Vlákno názorů k článku 6 rozhodnutí, se kterými vám vaše bydlení vydělá na důchod od cml11 - Šestiprocentní výnos v podílovém fondu je mnohem spíše...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 4. 2016 14:49

    cml11 (neregistrovaný)

    Šestiprocentní výnos v podílovém fondu je mnohem spíše vysněná formulka poradců než realita. Podílové fondy jen stěží překonají index, zvláště při započtení jejich poplatků. Pokud vezmu lepší variantu, od roku 2009, S&P 500 posledních 6 let rostl o průměrná 4,5% ročně. V patnáctiletém horizontu zpět, tj. od roku 2000, jsou to ale pouze 2% ročně. Investicí do nízkonákladového indexového ETF se těmto číslům dá přiblížit. Ale je potřeba počítat s tím, že investice kolísá klidně i řadu let a není možné předem říct kdy bude možné ji vybrat s dobrým výnosem. A málokdo má možnost počkat deset dvacet let s výběrem až bude situace lepší. Těch 6% ročně je skutečně přehnaně optimistické číslo. Realisticky bych počítal tak s polovinou.

  • 25. 4. 2016 15:44

    Radek Šitera (neregistrovaný)

    Tento článek není o podílových fondech. 6% zhodnocení je zde bráno čistě jako předpoklad, který může a nemusí nastat, stejně jako mnoho dalších okolností. Pokusím se však stručně objastnit, proč jsme počítali právě se šesti procenty. Rozhodně si nemyslím, že je to přehnaně vysoké číslo na delším časovém horizontu (10 a více let).

    Jen index S&P 500 měl za posledních 10 let zhodnocení téměř 5% a to tam byl 2008/2009 pokles cca 50% plus ve zbývajících letech minimálně 3 další poklesy o zhruba 10%. Jsou fondy, které i v této velmi rozkolísané době zvládli vydělávat přes 6%. Např. Comgest Growth Emerging Markets (viz. http://www.morningstar.co.uk/uk/funds/snapshot/snapshot.aspx?id=F0GBR052SB&tab=1) měl na stejném horizontu 6,64% p. a. A co na tom, že poslední rok je - 11%? Bavíme se o dlouhodobém horizontu. Tím nechci říct, že máte tento fond hned nakupovat. Uvádím ho jako příklad.

    Nezkušený investor, který po každém sebemenším zakolísání vybere všechny peníze, samozřejmě nikdy nevydělá. Ten ať raději dá všechny své úspory do stavebek, penzijek a spořáků. Pak má skutečně jistotu, že 6% mít nebude.

    Pesimisté tvrdící, že fondy rostly pouze v minulosti, ale teď již není nic takového možné jsou již minimálně od 30. let dvacátého století a zatím se mýlili. Jak jinak by zde pořád byly fondy, které vydělávají dlouhodobě 6 i více procent?

    Samozřejmě, aby portfolio dlouhodobě vydělávalo je zapotřebí 2 věcí. Kvalitních fondů a disciplinovanosti investora. To je však již na úplně jiný článek. Zde jsem jen chtěl vysvětlit, že podle mě 6% není úplně mimo mísu. Jasně, může to být 5%, nebo 0% nebo -10%, nebo za 20 let již nebudou peníze ani domy. Má vůbec smysl něco plánovat? :-) Podle mě ano :-)

  • 25. 4. 2016 16:22

    xf (neregistrovaný)

    "Tento článek není o podílových fondech. 6% zhodnocení je zde bráno čistě jako předpoklad,"

    No si to představte, kalhoty, nový za 20 korun. Anebo ta košile bílá, za 15 korun.
    A kde?
    No nikde. Vám říkám si to představte.

    Je to ostuda. ještě není půl páté, a autor už je opilý. (Čímž ho neosočuji, to berte "čistě jako předpoklad".)

  • 28. 4. 2016 15:34

    cml11 (neregistrovaný)

    Přijde na to kterých deset let vezmete. Třeba v letech 2000-2012 je zhodnocení indexu nula. A ten vámi odkazovaný fond vám za posledních 10 let něco vydělával cca první 4 roky, od té doby je vzhledem k poplatkům prodělečný. Obecně mít peníze ve fondu, který si vezme 4 procenta vstupní, 3 procenta výstupní a 1,5 procenta každý rok management fee (vycházím z vámi odkazovaného) je nesmysl. V takovém případě musíte mít zatraceně štěstí, abyste vydělal tolik co prostý index. Ten překoná jen minimum fondů a hlavně nikdy nevíte dopředu které to budou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).