Zrušte strop u důchodového věku a předělejte daně, radí Česku OECD

17. 7. 2018

Sdílet

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by Česko mělo zrušit strop důchodového věku na hranici 65 let a místo věk pro odchod do důchodu navázat na vývoj očekávané délky života. Taková by byla podle pravidelné zprávy OECD správná reakce na probíhající stárnutí populace.

Organizace Česku dále doporučuje třeba snížení sociálního pojištění a naopak zvýšení nepřímých daní, jako jsou daň z přidané hodnoty nebo ekologické daně. Odvody z práce jsou totiž v Česku šesté nejvyšší mezi 35 členskými státy OECD.

A tradičně OECD Česku připomíná i to, že ženy s dětmi zůstávají dlouho doma a bez práce. To ve finále přispívá k nerovnosti příjmů mezi pohlavími. Organizace proto doporučuje omezit maximální možnou délku pobírání rodičovského příspěvku a více motivovat muže, aby využívali část rodičovské dovolené. Česko by také mělo více podporovat částečné úvazky nebo práci z domova.

OECD chválí českou ekonomiku, varuje však před riziky

Komentář Dominika Rusinka, analytika ČSOB

Několik dnů poté, co Evropská komise snížila odhad růstu české ekonomiky pro tento rok na 3 %, přišla se svým výhledem také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta sice rovněž predikuje zpomalení hospodářského růstu, avšak o poznání mírnější, tj. z loňských 4,6 % na letošních 3,8 %. Mimoto pak pařížská organizace představila komplexní analýzu tuzemské ekonomiky, pro kterou má jak slova chvály, tak i varování.

Nejdřív na pozitivní notu. Celkově OECD hodnotí hospodářskou situaci v Česku velmi příznivě. Ekonomický růst je v jejích očích vyvážený a založený na solidních základech, míra nezaměstnanosti patří k vůbec nejnižším v rámci skupiny nejrozvinutějších zemí. Pozitivně je hodnocena také rozpočtová politika, a to nejen s ohledem na nízký veřejný dluh, ale rovněž celkové vylepšení fiskálního rámce (např. ustanovení Národní rozpočtové rady). Konečně pak OECD vítá utahování měnových šroubů ze strany centrální banky, jíž doporučuje v normalizaci úrokových sazeb nepovolovat a v případě přetrvávajících inflačních tlaků být připravena zvedat sazby dokonce ještě rychleji.

Dle OECD totiž již česká ekonomika vykazuje znaky přehřívání. Hlavní překážku vyššího tempa růstu představuje nedostatek pracovních sil, který je každý měsíc akutnější při pohledu na statistiky z trhu práce. Pozornost však pařížská agentura věnuje také rizikům spojeným s růstem cen nemovitostí nebo v dlouhodobém horizontu se stárnutím české populace, což by mohlo ohrozit fiskální stabilitu. Co pak rozhodně stojí za zmínku je upozornění OECD na vyčerpání českého hospodářského modelu založeného na nízkých mzdách a vysoké závislosti na přílivu zahraničních investic.

Tyto připomínky nejsou ničím novým. Již čísla za první kvartál dávají tušit, že tuzemská ekonomika zpomaluje, což bude ještě viditelnější v dalších čtvrtletích spolu s tím, jak se budou dále vyčerpávat poslední zbytky volných kapacit. I tak lze ale námi očekávaný růst lehce nad 3 % v tomto roce považovat za slušný a zdaleka není na místě věšet hlavu a propadat skepsi. Po dynamickém růstu totiž ekonomika pouze cyklicky zpomaluje směrem k dlouhodobě udržitelným úrovním hospodářského růstu.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).