Česká národní banka (ČNB) nahradí bankovky a mince poškozené při povodních. Nemusíte ani na její pobočku, zničená platidla je možné poslat i poštou. Před tím byste je ale měli očistit a usušit, aby je mohli zaměstnanci ČNB snáze zpracovat.
Povodní poškozené peníze je nutno co nejdříve rozložit a usušit. Dále doporučujeme neuchovávat zvlhlé nebo mokré bankovky v balíčcích nebo v uzavřených obalech, kde může velmi rychle dojít k procesu tlení,
upozorňuje mluvčí ČNB Petra Vlčková.
Pokud centrální banka obdrží bankovky mokré nebo zvlhlé, nemůže je strojově zpracovávat a jejich nahrazení pak trvá delší dobu, protože je musí vysoušet, oddělovat, kontrolovat jejich počet a samozřejmě také pravost. ČNB bude při zpracování poškozených bankovek, které bude nutno vysoušet, dávat přednost penězům předloženým fyzickými osobami,
dodala ještě Vlčková.
Před zasláním poškozených peněz do ČNB byste proto měli bankovky i mince:
- omýt v roztoku dezinfekčního prostředku (např. Savo) v poměru 1 díl dezinfekčního prostředku na 20 dílů vody,
- omýt čistou vodou,
- usušit,
- vložit do vhodného prvotního obalu (obálka, igelitový sáček, plastové pouzdro).
Dále nesmíte zapomenout vyplnit Žádost o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince. Vzor najdete v příloze č. 1 Úředního sdělení ze dne 21. prosince 2016 k některým ustanovením zákona o oběhu bankovek a mincí. V Žádosti do části „Popis okolností a způsobu, jakým došlo k poškození tuzemských bankovek a mincí, včetně časových údajů“ uveďte text „POVODNĚ“.
Pokud chcete předložit centrální bance větší množství platidel k náhradě, měli byste zároveň uvést telefonní číslo nebo emailovou adresu.
Poškozené peníze společně s řádně vyplněnou žádostí vložte do poštovního obalu, na vhodné místo uveďte text „POVODNĚ“ a předejte ho na pobočkách ČNB (v Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem je to možné jen do 31. října 2024), nebo ho zašlete na adresu ústředí ČNB (Sekce peněžní a platebního styku), Referát operativních činností, Na Příkopě 28, 115 03, Praha 1.