Je to spíš o chování lidí. Uvedu příklad. Osoba X (reálná příbuzná) má sporák se sklokeramickou deskou a troubou. Ráda vaří, řekněme že trouba i "hořáky" vezmou v sumě třeba 8kW.
Ona osoba strašně ráda vaří a přitom hrozně ráda šetří věšným zhasínáním úsporných žárovek.
A teď trocha matematiky:
1) Denně zhasnutím žárovky ušetří řekněme 2h krát 15W krát 2,5Kč/kWh = 0,075 Kč. Tedy měsíčně 2,25 Kč. Za cenu že je celý večer třeba v kuchyni po tmě.
2) V průměru za týden provaří na tom sporáku fakt naplno třeba 10h. Spočteme 10 krát 8kW krát 2,5Kč/kWh = 200 Kč týdně, tedy 800 Kč měsíčně!!
A teď si to porovnejte! 800 stovek v luftu na vaření a naprosto zbytečným zhasínáním se ušetří dvě kačky.
Ve skutečnosti daná osoba ušetří desetitisíce korun zhasínáním žárovek.
Tím, že mají s partnerem po večerech intimní večery se utužuje pevnost jejich vztahu (plus to, že daná osoba dobře a ráda vaří) – a romantické večery při svíčkách plus jiné večerní aktivity co se dělají po tmě.
Ve výsledku díky pevnosti vztahu ušetří za rozvodového právníka. :-)
Celý článek je zase o nesmyslech jako jsou LED žárovky, notebooky, ledničky, které ve výsledku vezmou 10-15% spotřeby domácnosti, z toho osvětlení je kolikrát v řádu 1-2%.
Největší spotřeba je topení (topím malým tepelným čerpadlem - inverterovou klimatizací) za třetinu až čtvrtinu proti přímotopu, a taktéž ohřívám vodu v zásobníku s integrovaným TČ. Spotřeba topení a ohřevu TUV je v běžném domě na úrovni 80% !!! spotřeby energií v domácnosti. Prostě tady se musí začít šetřit a ne u LED žárovek.
Svatá pravda. Nejnáročnější je topení, pak praní a vaření. Ostatní je debata o pár švesťákách. Proto mi tam chybí:
- v zimě netopte a otužujte se. Radši choďte doma ve vaťáku a s kulichem na hlavě
- chroupat se dá i zmrzlá mrkev
- perte až na jaře, když se oteplí. V 19.století to taky dělali a taky přežili.