No jak se to vezme. Dělám si ledkové osvětlení do celého domu, ale nepoužívám LED žárovky a už vůbec né čínské. Pokud to má pořádně svítit, chce to jiné svítidlo a vyřešené chlazení pro větší výkon. Při stavbě jsem si nechal dát do stropů nad sádrokarton chladiče pro cca 20W (jako žárovka něco přes 100W), na chladiče přijdou ledkové moduly. Na ně buď rámeček s matným sklem "bodovka", nebo ploché stropní svítidlo. Princip je, že vlastně svítí díra ve stropě. Něco o tom mám tady
http://vaelektronik.cz/dum/elektrika.html#svetlo
úplně první čínské ledky které jsem koupil, jsem dal na venkovní osvětlení
http://vaelektronik.cz/dum/sadrokarton.html#fotkyel
tady jsou vidět ty chladiče
Mám jeden centrální zdroj, světelný okruh má 32V DC. Ledky jsem zkoušel Cree XP-G (5W čipy) a nakonec jsem nakoupil Osram Oslon square. Prý měly být barevně lepší, ale jsou stejné. Byly ale o dost levnější. Teple bílá 2700K je úplně stejně růžová. Teď si zadávám do výroby hliníkové tišťáky a pak budu pokračovat v pokusech - k té teple bílé (růžové - tedy má to málo žluté) přimíchám žlutou. Cílem je, aby se to co nejvíc podobalo žárovce, jinak mě s tím ta moje vyhodí :-)
Základní problém je napájení napětím.
To znamená, že LEDky musí mít srážecí odpory, a na těch Vám jde část elektrické spotřeby do WC.
Chcete-li dobře udělat LEDky a s maximální účinností spotřeby, je třeba LEDky napájet zdrojem konstantního proudu.
Nicméně se zbytkem nemohu než souhlasit. Čínské LEDky mají velmi pochybné technické parametry a to co uvádějí jsou naprostá hausnumera.
Z dealextreme jsem po čase přišel ke zkušenosti, že žádnou elektroniku nebrat. Jedno jestli USB huby, LEDky, či jinou elektorniku – je to strašný šmejd.
V podstatě ale vyrábíte nejlépe udělané LEDky na světě. :-)
Trosku problem je, ze timto michanim barev stejne skutecna bila nevznikne, bude to jen takova nahrazka - stejne jako u "bilych" LED, ktere sviti nekde na frekvencich modre A zlute. Proste v tomto je klasicka Edisonova zarovka vylepsena o wolframove vlakno a vzacny plyn nedostizitelna :-) Test = staci lisovany CDcko...
Btw. ma nekdo spoctenu skutecnou usporu pro dejme tomu 80m^2 byt s prumernou rodinou, tj. v 8 hodin rano uz jsou vsichni ve skole/praci, vraci se nekdy ve 4 hodiny a sviti prumerne do 11? Samozrejme se zapoctenim toho, ze klasicky zarovky topi, takze zhruba pul roku to vlastne pomuze i s pritapenim (draze, ale precejen to neni energie vyhozena ven).
Ja to pocital prozatim pouze pro zarivky (ted se tomu nove rika usporne zarivky, no ale to bych musel vratit diplom, kdybych tomu rikal zarovka ne? :-) a vychazelo me to s nasim tarifem +- stejne, tj. rozdil nekde okolo 5% s tim, ze jsem snizoval uvadenou dobu zivotnosti zarivek o 10%.
Evidentne si pletete nejlevnejsi bile super ledky a ledky ktere jsou opravdu jako nahrada svitidel. Stejne tak zarivky. Ty drahe dokonce spektrum bezne zarovky predci.
Clovek neni terarijni zvire. Pokud potrebujete plne spektrum i s infra a UV, tak si privedte do obydli svetlo prirozene nebo prestehujte se do mista kde je hodne denniho svetla. Malokdo krom nas teraristu potrebuje vytapet i svitit. Teraristi stejne doplnuji zarovky i klasickymi infra a UVA/UVB trubicemi. UV ledky uz take existuji.
Zarivky s teplym zlutym svetlem jsou k mani uz dlouho. Takovou zarivkovou banku s elektronikou mam jeste z doby kdy mi pocinaly rasit vousy - znacky Philips. Stala v prepoctu 400kc a porizovali si ji tehdy jen exoti:)
Stejne tak LEDky s teplym zlutym svetlem. Za pomerne rozumny peniz se daji koupit i v cine. Co hodne odchazi je elektronika. To je hlavni rozdil proti znackovym vyrobkum. Domaci kutil si ji vymeni sam.
Kdo stavi nove, tak tomu uz bych doporucoval alespon pripravu na vlastni zdroj elektriny a nizkonapetove rozvody pro LED svitidla. Elektroniku tak budete mit oddelenou od osvetleni a muzete jednotlive komponenty jednoduse vymenit.
LEDkove osvetleni je pozehnanim pro automobily,karavany a ostrovni systemy pro odlehle stavby kterym by jinak elektrina na sviceni zrala dost energie. Pokud svitidlo nenavrhuje jouda, je mozno paralelnim zapojenim se zalozni elektronikou dosahnout dalsiho stupne spolehlivosti. Pouziva se to zejmena u poulicniho osvetleni,semaforu aut.