ke starému OZ byla výkladová vyhláška Nařízení vlády č. 258/1995 k § 687 - možná by nějaký vezdejší právník znal sukcesívní normu? pokud není, lze to opsat do nájemní smlouvy, já to tak dělám, je to poměrně precizně zpracované. pak se nemusíte s nikým bavit, kdo za co zodpovídá.
jinak, to že normální člověk si nedává do bytu umové hadičky z hobbymarketu, ale lisovaný nerezový vlnovec, v nejhorším případě kuprum, o tom není žádných pochyb. neexistuje nic takového jako kvalitní opletená hadička. a nemusí být ani stará, stačí vlhkost koupelny, nebo kapající voda kterou ani neuvidíte, a opletení za rok zrezne a štos tlaku vody v řadu vám gumu vyboulí a pak je to fofr ... tyhle hadičky jsou snad vynález pojišťoven, měly by být zákonem zakázány.
Chápeš podstatu? Normální člověk píšeš... Do svého možná. Ale co je "normální člověk", tedy běžný člověk, v případě nájemního bytu?
Ale ona takový nerezový vlnovec je co? Je dražší. A také náročnější na instalaci. No a teď si představ, že jsi průměrně vyčůraný majitel nájemního bytu. Můžeš tam dát hadičku za pár šupů, nebo drahý nerezový vlnovec. Když ten levný šmejd praskne, tak za veškeré škody, dle článku, odpovídá nájemník a ještě je povinen hadici na své náklady vyměnit. Co si vybereš?
A stejně na tom jsi třeba s elektrickými rozvody. Máš staré hliníkové, hliník se otlačuje, mizerné spoje, jiskření... no to by jsi byl blázen, kdyby jsi s tím něco dělal. Teď když za škody způsobené požárem podle soudu odpovídá nájemník.
A to se tu dost lidí stále podivuje, proč prý "dnes chtějí všichni do vlastního".... Tam si to uděláš jednou pořádně, a máš klid a bez neustálých finančních nákladů v budoucnu.
jakože normální člověk naschvál chce riskovat vytopený a/nebo vyhořelý byt? koupí byt za sedmicifernou částku - a nechá tam ohnilé hadičky a hliníkové dráty? až dostudujete a taky si něco koupíte, pochopíte že tak tomu není. je přece jedno, jestli v bytě sám bydlím, nebo ho pronajímám. normální člověk nechce mít byt vyplavený a zničený, proto se o něj stará. počínaje hadičkama.
Dostudoval jsem již dávno a tak jsem si cosi už stihnul koupit. Přesto opletené hadičky používám, jako asi 90% národa. Ohnilé nejsou, přesto tam už nejsou 2 týdny. Tyto hadičky jsou totiž na toto použití vymyšleny, ale tady to vypadá, že lidé podle vás napojují splachovače úplnými nesmysly..
Tak to je asi prefernce toho o jakých nájemných bytech se bavíme a na jakou dobu plánujeme bydlení. Když se bavíme o hliníku v elektrice, jak dlouho už se nepoužívá....tak 30let? Tak jestli mám jít do bytu starého 30let, kde ještě neproběhla rekonstrukce, protože je tam el. v hliníku, promiň, ale to budu hledat byt dál a sem nejdu :-) . Co se týče hadiček, pokud je to pro tebe taková investice, přitom chceš mít kvalitní hadičky a stěhuješ se tak často, že nechceš hadičku v bytě nechávat, tak prostě jak se nastěhuješ vyměň hadičky za nové kvalitní, ty co ti nevyhovují od majitele uschovej a až se budeš stěhovat jinam, našroubuj zase původní. Ty svoje zakoupené takto můžeš stěhovat z bytu to bytu. 1x zainvestuješ a máš jistotu napořád jak kdyby si byl ve svém :-).
95% majitelů bytů naprosto neřeší zda má ve zdi nějaký hliník. Naprostý zlomek majitelů během rekonstrukce vyškube hliník a dá tam měď. A že by to řešil nájemník? To je naprostá utopie. Jestli to zajímá jednoho nájemníka z 1000 tak je to moc.
Lidi obecně problém elektroinstalace neřeší a nájemníci už tuplem ne, proč by to měli jako řešit?
No tak já asi nejsem jak 95% lidí. Kdybych se díval na byt starý 30-50 let bez evidentní rekonstrukce po celou dobu životnosti, tak bych se na hliník zeptal. Navíc, pokud se nabízí starší byt, běžně jsem se setkal s tím, že buď již v inzerátu, nebo při prohlídce na to sám majitel upozorňoval, že je rozvedena měď. Asi máme jiné zkušenosti.
stejně tak i u elektriky... jako nájemník vyměň elektrické vedení hliníkové za měděné, a až se budeš stěhovat, tak to vytrhej a zpátky dej ten hliník. Do dalšího nájemního bytu už nebudeš mít žádný finanční náklad na pořízení měděných kabelů. 1x zainvestuješ a máš jistotu napořád jak kdyby si byl ve svém :-).
Nechápu ten sarkasmus. Evidentně si příznivci toho, že by měl vše platit majitel neuvědomují, co je to pronájem....v podstatě čehokoli.
Je zcela normální, že věc, kterou si pronajmu ať movitou či nemovitou, musím se k ní chovat řádně a udržovat ji v plně funkčním stavu a takto ji i předat zpět, na konci pronájmu. Majitel nemůže mít v bytě namontované kamery a kontrolovat jestli vše používáte jak máte a takto místo nájemce za vše ručit. To je trošku utopie, nemyslíte? Vy jako nájemce se k bytu budete chovat jako pr.se a vždy jak něco rozbijete tak mobilem zavoláte majitele, co je potřeba vyměnit? A pokud to neudělá do 24hodin, tak budete ještě požadovat slevičku na nájmu,ne?
Jako pronajimatel si dovedu představit, že budu vše měnit dle vašich představ, ovšem cena nájmu se adekvátně tomu musí zvýšit, navíc bych v tomto případě požadoval každé 3 měsíce kompletní kontrolu bytu, zda je vše funkční a používání odpovídá standartu.Toto potvrzení musí být pro jeho věrohodnost a větší váhu při případném soudním sporu potvrzeno soudním znalcem. Jelikož tento prostor využívá nájemce hrazení tohoto potvrzení musí jít na jeho vrub.
A teď mi prosím řekněte co je levnější a pro obě strany komfortnější. Když něco používám, tak se o údržbu té věci adekvátně starám, nebo ta druhá varianta, co jsem zde popsal?
Některé lidi fakt nechápu. Sice nejsem bohužel (možná bohudík) pronajímatel nemovitostí, ale základy empatie a trochu soudnosti oproti některým ještě mám.
No, víte, ono to tak ale v normálním světě funguje. Když jsem bydlel v pronájmu v US, tak majitel bytu měl klíče od něj (a já nesměl vyměnit zámky), když se něco v bytě stalo, tak jsem ráno zavolal, že se něco stalo, a po návratu z práce to bylo opravené (včetně výměny prasklé žárovky), čas od času jsem na dveřích našel zprávu, že majitel v tom bytě něco kontroloval či preventivně vyměnil, atd.
No to máte sice pravdu, ale to není dle naší judikatury pronájem, ale podnájem. Což je podstatný rozdíl. Podnájem totiž není jen bydlet s někým dohromady, jak si spousta lidí myslí. Při podnájmu máte pravdu, že neměníte ani žárovku, pokud tak zní dohoda. Pronájem bytových a nebytových prostor je něco jiného a řídí se občanským zákoníkem. Také jste měl v US, že jste si mohl pořídit domácí zvířata do bytu bez vědomí majitele? Mohli u Vás bydlet jiní lidé bez vědomí majitele v počtu, který by odpovídal rozměrům bytu?
Pletete hrušky s jabkama, bydlel jsem v nájmu v Německu, Belgii, Francii a Thajsku. V USA mám příbuzné,bydlí sice ve svém ale byly doby, kdy byly rovněž v nájmu.
Kupříkladu ve Francii, při nezaplacení nájmu vám vyhodí majitel komplet nábytek oknem a vy se urgentně musíte postarat o odstranění toho bor.elu venku, jinak dostanete ještě pokutu od policie.
U nás u pronájmu má nájemník dle obč.zákoníku při neplacení úplně jiná privilegia a vratné kauce na to skutečně nestačí.
Tomu nerozumím. Pronájem je, když mi vlastník něčeho umožní to používat. Podnájem je, když mi tu věc umožní používat nájemce (samozřejmě s povolením majitele). Ano, platí tam jiná pravidla, ale ta definice nijak nesouvisí s rozsahem poskytovaných služeb.
Jestli u mě může někdo přespat nebo jestli si můžu pořídit domácí zvíře s tím nesouvisí, to souvisí s tím, jaké pravomoci má v daném místě majitel. U nás bohužel má pravomoci velmi osekané, jinde jsou podstatně větší. Třeba v tam, kde jsem bydlel v US, bylo přímo v nájemní smlouvě, že pokud v bytě kouřím, tak pak musím zaplatit kompletně náklady na jeho odsmradění. Na to u nás majitel nárok nemá.
Nemáte pravdu. Zjistěte si fakta.Podnájem v žádném případě není, pokud vám věc umožní používat nájemce-to je nesmysl.Pronájem bytových prostor je podmíněn Občanským zákoníkem. U pronájmu nemůže smlouva znevýhodňovat nájemce nad rámec občanského zákoníku. Pokud by tomu tak bylo a došlo k soudu, jednoznačně by nájemce soud vyhrál. U pronájmu myslí občanský zákoník jak na výměnu žárovky, tak na pořízení domácího mazlíka. Jsou zde vypsána práva a povinnosti obou stran, takže to souvisí.To, že majitel nesmí kecat do toho, jestli mám doma křečka je přeci v pořádku, zrovna tak,že si vyměníte sám žárovku kterou používáte a která byla v době předání v naprostém pořádku.
Nemáte pravdu ani v tom co je pronájem a podnájem.
Podnájem může a většinou bývá zřizován majitelem. Rozdíl oproti pronájmu je právě v tom, že podnájem se neřídí pravidly Občanského zákoníku ohledně pronájmu. Tzn, nájemce není tolik chráněn státem jako u pronájmu. Právě u podnájmu si můžete domluvit ona pravidla jako jste měl v US.
Pokud by vám majitel vstoupil do bytu bez vaší přítomnosti u pronájmu by porušil zákon (i když by to měl 10x napsáno ve smlouvě), zrovna tak si můžete měnit klíče dle vaší libosti, nebo si na adresu napsat trvalé bydliště, klidně bez vědomí majitele. U pronájmu vám prostě určitá práva garantuje stát.
U podnájmu jsou jednotlivá práva a dohody podmíněna smlouvou. Tam si klidně může majitel napsat, že má vstup do bytu i bez vaší přítomnosti, může tam mít i podmínku o tom kouření jak jste psal a bude platná.
Důležitá je smlouva jakou máte a podepisujete, smlouvu vždy konzultuji s právníkem, věřte že se to vyplatí, bohužel to skoro nikdo nedělá a pak jsou z toho tyhle nesmysly.
Smlouva o pronájmu je většinou jednoduchá a nemá příliš podmínek, jelikož ty se právě musí řídit Občanským zákoníkem a nad jeho rámec je každá podmínka omezující práva nájemce stejně neplatná,jak jsem již psal.
U podnájemní smlouvy se naopak podmínky důkladnědněji vypisují.
Ještě poznámka o tom co si myslíte že je podnájem. Dle nového OZ může nájemce dále pronajímat prostory třetím osobám a to bez souhlasu majitele! Je pouze povinnen ho o tom informovat. Nemyslím, že se v praxi toto bude skutečně využívat, jelikož nájemní smlouvy jsou povětšinou na dobu určitou a nemyslím, že by kterýkoli majitel měl zájem takovým nájemcům dále smlouvu prodlužovat. Píšu to jen jako zajímavost našeho práva. V tomto případě by ovšem bylo zajímavé, kdyby to fungovalo tak jak vy píšete, kdo by teď měnil tu žárovku? Tu by měnil opět majitel bytu, i když s nájemníky v bytě nemá žádnou smlouvu?
Podnájem je pronajmutí věci nájemcem, nikoliv vlastníkem. Proto se tomu říká podnájem - je to pod nájmem. Vlastník se nemůže rozhodnou, jestli uzavře smlouvu o pronájmu, nebo podnájmu, ten může jen a pouze uzavřít smlouvu o pronájmu. U nás se to obcházelo tak, že majitel - fyzická osoba uzavřel nájemní smlouvu se sebou jako podnikatelem (nebo s s.r.o., kde byl jedinným majitelem) a pak uzavíral podnájemní smlouvu, prově proto, že podnájemce není zákonem chráněn jako nájemce.
A jak to, že je v pořádku, že majitel nemí kecat do toho, jesli mám v bytě křečka? Ten byt patří majiteli, tak jedině on má právo rozhodovat, kdo a za jakých podmínek tam bude bydlet. Kdo musí nutně spát s křečkem, může jít bydlet jinam. A když majitel nastaví podmínky příliš přísně, tak žádného nájemce nenajde a chcípne hlady.
Ten váš výklad pod- nájmem je zajímavý:-) . Logicky ano, ale ne jak vy myslíte. Je tím myšleno to, že podnájemník má ze zákona menší práva, než kdyby měl smlouvu na pronájem,chápete? To co píšete s tou firmou, mělo zcela jiný význam.
Pochopte, že stát vymezuje OZ základní práva a povinnosti jak nájemce tak pronajimatele. Pokud pronajimatel chce slevit z OZ například tím, že Vám jako nájemci bude dobrovolně měnit žárovky, to samozřejmě může, ale ze zákona je to běžná údržba a zákon Vám dává jako nájemci povinnost starat se o pronajatou věc jako řádný hospodář, tedy žárovky(stejně jako hadičky)měnit dle potřeby. Nicméně nesmí Vaše práva snižovat pod stanovenou mez zákona. V OZ se přímo o domácích zvířatech mluví a jasně zákon vymezuje, že domácí zvíře mít můžete bez souhlasu pronajimatele. To jak se to v praxi provozuje je věc jiná, nicméně kdyby soud rozhodoval,že jste dostal výpověď kvůli pořízení domácího zvířete(opakuji i kdyby to bylo ve smlouvě a pronajimatel si to vysloveně nepřál), tento soud byste jednoznačně vyhrál v prvním stání-zákon mluví jasně, není o čem diskutovat.
Podnájem NENÍ pronajmutí věci nájemcem, který má danou věc pronajatou. V nájemní smlouvě jak u pronájmu tak podnájmu se neuvádí nikdy majitel, nýbrž pronajimatel. U nájemní smlouvy je pouze nájemce a pronajimatel, tedy vlastník je pro danou smlouvu irelevantní.Pokud je pronajimatel zároveň vlastníkem, je možno to ve smlouvě uvést, ale není to podmínka a ve smluvním vztahu mezi objema subjekty je to irelevantní. Zde se předpokládá, že pronajimatel má právo danou věc pronajímat, jinka by se dopouštěl podvodu. Vy ani ze zákona nemusíte vědět, jestli je pronajimatel zároveň majitelem.
Tímto bych to ukončil,jelikož pro mne to není ničím přínosné, rady dávat nepotřebuji, stačí si přečíst poslední novelizaci OZ, je tam v podstatě vše- aspoň uvidíte jaké blbosti píšete. Nemyslím to zle, ale
To, zda se jedná o nájem nebo podnájem, je závislé na osobě pronajímatele. U nájmu jde o přenechání nemovitosti do užívání třetí osobě (nájemci) přímo vlastníkem nemovitosti. U podnájmu se jedná o totéž s tím rozdílem, že pronajímatelem není vlastník nemovitosti, ale nájemce, který právo nájmu postoupí další třetí osobě (podnájemci).
Ano, to říká zákon i rozum.
Jenže do toho nyní vstoupil soud svým prapodivným výkladem, že jestliže škodu způsobilo cosi, jehož samotná oprava spadá do limitu běžné údržby, třebas ta hadička, tak za škodu odpovídá nájemce. A to přesto, že jde o zařízení, jež je součástí nájmu, užívané běžným způsobem, nájemce nebyl na MOŽNOU končící životnost upozorněn atd.. A když už soud takovou absurditu vymyslel, tak je nutno dovodit, že to kromě hadičky může to být i třebas požár od elektrické zásuvky, cokoli.
A co požár, smrt. Co když ta zásuvka za 200 Kč začne probíjet, a usmrtí člověka? Podle judikátu za škody odpovídá nájemník. Ovšem zajímavé by bylo, kdyby jiný soud rozhodl, že z trestního hlediska majitel, kdežto majetkovou újmu pozůstalým bude platit nájemník, bo to je zase jiný případ, že.
Ta žehlička je snad tak jasná, že bych to sem ani natahal. Ačkoli jestliže byl soud schopen vydat takovýto rozsudek, kdo ví, zda příště "na revanš", nebude za požár od zapnuté žehličky odpovídat majitel bytu. Tady už je asi možné všechno.