Hlavní navigace

Jak si pojistit chytrý mobil?

13. 5. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Chytré mobily sice koupíte i za dvě tři tisícovky, ale top modely přijdou i na desetinásobek. Když takový mobil třeba jen spadne, škoda je značná. Jenže pojištění levné není, až na výjimky.

Základní řady chytrých mobilů koupíte i okolo dvou tisíc korun, ale pokud se časem nechcete omezovat malou pamětí, nízkým výkonem či nedostatečným úložištěm, musíte si připlatit. Koupě lepšího chytrého mobilu přitom není zrovna lacinou záležitostí. Nejednoho zákazníka tak oprávněně napadne myšlenka, zda by si neměl přístroj v hodnotě deseti až dvaceti tisíc korun, který bude nosit po kapsách, pojistit, což mu i někteří prodejci nabídnou přímo v obchodě. Krádež, ztráta, poškození, to jsou všechno hrozby, které mluví pro to investovat pár stokorun navíc. Jenže pojištění nepostihuje všechny případy, kdy o mobil přijdete.

Nabízet pojištění mobilní telefonů, ale i jiných elektronických zařízení, je v obchodech běžnou praxí. Často se uzavírá právě u smartphonů či tabletů, které jsou známé svou křehkostí. Velmi důležité ale je, aby si zákazníci přečetli smluvní podmínky, na které přistupují. Pokud tak neučiní, mohou být pak nepříjemně překvapeni, že zrovna jejich případ, kdy o telefon přišli nebo ho poškodili, je ve výlukách z pojištění, kdy nedostanou žádnou náhradu, varuje Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust.

A na jaké výluky a další pasáže v pojistných smlouvách je třeba dávat si pozor? Ukážeme si nyní několik vybraných částí ze smluv, které v Česku nabízejí vybraní prodejci mobilů, resp. elektroniky.

Doplňkové podmínky

Ke smlouvám se nemusí vázat jen všeobecné obchodní podmínky, ale v některých případech narazíte i na tzv. doplňkové podmínky. Ty je potřeba také prostudovat, protože zde bývají uváděny některé výluky z pojištění. Případně prodejci mohou nabízet seznam „toho nejdůležitějšího“ z pojistných podmínek, ale logicky zde není obsaženo vše a kupující by měl chtít vidět celou smlouvu.

Časová cena věci

Cena pojištěného výrobku se v čase mění. Cena, kterou měl výrobek v okamžiku vzniku pojistné události, může být podstatně nižší než v době jeho pořízení. Konkrétní příklad smluvního ujednání: Časová cena Věci se určí tak, že se od kupní ceny Věci odečte 2 % z této kupní ceny za každý započatý měsíc od data zakoupení Věci. Za rok se tak v tomto konkrétním případě sníží cena výrobku o 12 × 2 procenta, tedy téměř o čtvrtinu. Příklad: Pokud váš mobil stál při koupi 20 000 Kč, za rok má pro pojišťovnu hodnotu maximálně 15 200 Kč. Není to nereálná cena, hodnota použité elektroniky v čase velmi rychle klesá a o tom se můžete přesvědčit pouhým porovnáním ceny nového a použitého zboží na inzertních webech.

Spoluúčast

Součástí smlouvy o pojištění může být i sjednání spoluúčasti na opravě výrobku. Opravený výrobek Vám zašleme domů, kdy na dobírku uhradíte pouze spoluúčast 10%, píše například na webu jeden z prodejců.

Výluky z pojištění

V pojistných smlouvách narazíte na celou řadu případů, kdy žádnou náhradu za odcizenou/zničenou věc nedostanete. Lišit se mohou podle jednotlivých společností. Uvedeme si proto několik příkladů, které lze v aktuálně platných smlouvách nalézt. Pojistné plnění nedostanou v níže uvedených případech:

Odcizení zařízení v důsledku úmyslného nebo nedbalostního jednání pojištěného.

Nedbalostním jednáním se rozumí například ponechání přístroje na nechráněném, volně přístupném místě třeba v nákupním košíku či na stole v restauraci. V případě krádeže musíte navíc počítat s tím, že dodáte protokol od policie.

Ztráta či zapomenutí. Krádež Věci, pokud ji nemá pojištěný v době krádeže při sobě nebo na sobě, krádež Věci z automobilu. (Bez ohledu na to, zda byl uzamčen či nikoli). Pojištění se nevztahuje na příslušenství věci.

Rovnou zapomeňte na plnění od pojišťovny, pokud někde mobil zapomenete. Jiná situace nastane, budete-li přepadeni a pachatel bude po vás požadovat vydání mobilu. Na to pamatují jednak pojišťovny, tak i zákon (za loupežné přepadení je i vyšší sazba než za „pouhou“ krádež). V případě přepadení je navíc možné, že vám mobil zaplatí pojišťovna v rámci pojištění domácnosti, pakliže není toto elektronické zařízení ve výlukách.

Za poškození, ke kterému došlo užíváním zboží v rozporu s návodem od výrobce anebo účelem pro který je zboží určeno, včetně použití výrobcem neschválených doplňků.

Myslíte si, že se vám to nemůže přihodit? Mýlíte se. Stačí, že výrobce či jeho autorizovaný servis bude rozporovat použití odolného mobilu ve vodě. Rovněž všelijaká příslušenství k mobilu, která jej poškodí (např. nabíjecí konektory a kryty, baterie apod.)

Pojištění se sjednává jen na takový případ poškození nebo zničení pojištěné věci, které omezuje nebo vylučuje funkčnost této věci.

To znamená, že v případě nevzhledných škrábanců na jinak funkčním telefonu majitel s žádostí o náhradu neuspějete. Pokud vám mobil spade a prostě funguje jak má, pojišťovna neplní.

FIN21

Nevěřte reklamním slibům

Neměli byste věřit jen lákavým reklamním slibům, které na vás někdo vychrlí zpoza přepážky či po telefonu. Přečíst si smlouvu je základ při sjednávání jakéhokoliv pojištění. Vyznat se ve spleti často těžce srozumitelných ujednání vyžaduje dostatek času a klidu, což se během nákupu nemusí podařit. Zákazníci by si tak smlouvy měli prostudovat dopředu – většinou jsou dostupné na internetových stránkách prodejců – a zvážit, zda jsou pro ně podmínky pojištění výhodné nad rámec běžné záruky, radí Dušan Šídlo ze společnosti Broker Trust.

Pojištění mobilu a ceny

Příklad pojistného pro mobil v hodnotě 18 000 Kč

Pojištění náhodného poškození a krádeže mobilu
Prodejce Pojišťovna Pojistné
Euronics BNP Paribas Cardif Pojišťovna 28 % z ceny, tj. jednorázově 5040 Kč/2 roky (2520 Kč ročně)
T-Mobile BNP Paribas Cardif Pojišťovna 199 Kč měsíčně (2388 Kč ročně)
Datart Česká pojišťovna Jednorázově 1999 Kč/3 roky (666,33 Kč ročně)
Okay AGA International 5148 Kč ročně (pouze 1 rok)
QStore AGA International 3499 Kč (pouze 1 rok)
SETOS Retail AGA International 2899 Kč (pouze 1 rok)

Speciální pojištění, které kryje i mobilní telefon

Pojišťovna Název produktu Limit krytí Spoluúčast Pojistné
Česká pojišťovna Student (pojištění věcí studenta) 30 000 Kč 0 Kč 338 Kč ročně
AIG pojišťovna Pojištění mobilního telefonu 6000 Kč (pouze odcizení a zneužití) 0 Kč 25 Kč měsíčně (300 Kč ročně)
BNP Paribas Cardif Pojišťovna Pojištění Mobileo pro držitele O2 Citi zlaté kreditní karty 3000 Kč odcizení, 1000 Kč zneužití 0 Kč 0 Kč, součást kreditní karty

Speciální služba pro mobilní telefony Apple a vyšší modely Samsungu

Poskytovatel Název produktu Limit krytí Spoluúčast Pojistné
Home Credit UpDate cena mobilu 1500 Kč 150 Kč měsíčně

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).