Hlavní navigace

10 otázek a odpovědí k sociálním dávkám

4. 12. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Máte nárok na nějaké sociální dávky? A pokud o ně požádáte, jak budete posuzováni v případě, že bydlíte sami nebo bydlíte ještě s někým jiným?

Systém sociálních dávek je komplikovaný a složitý. To by ale neměl být důvod pro to, abyste se připravili o dávky, na které máte nárok. Přečtěte si odpovědi na dotazy z Poradny pro sociální dávky. Možná, že zjistíte, že máte nárok na finanční podporu od státu i vy.

Bydliště a trvale hlášený pobyt

Mám 24letou sestru, která přišla před 2 lety o práci. Nebyla v ní celý rok a od té doby je hlášena na úřadu práce (nedostává podporu). Trvale je hlášena u matky, ale nebydlí u ní. Sestře bylo řečeno, že nemá nárok na dávky, protože matka má životní minimum pro obě. Opravdu nemá na nic nárok?

Pokud vaše sestra s matkou nežije, tak se s ní samozřejmě posuzovat nemusí. Musí ale prokázat, kde a s kým žije. Pokud tedy žije v nějakém bytě sama, tak by se sama měla pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi posuzovat, a to bez ohledu na to, že má stále trvalé bydliště u matky. V rámci posuzování nároku na dávky pomoci v hmotné nouzi by měla sociální pracovnice také navštívit domácnost žadatele o dávku. (Jana Davidová)

Otec dítěte a čerpání mateřské

Před dvěma týdny se mi narodil syn. Nesplňuji však podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nicméně manžel ano. Může si o ni zažádat on? 

Ano, může. Nárok na PPM má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Ke dni nástupu na PPM musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. (Zuzana Ledesmová)

Příspěvek na bydlení a stěhování

Mám nárok žádat v lednu o příspěvek na bydlení, když do 31.12.2013 mám nájemní smlouvu a od 1.1.2014 se stěhuji do jiného nájemního bytu, kde si přihlásím i trvalé bydliště? Je možné nárokovat dávky i za výdaje za bydlení v předchozím bytě? Nebo musím požádat o dávky až po třech měsících strávených v novém bytě? 

Pokud od 1.1.2014 budete již nájemcem nového bytu a od stejného či dřívějšího data tam budete mít také trvalý pobyt, tak byste si požádat mohla. Budete muset doložit příjmy a také náklady za předcházející čtvrtletí, tj. říjen, listopad a prosinec 2013. Stále musí být splněny 2 podmínky, a to jsou být nájemcem či vlastníkem bytu či nemovitosti a mít v tom bytě či domě také trvalý pobyt, a to nejen ve čtvrtletí, ve kterém si žádáte, ale také ve čtvrtletí předcházejícím. (Jana Davidová)

Hmotná nouze a podpora při rekvalifikaci

Koncem jsem byla žádat o hmotnou nouzi (3410 Kč ). Jak dlouho mi bude hmotná nouze přidělena? Jsem vedena na Úřadu práce (ÚP) a momentálně pobírám 3418 Kč jako podporu při rekvalifikaci. Měla bych dávku nějak odhlásit nebo se po určité době automaticky zruší?

Hmotná nouze se nijak sama neruší ani není přidělena na určitou dobu. Vyplácí se do doby, než dojde k nějaké skutečnosti, která by měla za to, že se dávka odejme, např. vysoký příjem apod. Podpora při rekvalifikaci vám hmotnou nouzi ovlivní, ta se započítává z 80 procent, určitě však na oddělení dávek hmotné nouze oznamte, že jste nastoupila na rekvalifikaci. (Zuzana Ledesmová)

Samoživitelka a právo na dávky

Jsem sama s jedním dítětem (5 let) a dostala jsem byt. Do práce jsem nastoupila až nyní. Mám nárok na doplatek na bydlení a živobytí? A kolik činí moje životní minimum s jedním dítětem? Nájem mám cca 6000 Kč a můj příjem bude kolem 12 000 Kč čistého. 

Do doby, než vás zajistí příjem ze zaměstnání, si požádejte o dávky hmotné nouze, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. O dávku příspěvku na bydlení budete žádat až za 3 měsíce. Obraťte se co nejdříve na ÚP, neboť dávky nelze vyplácet zpětně. Vaše životní minimum s jedním nezaopatřeným dítětem činí 4880 Kč. (Zuzana Ledesmová)

Zvýšení příspěvku na živobytí

Jsem nezaměstnaná a bydlím sama. Pobírám doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Když zaplatím inkaso, zbude mi na měsíční výdaje 1200 Kč. Z této částky si musím hradit nejen jídlo, ale i jízdné na ÚP, k lékaři a doplatky za léky, které musím brát vzhledem k mému zdravotnímu stavu. Na oddělení dávek hmotné nouze mi bylo řečeno, že oba výpočty – doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí – jsou správné. Kam se ještě mohu obrátit s žádostí o zvýšení příspěvku na živobytí?

Pokud vám pracovník vysvětlil výpočty apod, tak je pravděpodobné, že dalších moc možností nemáte, jedině podat námitku, popř. odvolání proti rozhodnutí. Částka na živobytí se vám může zvýšit ještě z důvodu tzv. dietního stravování. Požádejte pracovníka o formulář tzv. na dietu, to vám potvrdí lékař. Také máte možnost žádat o osvobození od regulačních poplatků, to vystavuje ÚP a má platnost 30 dní. (Zuzana Ledesmová)

Těhotenská dieta

Přítel je veden na úřadu práce, já už ne, jelikož jsem 3.11. porodila dcerku. Dostala jsem porodné a příští měsíc získám už příspěvek na dítě a rodičovský příspěvek. Paní na úřadě nám poradila, ať si v lednu zažádáme o příspěvek na bydlení. Nedávno jsem ale slyšela o těhotenské dietě a zajímalo by mě, jestli bych na tuto podporu měla ještě nárok, když budu mít tolik příspěvků, a pokud ano, jestli by mi peníze mohli vyplatit zpětně za tu dobu, co jsem byla těhotná, protože jsem o tom nevěděla. 

Co se týče těhotenské diety – nejedná se o žádnou sociální dávku, ale jde v podstatě o navýšení částky živobytí u osoby, která je těhotná, popř. kojí, a to max. do 1 roku dítěte, pokud tato osoba je osobou v hmotné nouzi. Tj., že její příjmy jsou nižší, než její životní minimum nebo životní minimum celé rodiny a má nárok na dávky z tohoto systému. Zpětně se dávky pomoci v hmotné nouzi nevyplácejí. Pro posouzení nároku na dávky pomoci v hmotné nouzi se obraťte na uvedené oddělení Úřadu práce. (Jana Davidová)

Vdovský důchod a nárok na sociální dávky

Jsem nezaměstnaná a bez domova. Pobírám vdovský důchod, ráda bych si pronajala byt. Na jaké dávky mám nárok? Nic jiného nepobírám, jen ten vdovský důchod ve výši 6288 Kč.

Obávám se, že nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi mít nebudete. Váš příjem činí 6288 Kč, životní minimum jednotlivce činí 3410 Kč. Pokud budete nájemce bytu a budete mít v něm také trvalý pobyt, tak byste cca po 3 měsících, kdy budete splňovat předešlé 2 podmínky /nájemce + trvalý pobyt/ mohla požádat o příspěvek na bydlení, který se vyřizuje na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory. (Jana Davidová)

Vyživovací povinnost manželů

Má matka pobírala invalidní důchod, který jí byl cca před dvěma lety odebrán. Poté nastoupila na ÚP, kde pobírala podporu v nezaměstnanosti. Po uplynutí zákonné doby jí bylo vyplácení dávek ukončeno. Od této doby již prý nemá nárok na žádnou podporu ani sociální dávku (nedostává tedy ani korunu), jelikož žije ve společné domácnosti se svým manželem. Ten pobírá starobní důchod (cca 11 000 Kč). To je opravdu finančně odkázaná na svého manžela?

Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost a měli by žít na stejné životní úrovni. Takto stanoví zákon a z tohoto mimo jiné plyne, že pro veškeré sociální dávky jsou manželé posuzováni vždy společně. Tzn., že pro dávky pomoci v hmotné nouzi by se dávka vypočítávala z příjmů obou manželů. Pokud má příjem jen jeden z nich, tak jen z tohoto příjmů. Životní minimu 2 dospělých mj. činí 5970 Kč. Pokud je matka či její manžel nájemce či vlastník bytu či nemovitosti a v bytě mají také trvalý pobyt, nechť zkusí požádat si o příspěvek na bydlení, který se vyřizuje na ÚP. (Jana Davidová)

Přídavky na děti

Jsme čtyřčlenná rodina (2 dospělí  + 16 a 19 let studenti). Od 11/12 máme nižší příjmy, tzn. už celý rok. Kdy si máme podat žádost o přídavky na děti a z jakého období se mají na žádosti dokládat příjmy? Lze žádat zpětně od 11/12? Mají se k žádosti, kromě potvrzení o studiu obou dětí, dokládat i kopie průkazů totožnosti? Na koho se má žádost vyplnit? Kdo má být žadatel – otec? ( jako příjemce rodinných přídavků u svého zaměstnavatele?)

skoleni_4_3

Přídavky na dítě se nyní tj. od 1.10.2013 až do 30.9.2014 vypočítávají z příjmů za celý rok 2012. Takto je to dáno zákonem o státní sociální podpoře. Zletilý student bude žadatelem o přídavek na dítě a ostatní členové rodiny budou společně posuzované osoby. Za nezletilého studenta bude žádat jeden z rodičů, ostatní budou společně posuzované osoby. K žádosti je nutné doložit průkazy totožnosti, příjmy za rok 2012 a potvrzení o studiu. Pokud jde o zpětné vyřízení této dávky, tak je to možné maximálně 3 měsíce zpětně od data podání žádosti. Bližší informace Vám podá Úřad práce, oddělení státní sociální podpory. (Jana Davidová)

Pokud máte dotazy, které se týkají nároku na sociální dávky, můžete je bezplatně vložit do Poradny pro sociální dávky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).