Hlavní navigace

Zvýšenou mateřskou dostanou za červen jen některé maminky

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 6. 2010

Téměř stejný způsob výpočtu peněžité pomoci v mateřství (lidově mateřské) a zrušení třídenní karenční doby pro ošetřovné, tak Ministerstvo práce a sociálních věcí charakterizuje poslední změny zákona o nemocenském pojištění. Mateřská i ošetřovné se podle nových pravidel začnou vyplácet od července. Zpětné doplatky doměřené od ledna do května letošního roku začne Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácet až od října. O zvýšení dávek není nutno žádat, ČSSZ je vyplatí automaticky. 

Od počátku června se mateřská tedy vypočítává podle pravidel loňského roku. Jedinou výjimkou, která maminkám ale přilepší už jen o pár korun, jsou zvýšené redukční hranice, které zůstanou na úrovni letošního roku. Změna výpočtu se vztahuje i na výpočet vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, jehož výše bude činit opět 70 % denního vyměřovacího základu. 

Maminky, kterým vznikne nárok na PPM v červnu, budou dostávat nově vyměřenou mateřskou v běžných lhůtách. Trochu nespravedlivě právní úprava přistupuje k maminkám, které nastoupily na PPM před 1. červnem a nárok jim trvá i po tomto datu, protože mateřskou v dosavadní nižší výši dostanou i za červen. Zákon totiž neumožňuje přepočet. Nárok jim vznikne až v červenci, zvýšenou mateřskou tedy dostanou vyplacenou nejdříve v srpnu.

.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).