Přijde mi srandovní, jak si spousta příznivců fondového systému myslí, že se ho demografický problém netýká. Pokud tady bude za 35 let 2x méně lidí v produktivním věku a z toho navíc 50% "mladíků" nebo muslimů, tak je skoro jedno, jestli budoucí důchodce spoléhá na průběžný systém a nebo má přes fond nakoupené nějaké místní dluhopisy či akcie.
Přesně. Navíc, i kdyby tady nebyla většina "mladíků" nebo musulmanů, tak v okamžiku, kdy ti důchodci vrhnou se svými úsporami do krámů a bude jen málo těch, co budou zboží vyrábět (a tedy bude málo zboží), k čemu asi dojde? Ano, správně, k inflaci která průměrnou REÁLNOU hodnotu důchodu srovná s prvním pilířem.
Jediný rozdíl je, že druhý pilíř to nic na důchody rozdělí spravedlivěji, ale tady se jedná o procenta rozdílu, naprosto neodpovídající riziku.
Jsem rád, že nejsem jediný člověk na světě, kdo si tenhle problém uvědomuje :-) Možná by to mohlo fungovat, kdyby druhý pilíř investoval např. do thajských (kde snad nemají demografický problém) akcií či dluhopisů s tím, že budoucí český důchodce tam pak po vzoru německých důchodců zdrhne. Ale nesměl by ten pilíř být pod kontrolou státu. Pokud tady dojde k nějakým problémům, tak se dá čekat znárodňování.
Podle mě by fungovalo, kdyby odvody do tzv. sociálního pojištění závisely na počtu vychovávaných dětí - za jedno dítě o 25% nižší (a to včetně příspěvku zaměstnavatele, podíl z něj by se přelil do čisté mzdy), za dvě 50%, atd, za 5 dětí už by se připlácelo. A veškeré další podpory děti a rodičovství zrušit.
Tím by byli právě lidé, kteří něco tvoří hodnoty pro ostatní, motivováni mít děti, zatímco pro nemakačenky by rozmnožování přestalo být výhodné.
Trochu by to asi pomohlo, ale zázraky bych od toho nečekal. To, že se normální lidi nemnoží podle mě není až tak tím, že by se měli s dětmi špatně (i když to často tvrdí). A to, že se nepřizpůsobiví množí také není zdaleka jen tím, že jim to pomáhá získávat dávky (i když se to tvrdí a kus pravdy v tom taky je). Normální člověk je biologicky nastaven na to, že neexistuje antikoncepce a spousta moderních možností vyžití a nepřizpůsobivý zase na to, že ho kosí hladomory, nemoci, války, občas i nějaký Hitler atd...
Ale když si mladá žena spočítá, že při dvou dětech bude pár let doma = bez výdělku, následně se může starat o nemohoucí rodiče, kdy opět zůstane pár let na sociálních dávkách a opět bez výdělku, načež dojde do důchodového věku a zjistí, že kdyby neměla děti, bude mít důchod nejméně o 1/3 vyšší, tak se tomu nedivte. Proč by se měla hnát do pořizování a výchovy dětí? Bohužel na výchově dětí a péči o staré a nemohoucí rodinné příslušníky jsou bity především ženy (někdy i muži, pár takových znám).
Zatímco u těch, co jsou stejně celý život na dávkách je jedno, jestli budou mít o jedno dítě víc nebo míň...
Mlade zene neschazi vydelek, Mlade zene schazi komfort. Ji nebavi byt doma s detma a doma se staryma rodicema ona chce jezdit na vylety a chce chodit do prace, protoze byt doma je ubijejici. To nakonec rozhodne o tom, ze po prvnim diteti to zabali, protoze proste to neni to co chce v zivote delat, byt MATKOU.
Doporučuji si to zkusit, aspoň na dva roky. Budete mluvit jinak.Celodenní společnost malého dítěte, které dělá akorát brrm, brrm a eeee, případně občas řve a vy nevíte proč, abyste ho utišil, je neskutečně inspirativní. Po dvou letech do té práce doslova utečete, abyste si od vlastního dítěte aspoň chvíli odpočinul. Po xx hodinách, strávených v práci, se zase vrátíte psychicky odpočatý a můžete dál fungovat v roli milujícího rodiče. A když mezitím doma někdo uvaří, vypere, vyžehlí, vytře a utře prach, budete v sedmém nebi.
Byla jsem doma 4 roky a budete se divit - bylo to velmi inspirativní. Do práce jsem šla proto, že tehdy před mnoha lety, nebyl tak luxusní rodičovský příspěvek a my jsme prostě z jednoho platu nevyšli. Kdyby to šlo, bývala bych zůstala s dětmi déle. V práci by mi nic neuteklo - stačí naplno těch dvacet let po čtyřicítce, ne?
A jestli s tímhle přístupem máte děti, je mi jich (i vás) líto.