Ještě bych přidal, že energetické štítky na ledničkách, stejně jako další dogmata – má smysl poslouhat. Nicméně lépe z toho vyjdete, pokud budete vědět co znamenají.
Pokud si koupíte malou ledničku A+ a velkou ledničku AAA+, dojdete k tomu, že ta malá ledničku bude mít menší spotřebu než ta velká.
Samotné energetické štítky totiž neříkající nic o skutečné spotřebě. Jen relativně porovnávají spotřebu ledničky v dané kategorii, velikosti atd.
Chcete-li ušetřit, kupte si raději menší ledničku klidně o stupeň horší kategorie, než velkou ledničku té nejlepší kategorie. Ušetříte na spotřebě. Navíc i na pořizovací ceně.
To je teda rada nad zlato, nebo taky můžu sdílet tu malou ledničku se soused a ušetřím ještě víc, nebo budu kupovat jen trvanlivé potraviny a ušetřím za energii ještě víc.
To je přeci jasné, že větší lednička má větší spotřebu a menší na tom bude lépe, ale méně se do ní vleze. Tudíž se každý rozhoduje nejprve podle velikosti jakou potřebuje a až poté podle stupňů energetické náročnosti a ceny.
Umění není šetřit tak, že omezím můj komfort, ale tak, abych to vlastně ani nepoznal.
Třeba ledničku mám velkou, protože nechci ji 3 krát denně přerovnávat, když tam chci něco dát, nebo odtamtuď něco vzít, což samo o sobě má vliv na spotřebu (otevřené dveře).
Rozdíl jedné třídy samozřejmě tolik neudělá, ale pokud jde o hodně starou ledničku se spotřebou několika kWh za den, tak už to je proti těm nejlepším se spotřebou cca 0,5 kWh za den slušný rozdíl.
Znovu, hlavním cílem mého příspěvku bylo upozornit, že spotřeba není dána štítkem ale dvojicí velikost + štítek. I tak je to zjednodušené.
Já jsem koupil menší ledničku, nic jsem na komfortu nepoznal.
Denní spotřeba 0,3 kW/den, změřeno dlouhodobě vlastním měřákem.
Nicméně znovu píšu, mým cílem bylo upozornit na to, že štítek není jediné, co by měli vzít lidé v úvahu.
Takové žárovky nakupuji přímo v Číně a i s poštovným je cena pod 150 Kč. A nedělej si iluze, že snad ta, co s koupil byla vyrobena v jiné čínské fabrice lepší technologií.
.
LED osvětlením se zabývám dlouho, mám prozkoumaný trh, vyzkoušené nejrůznější modely žárovek, spočítanou návratnost, takže přesně vím, o čem píšu.
Obvykle mi v ledkach jako prvni odejde elektronika. Takze dbam na to abych nemusel rozdelavat nejaky epoxid kvuli vymene. Jinak samotne LED pole mi zatim neodeslo.
Ta cina se vyplati i kdyz clovek musi platit dph a clo. Clovek koupi x kusu na dily nebo do zalohy. Domaci dodavatele v podstate vypocitaj ceny podle nutne zaruky ( coz je pochopitelne) + vysokohorska prirazka + dane + prodejna v praheee s najmem 100tis/mes + bordely pro majitele + tajemny koeficient * tajemne cislo.
Přesně tak.
Výrobky chladicí a mrazicí techniky se rozdělují do čtyř klimatických tříd zohledňujících teplotu místnosti, ve které budou stát:
SN - teplota okolí +10 až +32 °C
N - teplota okolí +16 až +32 °C
ST - teplota okolí +18 až +38 °C
T - teplota okolí +18 až +43 °C
Patriku, "hodně starou" ledničku mít nebudete, protože současné ledničky nemají životnost delší než 10 let. To už není ta stará poctivá lednička, co třeba nám doma sloužila přes 30 let a pak odešla. Tak jsem ji vynesla do sklepa a koupila novou. Po několika měsících jsem milou ledničku zapnula, ta se po odpočinku nadechla a sloužila bez problému dalších 12 let. Pak už měla zteřelé těsnění a unikla jí i chladicí kapalina, takže jsme se s ní po 42 letech provozu definitivně rozloučili.
No jednak 1 kWh je spotřeba chladicí i mrazicí části a mrazicí zapínám jen výjimečně a pak, jak jsi psal, vypínám jí, když jedu na dovolenou a protože je to většinou v zimě, tak mi i nějakou dobu po návratu trvá, než jí zapnu (potraviny nakupuji tak akorát, co zrovna potřebuji, případně mám na balkoně :) ).