Hlavní navigace

Zvláštní výbor Světové banky: Wolfowitz poručil pravidla

Sdílet

Vojtěch Malý 15. 5. 2007

Podle zprávy zvláštního výboru Světové banky její prezident Paul Wolfowitz pochybil, když zajistil své přítelkyni Shaze Rizaové kompenzaci za nucený odchod. Ten byl zapříčiněn konfliktem zájmů a rozhodlo o něm již dříve vedení banky. Rizaová byla převedena na ministerstvo zahraničí USA, zůstala však na výplatní listině banky a její plat se jako kompenzace za vynucený odchod zvýšil o zhruba 40 %. Wolfowitz měl podle zprávy porušit některá pravidla banky a tato situace vedla ke „krizi ve vedení”.

Wolfowitz se proti obvinění brání s poukazem na to, že jednal v dobré víře a měl ke svým krokům souhlas etického výboru banky. Je vysoce nespravedlivé a neoprávněné zjišťovat nyní, že jsem se ocitl v konfliktu zájmu, jestliže jsem se spolehl na rady etického výboru nejlépe, jak jsem je pochopil, uvedl prezident.

Dnes a možná i ve středu bude výkonný výbor banky celou věc projednávat. Výsledek ale jasný není. Také jednotlivé země nejsou v otázce sjednoceny. Spojené státy Wolfowitze brání, řada evropských zemí však požaduje jeho odchod za účelem zachování důvěryhodnosti Světové banky.

Další informace na serveru Měšec.cz k záležitosti možného střetu zájmů ve Světové bance:

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).