Něco podobného se před několika lety stalo u nás. O dvě patra výše nad mým bytem /9.podlaží/ také praskla hadička WC, nájemníci nebyli doma, tři hodiny trvalo sehnat jejich syna který vypnul hlavní uzávěr bytu. I tak byly byty vyplavené do 5. podlaží včetně. Nájemníci z bytu kde došlo k této nehodě chtěli nám všem "vyplaveným" uplatnit škodu z jejich pojistky u České pojišťovny jako způsobení škody z nedbalosti, to znamená, při každém odchodu z bytu je nutné zavírat hlavní uzávěr vody, což všichni děláme, oni to ale neudělali i když byli pryč na více dní. A pojišťovna toto neuznala, uhradila škodu jenom jim, ale my ostatní nájemníci jsme si museli nárokovat způsobenou škodu ze svojí pojistky. Takže ti, co byty pojištěné neměli nedostali ani korunu a myslím si ale, že udělali chybu, že náhradu škody nechtěli po nájemnících, kteří při odchodu z bytu nezavřeli hlavní uzávěr bytu. Protože kdyby to udělali, tak by k žádné škodě nedošlo. Mně osobně se také stalo po čase to samé, ale byla jsem doma a přívod vody do WC jsem okamžitě uzavřela. Snad trestem při viníky bylo, že museli zaplatit velkou částku za spotřebu vody, každá domácnost máme měřáky a tak si to museli pěkně zaplatit ze svého. Sice jsou to slušní lidé, ale za chyby se prostě musí zaplatit. Mimochodem, také záleží o jakou jde pojišťovnu, například Kooperativa tuto škodu by postiženým nájemníkům uhradila.
Normální? To by jsi se divila.
Kolega je v předseda SVJ a dost majitelů bylo proti. Prý vyhozené peníze atd. Nicméně byli přehlasováni. Žádné překvapení, že po instalaci měřáků ti s nadprůměrnou spotřebou.
Potom tu je ještě úskalí s typem měřáků, pokud nemají... teď si nevzpomenu, zkrátka papír ze zkušebny, jsou levnější, tak jsou jen informativní a kdo chce, může to napadnout, a uspěje. Na to také pozor.
No a v nájemních bytech, činžácích, no jéje! Neříkám že neexistují, ale já nájemní barák s měřáky ještě neviděl. Tudíž považuji činžáky bez podružného měření za standard. Opět je to logické. To by musel platit majitel domu, a proč by to dělal, když to jsou výdaje a starosti, a vodné a stočné platí nájemník, kterému rozúčtuje cokoli, a bránit se může leda odchodem? (A vodárny dají smlouvu jen majiteli domu, tudíž nájemník zde nemá nárok na cokoli. To není jako třeba elektrika.)
Pozor: nepleť si nájemní byt a nájemním domem. U bytu může majitele donutit SVJ, družstvo apod.
> tři hodiny trvalo sehnat jejich syna který vypnul hlavní uzávěr bytu
To bych snad vypnul hlavní uzávěr domu s tím, že ti nad nimi holt mají na tu chvíli smůlu a nepoteče jim voda.
> to znamená, při každém odchodu z bytu je nutné zavírat hlavní uzávěr vody, což všichni děláme
Doufám, že tam máte kohout, který je určený na zavírání každý den, aby časem nezačalo téct z něj ;)