článku)..
Článek je napsán trochu nesrozumitelně. Působí to jako bububu, když nepracuješ nedostaneš mateřskou.
Na peněžitou pomoc v mateřství lze nastoupit již před porodem a běží ještě nějakou dobu po porodu a poté žena dostává běžnou mateřskou. Tento příspěvek je pro ty co jsou před porodem zaměstnáni.
Pokud nejste před porodem zaměstnána, tak se vůbec nic neděje. Jen nemáte nárok na PPM (nedostanete žádnou mateřskou před porodem) a na mateřskou nastoupíte v den porodu.
Je tedy úplně jedno jestli žena je před porodem zaměstnána nebo ne. Ode dne porodu má na mateřskou nárok každá.
„Na peněžitou pomoc v mateřství lze nastoupit již před porodem a běží ještě nějakou dobu po porodu“ Co se tím chce říci? Ano, na peněžitou pomoc v mateřství lze nastoupit již před porodem a to 6 týdnů nejdříve však 8 týdnů. Ano a běží ještě nějakou dobu po porodu ta nějaká doba je celkem 28 týdnů od nástupu. „a poté žena dostává běžnou mateřskou.“ Co je to běžná mateřská a co neběžná?
Pokud nejste před porodem zaměstnána, tak se vůbec nic neděje. Jen nemáte nárok na PPM (nedostanete žádnou mateřskou před porodem) a na mateřskou nastoupíte v den porodu“ Nezaměstnaná na žádnou mateřskou nenastupuje, ona je prostě doma.
„Je tedy úplně jedno jestli žena je před porodem zaměstnána nebo ne. Ode dne porodu má na mateřskou nárok každá.“ To už je úplný nesmysl.
teď jsem si přečetla zbylé vlákno a už chápu, vy nazýváte mateřskou rodičovský příspěvek, což je špatně. Mateřská je PPM, rodičovský příspěvek je něco jiného. Já netvrdím, že žena bez práce zůstane bezprizorní, v textu u jedné otázky uvádím, že nemáte-li nárok na mateřskou, budete ode dne porodu čerpat rodičovský příspěvek. Tak to prostě je, za tím si stojím a pokud mi nevěříte, zeptejte se na vaší OSSZ k mateřské a na ÚP k rodičáku. Já bych se naopak zdržovala používat termín běžná mateřská, protože všechny poplete. Terminologicky zaměňujete dávku nemocenského pojištění, kterou vyplácí OSSZ a dávku soc. podpory, kterou vyplácí ÚP. Mateřská prostě není rodičovský příspěvek :)
PPM a mateřská je jedno a to samé. Když v den nástupu na mateřskou nepracujete, nejste účastni pojištění a také ji nedostanete. Pak od porodu čerpáte rodičovský příspěvek a na mateřskou prostě nárok nevznikne. Jedno to není, protože se připravíte o šest měsíců mateřské a čerpáte rovnou rodičovský příspěvek. Šest měsíců podpory PPM není úplně zanedbatelná částka, aby to bylo jedno, nemyslíte? :)
Ale jistě. Já se nechci dohadovat o terminologii. Prostě žena, která porodí jde na mateřskou a je jedno (všeobecně jedno, nikoli z pohledu úřadů ) jak se dávka, kterou dostává jmenuje. Každá má nárok na peníze. A může se i stát, že PPM je doplácena z rodičovského příspěvku. Ne každý má 25tis.
Pro vysvětlení: Ano, když člověk pracuje je na tom finančně lépe. A to se týká i těhotné. Z pohledu množství peněz to jedno není.
Samozřejmě, že zaměstnaný člověk má víc peněz než nezaměstnaný.
A když hned po půl roce neběžíte do práce, tak jste na tom stejně. Zaměstnaná - nezaměstnaná. A teď mi jistě vpálíte, že zaměstnaná může čerpat mateřskou rychleji a vrátit se do práce dřív. Ano, ale já přece netvrdím, že nezaměstnaná se má finančně lépe, ale když žena, která má minimální mzdu zůstane s dítětem doma do 4 let, tak to vyjde prakticky nastejno.
Tak ještě srozumitelněji a stručněji a naposledy.
Je jedno jestli jste zaměstnaná nebo ne. Ode dne porodu máte nárok na peníze a to minimálně:
9 měsíců - 7600,- a pak 3800,- do 4 let dítěte
Na tuto "všeobecnou mateřskou" - tímto výrazem se hluboce omlouvám všem cimprlich, má nárok každá žena.
A aby bylo jasno, i já zastávám názor, že být zaměstnaná je lepší.
Ani s tím "být zaměstnaná je vždy lepší" to není tak jednoduché. Vzala jsem kalkulačku mateřské (dá se jich vygooglit víc) a zadala do toho 9000 Kč hrubého. Vyšlo 6 240 Kč mateřské. Když ale očekáváte, že další dítě bude brzy, můžete požádat o rodičovkou až 11 500 Kč hned od porodu (např. pokud máte vy plat malý, ale tatínek větší).
Objevila jsem ale, že v takovém případě, kdy mateřská je menší než rodičovská, je možné žádat o rodičovskou od porodu a ta se vyplácí v takové výši, aby dorovnala mateřskou do výše rodičovské.
Dobrý den,
pokud mi byla špatně vypočítaná mateřská. A momentálně mi vznikl, kvůli špatnému předání informací ze strany zaměstnavatele dluh na sociálce. Musím tento přeplatek platit já? Neměla by částku uhradit paní účetní, která tuto situaci způsobila? Neměla by být nějak pojištěná, vůči této chybě? Mateřskou jsem si nepropočítávala, byla jsem spokojená s částkou, která mi chodí, ale brala jsem to tak, že je vše jak má být a teď mám kvůli tomu dluh.