Vlákno názorů k článku 6 rozhodnutí, se kterými vám vaše bydlení vydělá na důchod od Karel - ...jak prodávám co deset let nemovitost, ve které...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 4. 2016 8:09

    Karel (neregistrovaný)

    ...jak prodávám co deset let nemovitost, ve které bydlím, jen co ji stihnu uzpůsobit a zrekonstruovat pro své potřeby. U nemovitostí to nefunguje tak, jak popsal autor, nemovitosti se dědí z generace na generaci, a rozhodnutí ke změně přichází po pečlivém zvážení všech pro a proti.

    Já například už od studií bydlím ve 4+1, bydlím v jednom pokoji, zbytek pronajímám. Proč asi? Kdybych bydlel v garsonce, za nějakou dobu budu mít rodinu a co budeme dělat? Kupovat nejdřív 2+1? A až se nám za dva roky narodí další dítě, tak se budeme opět stěhovat do 3+1? atd. atd. Prostě jsem koupil rovnou 4+1 a mám vystaráno a ještě v podstatě bydlím zdarma, nájemníci zaplatí jak splátku hypotéky, tak náklady. A i kdyby se situace změnila a chtěli bychom bydlet v RD, byt se vždy hodí a lze ho pak pronajmout celý. Ano, má to svá rizika, ale v životě není bez rizika nic. Byt jednou využijí naše děti, a když ne, vždy se dá prodat.

  • 25. 4. 2016 10:08

    Radek Šitera (neregistrovaný)

    Pronajímání nevyužitých místností je jistě jedna z variant. Neříkám, jestli horší nebo lepší. Prostě jen další. Jde o to, že ne všichni po studiích mají takové příjmy, aby si byli schopni koupit 4+1. Dále je otázkou, jestli rodina, které se narodí první malé dítě, bude chtít sdílet byt s někým dalším, protože jinak by jim 3+1 bohatě stačilo.

    Ano, souhlasím, že u nás v ČR se nemovitosti spíše dědí z generace na generaci, než aby lidé racionálně posuzovali, jestli je pro ně bydlení odpovídající. Pak můžete vidět spousty starých lidí, kteří bydlí ve velkém domě, který sami "neutáhnou" a ten tak jen chátrá.

  • 25. 4. 2016 11:25

    poipop (neregistrovaný)

    Že to nefunguje tak, jak pán pospal v článku? Řekněte to v USA... Tam je to naprosto běžné. To, že tak nežijete vy, neznamená, že jinde to běžné není. Dokonce to ani neznamená, že by to nebylo věžné u nás. Znamená to pouze to, že vy tak nežijete.

  • 25. 4. 2016 11:29

    Radek Šitera (neregistrovaný)

    Děkuji za podporu :-) Přesně tak. V USA není nic zvláštního, že lidé prodají svůj dům a stěhují se stovky kilometrů za prací. Zde např. lidé v regionech s vyšší nezaměstnaností jen bědují, že jsou na tom špatně, ale přestěhovat se kvůli práci do Prahy nebo jinam, kde je práce více, je pro ně naprosto nepředstavitelné. A to v tomto článku ani není zmíněno, že by se museli stěhovat ty stovky km daleko.

  • 25. 4. 2016 11:40

    poipop (neregistrovaný)

    Obecn s článkem souhlasím, přesto je tam něco k vylepšení. Jako jedna věc jsou investice.Pokud budu předpokládat, že Adam má vstřícný vztah k investicím, pak je jednoznačně rozumné, kor, pokud se celý článek uvažuje s 3% hypotékou (osobně raději kalkuluji s 4%) si nějaký ten podílový fond založit co nejdříve. U podílových fondů není nutné peníze posílat pravidelně, ale dle možností. Ideálně samozřejmě pravidelně stejnou částku. Ale i jen 500Kč po dobu 40 let (od studií do důchodu) při 6% udělá 900 000 (vloženo 240 000). Pro porovnání 500Kč po dobu 25 let to při 6% udělá 300 000 (při vložených 150 000).

    Díky nenutnosti pravidelných plateb je to velmi dobře využitelné od prvního zaměstnání. Když člověk má, něco pošle, když ne, nepošle. Tzn když splátka hypotéky je nižší, než teoretická vypočtená, rozdíl je možné dávat na investici, když splátka je stejná, není nutné dávat nic a když je splátka vyšší, je možné z účtu něco i vybrat.

  • 25. 4. 2016 11:53

    Radek Šitera (neregistrovaný)

    Plně s vámi souhlasím. Jakékoliv stokoruny, které v mládí do podílových fondů pošle, pro ně budou znamenat několik tisíc korun v důchodu navíc. Takže pokud něco máte, tak investujte co nejdříve.

    Tento článek však měl ukázat, že člověk může mít pěníze v důchodu, i když si od mládí neodkládá. Znáte to. Spousta mladých tvrdí, že peníze si musí užít teď a nebo že se důchodu nedožijí :-) Tím neříkám, že je to rozumné uvažování.

  • 25. 4. 2016 15:35

    Nox (neregistrovaný)

    Protoze v realu by to treba znamenalo prodat soucasny dum byt za par supu, protoze je v miste nezamestnanost a nutnost za to pronajmout drahy byt v te Praze. A nez by se to ekonomicky vyrovnaloa bylo na novy, uplyne par desitek nebo mozna stovek let. A clovek tak prijde o strechu nad hlavou, kamarady, moznou pomoc pribuznych a znamych v okoli, atd. A stat si z toho pekne skrabne dan z prevodu nemovitosti.
    Pred lety mi znamy povidal, jak se uchazel o misto v Koline, kde jsou vyssi platy. Poplatil by najem, z namzelciny materske snad jidlo a tim by zkoncil. Takze kdyz bude delat v soucasnem miste za mensi penize, bude na tom ekonomicky lepe. Nehlede na to, ze se tezko muze zbylych 9 milionu lidi sestehovat do Prahy.

  • 26. 4. 2016 7:47

    L. (neregistrovaný)

    Stejně jako posledních minimálně 10 let :D

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).