"Pokud jste občasně přispívali do médií, například novin, televize či rádia a vaše měsíční příjmy nepřesáhly 7000 Kč, pak dojde k tomu, že se z vašich peněz přímo u zdroje strhne 15% daň, na účet tedy obdržíte peníze již zdaněné. Podávat daňové přiznání tedy v tomto případě nemusíte"
No, na tom se musíte dohodnout, ono k tomu samo nedojde,
To je otázka, taky si myslím, že je třeba se dohodnout. Po kom pak bude FÚ dlužnou daň vymáhat? Já loni něco napsal pro MFD a vyplatili mi čistý honorář (cca 2000 Kč), nic nesráželi. Některá malá vydavatelství, třeba knižní, o povinnosti srážek ani neví, nebo autorské honoráře kamuflují různými smlouvami typu smlouva o výpomoci, dohoda o provedení práce, smlouva o dílo atd., aby administrativu přenesli na autora (v otázce legality si nejsem jistý).
Záleží však, zdali jste daných 18 000 Kč vydělal soustavnou nebo příležitostnou činností. V případě, že se jedná o činnost příležitostnou, pak hranice dosahuje 15 000 Kč a musíte podávat daňové přiznání. V případě činnosti příležitostné je hranice 20 000 Kč, přiznání podávat nemusíte.
Tak jak to vlastně je?
A nejsou minimální zálohy VZP 1.752 a sociální pojištění1.894?
Mohl by to autor upřesnit?
Pořádali jsme akci, kde jsme vybírali vstupné, zisk byl minimální (pár stokorun), bez dotace na vzdělávací akci bychom byli v hlubokém mínusu. Ptala jsem se, jak je to se zdaněním. Daňoví poradci mi tvrdili, že to není činnost příležitostná, ale soustavná, i když to děláme jen 1x do roka. A že prý máme příjem vykázat a zdanit.
Je to skutečně soustavná činnost?
To máte, jako když jsem se zeptal na jedné diskusi o alkoholismu, jestli jsem alkoholik, když se napiju jednou do roka na Silvestra. Odpověď zněla, že ano, protože to je pravidelné pití.
Holt když to děláte jednou do roka KAŽDÝ ROK, je to činnost soustavná. Paragrafy se kroutí způsobem lidem se zdravým rozumem nepochopitelným.
Na daně snad bylo vždy promlčení až po deseti letech, ne-li déle. A to se nikdy nevyplatilo, protože případné penále vyměřené po deseti letech mnohonásobně převýšilo dlužnou (zatajenou) částku a to i se započítáním pravděpodobnosti kontroly. Člověk na tom v průměru nutně tratil.
Dobrý den,prosím o radu jak naložit s DP 2013. V tomto roce jsem byla student 8 měsíců a zaplatila si výši školného (víc. jak 10 tis. Kč za semestr), poté co mě nepustili k dalšímu studiu bylo studium ukončeno a začala jsem podnikat jako OSVČ 6 měsíců a příjmem do 30 tis.Kč.Lze si v DP odečíst poměrnou část na studenta (event. uplatnit náklady spojené 10 tis. Kč)? a dále OSVČ byla sice hlavní činnost poté, nicméně koncem roku přerušena (tedy není aktuálně považována za soustavnou činnost).
Děkuji za odpověď.