Svítivost LEDek je sice hezký údaj. Ale jednak je teoretická (tj. výrobce jí může pod i nadhodnocovat). A jednak vám jde o světlo.
Nejúčinnější zdroj světla je sodíková výbojka. Srdce Vám zaplesá, pokud uvidíte její svítivost. Ale do bytu byste jí asi nechtěli. Stačí se podívat na silnice, jak svítí a jaké světlo dávají.
U LEDek já bych obecně ještě půl roku, ale raději počkal. Technologicky se právě vyvíjejí – a kdo si rok počká, dostane daleko dokonalejší LEDky za zlomek dnešní ceny.
Jinak světlo LEDek má čárové spektrum na rozdíl od spojitého spektra žárovek. To světlu dává zcela jiné vlastnosti – a nelze jen hrubě porovnávat lumeny.
LEDka musí být dobře chlazená, jinak rychle odchází.
Ano, propagátoři úspornosti za každou cenu nutí LED, ale nikdo neřeší kvalitu světla. Asi vědí proč :) Pro mě je to důležitější, než cena za kW... výrobci se naučili dělat zářivky s příjemným světlem - dokonce si můžete vybrat teplotu světla, do kanclu / domů / ... Až se to naučí za slušnou cenu i jiné světelné zdroje, budiž.
Původně jsem psal, že doporučuji počkat půl roku až rok. To rok mi vypadlo.
LEDky procházejí bouřlivým vývojem, který neustále LEDky zkvalitňuje a navíc rapidně s časem zlevňuje. Z hlediska svítidel jsou LEDky velmi mladým zdrojem.
Dnes jsou LEDky jednak předražené, a to dlouho nevydrží. A jednak v Česku se vyskytující LEDky jsou z 99 % modelů aušuš, který bych nikomu nedoporučil.
Pokud má někdo v plánu teď revolučně zefektivňovat svítidla v bytě, doporučil bych nespěchat a odložit to o půl roku, raději rok. Budou k dispozici nejenom kvalitnější LEDky, ale také levnější. A k tomu větší výběr.
U power LEDek probíhá obrovský vývoj. Dříve měla EU obrovská cla na dovoz úsporných žárovek z Asie (údajně 70 %). Tím se chránil Osram, Philips a další, aby mohli fakticky bez konkurence prodávat úsporné zářivky. Tím je jasné, proč tyto firmy lobovaly za zákaz žárovek a hodlaly si namastit kapsy na prodeji úsporek. S vyloučením asijských výrobců.
Asie proto nemohla jinak, než napřít síly do vývoje LED světel a dělá to dodnes. Mají v tom několik významných patentů, a LEDky jdou kupředu ve zlepšování, inovacích, zlevňování jak raketový závod.
www.dealextreme.com např., případně ebay.
Jak jsme psal, mám odtamtud ledky cca 6 let z dob kdy tady o nich nikdo neměk ani šajna.. Dneska jsou tam pro změnu vysokovýkonové ledky které tady opět buď nikdo nezná nebo za ně chce šílené ceny. U těch běžnějších už se to až tak neliší pokud je akce jako nedávno v Lídlu koupí se to tu už skoro za ceny jao v číně.
Moc se v tom nevyznám, když tedy chci analogii klasické žárovky 100-120 W (v obýváku, kuchyni a ložnici mám lustry se třemi koulemi), mohla by to být tato ledka s 1100 lumeny? Spotřeba je jen 10 W což je super.
http://dx.com/p/e27-10w-6500k-1100-lumen-10-led-white-light-bulb-85-265v-73205
Kde jste tam našel ty "vysokovýkonové ledky"?
Jde jenom, jestli věříte Číňanům těch 110 lm/W. Já osobně bych jim spíše věřil, že papež je Číňan, než těmto technickým údajům.
U 10 W ledky jsem dnes schopen věřit hodně někde mezi 650–950 lumenů s tím, že na ten horní konec už bych se díval značně s nedůvěrou. Na ten horní konec účinnosti už bych musel být přesvědčen, že je to high-tech se super zpracováním a luxusními materiály.
Nicméně 100 W žárovka má 1700 lumenů.
Mě ne. Protože tu nemáme stabilní síť.
Takže musíte pro Česko vyrábět elektrické věci neefektivně, ale aby přežily možné obrovské kolísání sítě.
Když chci někoho přesvědčit, vyjedu mu denní graf napětí sítě z UPSky. Nic víc není třeba.
Napětí v české síti je 230 V ± 10 % = 207 až 253 V.
To znamená, že 100 W žárovka na 230 V dá při dolní hranici jen 81 W světla a na horní hranici 121 W. Přičemž vlákno žárovky musí být dimenzováno tak, aby se nepřepálilo ani při horní hranice sítě. Tedy musí být taková žárovka neefektivní a málo účinná, aby měla rezervu pro horní hranici sítě.
Čím vyšší teplotu vlákna žárovka má, tím účinnější je zdrojem světla. Je to vidět na halogenkách, které nejsou ničím jiným, než žárovkami s vyšší teplotou vlákna.
Protože musí být v Česku žárovka uměle udržována na nižší teplotě vlákna kvůli rezervě, kdyby elektrická síť „hicovala“ víc, tak její účinnost přeměny na světlo jde do háje.
Ach jo, to je důsledek dnešního školství. Co chybí na znalostech, dohání sebevědomím.
Dám příklad, vlákno v žárovce se přetaví (pro příklad) při 1000 °C, pokud počítáme s určitou životností.
Nastavíte-li výkon tak, že při nominálním napětí dosáhne těch 1000 °C, pak při zvýšení napětí nad nominál se nebude zvyšovat výkon, ale jednoduše se vlákno přepálí a žárovka letí do koše a kupujete novou.
Takže nezbude než nastavit žárovku tak, aby při horní mezi napětí mělo vlákno těch 1000 °C, aby se vlákno nepřepálilo. Při nominálu pak bude mít vlákno něco přes 800 °C a příslušně tomu sníženou účinnost.
Ono totiž s napětí (přesněji s druhou mocninou napětí) neroste jen výkon, ale také teplota vlákna – a to se při nadměrné teplotě přepálí.
Ne, pro ČR nikdo nevyrábí speciální žárovky. Ony jsou parametry sítě stejné v mnoha dalších věcích.
Já se zase směju Tvým neznalostem fyziky, když si myslíš, že při větším napětí bude vlákno žárovky jednoduše jenom víc svítit.
A také tomu, že neumíš číst, protože jsme porovnávali účinnost žárovky dělanou pro síť v USA a prodávanou tady.
Ale sebevědomí Ti nechybí.
Předtím si napsal Takže musíte pro Česko vyrábět elektrické věci neefektivně, ale aby přežily možné obrovské kolísání sítě. a Protože musí být v Česku žárovka uměle udržována na nižší teplotě vlákna kvůli rezervě, takže jak teda?
Ó ty si taky jasnovidec, když víš co si myslím. Ovšem máš tu kouli nějakou porouchanou, protože ti to ukazuje blbosti.
O USA se tu nikde nepadlo ani slovo, blbost se 1700 lumeny si taky napsal ty, já to pouze uvedl na pravou míru i s uvedením odkud chybný údaj pochází.
Když jsme tak u toho, tak s tím nárůstem teploty taky roste odpor vlákna, což přináší do obvodu "zpětnou vazbu", která brání nárůstu proudu. Samozřejmě to nejde do nekonečna a na životnost to má vliv, ale tento jev tu je.
Jinak mi ale upřímně nějak uniká význam téhle výměny názorů v kontextu diskuse...
Cca před 6 lety kdy tady o LED ještě nikdo neměl páru jsem nakupoval v číně LED "halogenky" do koupelny. Je pravda že svítí o fous míň ale zase jich mám v malé koupelně 6. Tedy jsem na 6x2W=12W, v halogenu bych tam dal 4x20W=80W. Nechci počítat úsporu spíš chci říct to, že světla mám dost a LED samozřejmě po letech svítí stále OK. Navíc 20W halogen hřeje jak kamínka, 2W LED výrazně méně.
Další zatím neobjevená výhoda LED je výborná regulovatelnost jasu. Už leta mám v bytě noční led osvětlení. Nastaveno na tak malý svit, že ve dne to ani nevidím a v noci si nerozbiju hubu. Náklad v jednotkách Kč měsíčně za elektriku,
No právě: "před rokem". Jelikož jsme momentálně ve fází velmi bouřlivého vývoje, je všechno zcela jinak než rok zpátky. Výkon (svítivost) jde nahoru, ceny dolů, rozšiřuje nabídka tvarů, velikostí, atd.
.
Jo a rozhodně nic nevyzkoumáš tím, že se budeš pohybovat v českých kamenných obchodech nebo českých eshopech (velmi omezený sortiment a šílené ceny - tam to mnohdy ani není návratné). Reklamu tu samozřejmě dělat nebudu (stejně by příspěvek smazali).