Vlákno názorů k článku 6 rozhodnutí, se kterými vám vaše bydlení vydělá na důchod od Radek Šitera - Za své názory se nestydím, a proto je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 4. 2016 22:02

    Radek Šitera (neregistrovaný)

    Za své názory se nestydím, a proto je píši pod svým jménem. Samozřejmě, že schovat se za nesmyslnou přezdívku by bylo jednodušší.

    Uvedl jsem několik argumentů (výnosnost S&P 500 a fondu Comgest Growth Emerging Markets v posledních deseti letech - samozřejmě výnosy minulé nejsou zárukou výnosů budoucích, stejně tak ale krize minulé nejsou zárukou krizí budoucích :-)), proč si myslím, že průměrné 6% zhodnocení na dlouhém horizontu není úplně mimo.

    Vyzávám tedy všechny rejpali, kteří jsou opačného názoru, aby také vznesli konkrétní důvod, proč si myslí, že je nereálné na min. 15 letém horizontu vydělat 6% investicí do podílových fondů. Doufám, že to budou argumenty aspoň trochu úrovni a vyhneme se blábolům typu, všechno se rozkrade; znám fondy, co zkrachovaly; můj známý jednou investoval a prodělal nebo prostě proto.

    Dále připomínám, že se bavíme o dlouhodobéme horizontu, takže důvody jako odchod UK z EU nebo zpomalení růstu Číny, nejsou zrovna relevantní. Vzpomeňte si, co na dlouhém horizontu udělala hypoteční krize v USA. Pro ty, co nevědí, o jaký "průser" se jednalo doporučuji film nebo lépe knihu The big short. A co to udělalo s indexem S&P500? Trvalo mu 5,5 let než se dostal na svá předkrizová maxima a za další 2 roky přidal dalších 30%. To, že tomu dost pomohla finanční injekce od americké vlády je věc jiná (nebudeme hodnotit zda správná či nikoliv). Bavíme se zde o výnosnostech fondů a tam prostě byla.

  • 25. 4. 2016 22:09

    xf (neregistrovaný)

    Milý zlatý, tady nejde o to KDO to píše, ale CO píše. Je politováníhodné, že ani takovou elementární věc není schopen autor článku v měšci rozpoznat.

    A milý zlatý, kolikpakže je to zhodnocení S&P 500 a fondu Comgest Growth Emerging Markets v posledních deseti letech, když započtu inflaci a PIC, čtyři kola neházíš kostkou a vracíš se o 10 políček zpět, v podobě karty s nějakým Singerem?

    Typické je, že kdo s Radkem Šiterou nesouhlasí je "rejpal". Pěkný začátek diskuze.

  • 25. 4. 2016 22:31

    Jarmila (neregistrovaný)

    25 let budování kapitalistické společnosti nám už převedlo, jak banky, bankéři a finanční poradci myslí na dobro svých oveček. Máme věřit, že tomu dalších 30-50 let bude jinak? Kolik lidí zbohatlo tím, že investovali do fondů (ne že rozkradli a vytunelovali majetek, který tu zbyl po komunistické vládě) a kolik lidí je v tomto státě zadlužených a ohrožených exekucemi? V době, kdy hrozí záporná inflace, je debata o 6% výnosu podílových fondů směšná.
    PS: v roce 1953 taky komunisti přesvědšovali, že měna nebude. Dneska stačí, aby milé fondy přelily svá aktiva z Čech do emerické matky fondu a Singer utáhnul šroubky a máte 6% raz dva. Ale mínus.

  • 25. 4. 2016 22:50

    gogo (neregistrovaný)

    Už jste někdy něco takového alespoň částečně realizoval (koupě či stavba nemovitosti popřípadě její rekonstrukce, dohadování s developerem či stavební firmou, shánění všech povolení řešení závad atd. a pak prodej a opět samé dohadování a spousta ztraceného času. a to vše několikrát dokola - kdy by jste měl čas pracovat a vydělávat na tuhle velezábavu). Dále Vaše představy o zhodnocení fin. prostředků v podílových fondech 6% po dobu desítek let - to je fantasmagorie diletanta s náplní práce finanční poradce.
    To co popisujete jsou vyčteninky a teorie z příruček jak nalákat naivky k vlastnímu profitu - daňového poradce. Nezlobte se, ale Váš článek je snůška pitomostí.

  • 25. 4. 2016 23:20

    Jarda (neregistrovaný)

    Fondy moc nesleduji, tak jsem se tedy zeptal Googlu na ty české.
    Kupodivu tříleté výnosy jsou například přímo tady na měšec.cz.
    Fondy různých bank mají výnosy dost podobné. Tak například fondy peněžního trhu mají 4-6%, dluhopisové 7-9%, smíšené 18-71% a akciové 9 až 106%. Pozor jsou to výnosy za 3 roky. A mimochodem u těch akciových to za pět let bylo -17 až 270% (ano mínus 17). Platí se vstupní a roční poplatek. Ten je okolo 1 procenta a u akciových okolo 2%. Takže s trochou štěstí se u smíšených a akciových fondů na 6% ročně dalo dostat. Ale taky třeba zůstat po zaplacení poplatků na nule nebo i prodělat.
    Ještě jsem narazil na pěkný přehled fondů na http://www.finparada.cz/Investice-Prehled-Podilovych-Fondu.aspx Když se dívám na všechny výsledky za poslední rok, tak jsou od -30 do +26% a těch záporných je tedy podstatně víc.

  • 25. 4. 2016 23:41

    xf (neregistrovaný)

    Ono je to Jardo úplně jednoduché. Představ si, že by těch 6% skutečně bylo pravda, fungovalo by to.

    No to by byl velmi jednoduchý a jistý způsob jak zbohatnout. Za vklady dávat 5%, vklady obratem strkat do těch fondů..... PROČ TO TEDY NENÍ VŠEDNÍ PRAXE? Proč banky půjčují na roky a desítky let za 2%, hypotéky dnes, když mohou mít 6%? A to prosím bez rizika (jedná se prý o dlouhodobý průměr !!). Proč nabízí úvěry za 16%, ovšem s nezanedbatelným rizikem, když mohou mít (prý) bez rizika 6%?

    Pitomost, co?

  • 26. 4. 2016 9:28

    Hunter (neregistrovaný)

    Rejpal, bez rejpala, jako pán bez pána.

    Když už ty rejpalY vyzýváte.

  • 26. 4. 2016 10:21

    Radek Šitera (neregistrovaný)

    Díky za upozornění. To je jasná chyba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).