Velice se mi líbí názor, že se mají snížit odvody zaměstnancům na úroveň OSVČ.
Bylo by zajímavé, jak by zaměstnanci okamžitě prozřeli, kdyby měli ze SVÉHO platit minimální odvod na zdravotní pojištění 1752 Kč, na sociální 1894 Kč a pokud by chtěli být nemocensky pojištěni, tak dalších 115 Kč. Tedy celkem 3761 Kč měsíčně, bez ohledu na to, jestli dostanou mzdu. A okamžitě penále a exekuce na nedoplatky.
Taky by se mohly narovnat platby na zdravotní pojištění, kdy pro zaměstnance platí minimální platba 1148 Kč A to za něj 2/3 platí zaměstnavatel = tedy často také tento OSVČ), kdežto pro živnostníka platí minimální platba 1752 Kč. A nikde není psáno, že OSVČ neplatí daně žádné. Pouze jsou vypočítány jiným způsobem. Klidně ať se zruší paušály dejme tomu od 2 mil. tržeb, kdy už je stejně zapotřebí mít solidní evidenci dokladů ale nechte drobné živnostníky žít a buďte všichni rádi, že se o sebe postarají sami!
Tak si zkus sehnat takové zakázky, aby sis koupil všechny pracovní stroje, pomůcky, oblečení, měl nachystáno zaměstnancům na mzdy, na odvody pojišťovnám za to, že je zaměstnává, na jejich dovolenou, nemocenskou, školení. Všichni mají před očima těch několik zbohatlíků, ale většina živnostníků raději ani nikoho nezaměstnává, protože by náklady na zaměstnance neutáhla. Když sami onemocní, tak dostanou nemocenskou až téměř po měsíci, takže raději žádnou ani neřeší....napřed si něco podobného vyzkoušej a potom pomlouvej.
Ale zustal. Psal jsem to uz u jineho clanku... v jedne firme mi nabidli delat bud na zivnostak nebo jako zamestnanec a i se zapoctenim dovolene a vseho mozneho to bylo o 15 tisic vyhodnejsi. Samozrejme by to bylo uz na pomezi legalnosti. Muj soucasny zamestnavatel to neumoznuje, ale kdyby byl svarcsystem legalni, tak do toho jdu okamzite. Nedostatku prace se nebojim, ale proste mam takovou praci kde tezko muzu rozjet neco na vlastni pest(pokud nebudu mit parset milionu startovni kapital). Nejsem holt holic, nebo zednik.
To jistě bude pravda,když ti to nabídli.No je vidět,že je tu ještě mnoho lidí,co si myslí že OSVČ létají pečení holubi do úst.Já myslím,že vše jde,když se chce a ostatní jsou jen výmluvy.Skutečnost je taková,že většina zaměstnanců je zahořklá,že je někdo schopnější a úspěšnější,než oni,ale sami si nedokážou připustit,že na podnikání prostě nemají.
Zase jenom blby kecy. Tak si to tady spocitej: http://www.mesec.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy/ http://www.podnikatel.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka/
Mozna ze nektere OSVC ziji z ruky do huby, ale to neznamena, ze nemaji podstatne nizsi dane, nez zamestnanci. Vsechno jde kdyz se chce, ale svarcsystem je nelegalni(test inteligence: prijdes na to proc?).
Jeste ti pomuzu. Kdybys nevedel co tam napsat, tak do te danove kalkulacky pro OSVC dej milion do "Příjmy z ostatní živnosti" a "Podnikání jako hlavní činnost" dej 12.
Do mzdove kalkulacky dej hrubou mzdu 62190(aby to vyslo na celkove mzdove naklady milion).
V pripade napriklad programatora(ktery ma pausal 60% a jeho naklady jsou jednou za dva roky novy pocitac) na svarcsystem to je rozdil pres 300 tisic v cistem vydelku. Rozumis?
vaše závist ovšem funguje pouze ve velmi neobvyklém případě, že by programátor neměl vůbec žádné náklady, neměl kancelář, auto, telefon, nepoužíval žádné zařízení a nespotřebovával žádné energie, a tech 60% paušálu strčil do kapsy.
pokud má náklady blížící-se k 60%, bude mít příjem jen 40% z toho milionu - neboli váš srovnatelný zaměstnanec bude muset hodně přitlačit.
Jsi vazne hlupak a je videt, ze nevis jak to funguje. Programator na OSVC dela bud u klienta, nebo doma. Naklady na kancelar ma tedy nulove. S dojizdenim to ma jako zamestnanec, akorat zamestnanec nez si koupi auto, tak z tech penez musi zaplatit zdravotni, socialni a dan z prijmu. Vazne by me zajimalo, kde by vzal tech 60% nakladu. Ja mam tu vyhodu, ze neplacam do vetru, ale znam dost lidi z obou stran barikady a konkretne programatori co delaji na OSVC si to nemohou vynachvalit. Akorat teda meli stesti na zamestnavatele co to umoznuje. Asi jim trochu zavidim, protoze pri stejnem vydelku ja musim mnohem vice nasypat statu. To ale nesouvisi se schopnostmi, jenom s obchazenim zkur*enych dani.
Zkus prosimte prijit s nejakymi argumenty. Otazka: mame dva programatory co delaji uplne tu stejnou praci a do prace cestuji stejne daleko. Jeden z nich je zamestnanec, druhy OSVC. V cem spocivaji sedesatiprocentni naklady toho OSVC?
Programator na OSVC dela bud u klienta, nebo doma
Tech moznosti je daleko vice. Napriklad muze delat pro vice klientu soucasne, coz jako zamestnanec ne.
Naklady na kancelar ma tedy nulove
Ne kazdy bydli zadarmo.
Vazne by me zajimalo, kde by vzal tech 60% nakladu
Predevsim, na tuto cinnost je a zaroven neni 60% nakladu, muze to byt i 40%. Jak to je spravne ve skutecnosti nikdo nevi. Obe "spatne" varianty lze postihnout, v jedne variante to muze skoncit i trestnym cinem (nedovolene podnikani). To jsou ty jasne zakony a skvele podminky k podnikani v CR.
To ale nesouvisi se schopnostmi
Naopak, to je jen o schopnostech. Pokud byste byl v necem opravdu dobry, muzete si diktovat podminky jake chcete.
V cem spocivaji sedesatiprocentni naklady toho OSVC?
V tom ze je to tak stanovene. Az ten zamestnanec neco podela, tak ho maximalne vyhodi a zaplati skodu ve vysi nekolika platu. Kdyz totez udela OSVC, muze prijit o vsechno co ma. To je tu ovsem zbytecne vysvetlovat.
"Ne kazdy bydli zadarmo."
Ja taky nebydlim zadarmo, ale veskere naklady musim zaplati ze zdanenych penez.
"Pokud byste byl v necem opravdu dobry, muzete si diktovat podminky jake chcete."
To je taky jenom teorie. Vyjednal jsem si treba zvyseni platu o 15 tisic a vic dovolene, ale kdyz jsou ve velke firmy nastavene pravidla tak, ze jsou jenom zamestnanci, tak pres to proste nejede vlak.
Jak souvisi odpovednost za skody se zdanenim prace? To je zase argument uplne mimo misu.
Uz na to kaslu. Proste realita je takova, ze dva lidi co delaji uplne tu samou praci, muzou platit diametralne odlisne dane.
kdyz jsou ve velke firmy nastavene pravidla tak, ze jsou jenom zamestnanci
Tou schopnosti jsem myslel se prave takovou firmou stat.
Proste realita je takova, ze dva lidi co delaji uplne tu samou praci, muzou platit diametralne odlisne dane
Nejen to, dokonce ji mohou delat ruzne dlouho a v ruzne kvalite. A jeste za ni dostavat ruznou odmenu. Staci aby jeden z nich mel tri deti a druhy zadne a hned je ten prvni "neplatic dani", vzdyt dela tu samou praci. Nebo kdyz bude tu samou praci delat v zahranici, dostane za ni velmi pravdepodobne vice penez a jeste tam odvede nizsi dane. To prece nelze ! Tabulkove platy vsem bez rozdilu :-)))
jehovista: U většiny programátorů je správný paušál 40 %, protože je to autorská činnost, nikoli živnostenská. Pokud programátor "pracuje na ŽL", tak je to velmi často špatně...
Programátor musí kupovat a aktualizovat SW (pokud tedy jen nepíše kód, zde si obvykle vystačí s open-source), musí se dále vzdělávat (drahé knihy, drahé školení, lokální a zahraniční konference), atd.
Sám provozuji SW firmu (webové aplikace), tak myslím, že vím, o čem mluvím :-)
Kupovat a aktualizovat SW ale musi i firma pro zamestnance. Co jsem ale osobne zazil, tak praxe je takova, ze ten programator na zivnostak dostane i sluzebni notebook a stara se jen o ty same veci jako zamestnanec. Hlavne vubec nechapu jak to souvisi se zdanenim prace. Jestli to plati firma, nebo da o to vic "zivnostnikovi" je bezpredmetne.
Platove se to pak udela tak, ze se mzdove naklady nastavi nekde mezi zamestnancem a OSVC se stejnym cistym prijmem a profituji na tom obe strany.
Nevim co je spravny pausal, ale ze zkusenosti se to dela na tenhle bod: "poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály."
A to je 60%.
Uz bych to ale dal nepitval. Jestli nekdo nerozumi tomu, co pisu(tedy ze jen za pomoci papirovani se da diky nesmyslne nastavenym pausalum usetrit az 30% zdaneni), tak uz to asi nema smysl dal resit.
Pokud programátor "pracuje na ŽL", tak je to velmi často špatně
Je i neni, v naplnich zivnosti volnych najdete hned nekolik polozek, ktere na to lze aplikovat - tvorba webovych stranek, sprava databazi, vytvoreni pocitacovych zaznamu, umozneni trideni a prohlizeni dat z databaze, vyvoj a vyzkum v oblasti technickych ved ...
Vzdy lze aplikovat oba pristupy, jak se to uradu hodi. Zvlaste pokud takovou cinnost delate soustavne. Muzete se 10x zeptat a dostanete 10 ruznych odpovedi. To jsou zkratka zakony v CR ...
A jaké má náklady? Jednou za dva roky komp a mobil, připojení na internet, nějaký software, ale spousta velmi slušného je zdarma, dělá doma nebo u klienta, což je často vyžadováno z důvodu důvěrnosti nebo komplexnosti prostředí ve kterém se vyvíjí, kancl nepotřebuje (bavíme se samostatném freelancerovi, ne software housu). Dedikované auto taky nepotřebuje, může jezdit soukromým, pokud to vůbec je potřeba. Pokud dělá doma, energie za jedno PC + dejme tomu nějaký vývojový servřík nestojí za pozornost.
Ať nežeru, náklady 100 tis. měsíčně, příjem mega, paušál je 600 tis. a z těch 400 tis. jsou odvody cca 125 tis., půl mega má bez odvodů., takže v čistém má 775 tis.