Spočítejte si...

Zavřít

Zvláštní výbor Světové banky: Wolfowitz poručil pravidla

Podle zprávy zvláštního výboru Světové banky její prezident Paul Wolfowitz pochybil, když zajistil své přítelkyni Shaze Rizaové kompenzaci za nucený odchod. Ten byl zapříčiněn konfliktem zájmů a rozhodlo o něm již dříve vedení banky. Rizaová byla převedena na ministerstvo zahraničí USA, zůstala však na výplatní listině banky a její plat se jako kompenzace za vynucený odchod zvýšil o zhruba 40 %. Wolfowitz měl podle zprávy porušit některá pravidla banky a tato situace vedla ke „krizi ve vedení”.

Wolfowitz se proti obvinění brání s poukazem na to, že jednal v dobré víře a měl ke svým krokům souhlas etického výboru banky. Je vysoce nespravedlivé a neoprávněné zjišťovat nyní, že jsem se ocitl v konfliktu zájmu, jestliže jsem se spolehl na rady etického výboru nejlépe, jak jsem je pochopil, uvedl prezident.

Dnes a možná i ve středu bude výkonný výbor banky celou věc projednávat. Výsledek ale jasný není. Také jednotlivé země nejsou v otázce sjednoceny. Spojené státy Wolfowitze brání, řada evropských zemí však požaduje jeho odchod za účelem zachování důvěryhodnosti Světové banky.

Další informace na serveru Měšec.cz k záležitosti možného střetu zájmů ve Světové bance:

Zdroj: ČTK

Pojišťovny mají po páteční vichřici stovky pojistných událostí Neměcko zvýšilo v 1. čtvrtletí svůj HDP o 3,3 %